Ptakiozdobne.pl - portal miłośników i hodowców drobiu i pktaków ozdobnych
 
lub
Ptaki ozdobne » Kury i kuraki » Bojowiec malajski

Informacje i porady:

Gatunki i rasy:

Indeksy:

Ogłoszenia

Informacje dodatkowe

Nasza hodowla

Bojowiec malajski

Bojowiec malajski w klatce
Bojowiec malajski w klatce
     Bojowiec malajski stanowi jedną z najstarszych ras kur indyjskich, ptaki wywodzą się z wysp malezyjskich. Ptaki do Europy dotarły w XIX wieku, zyskały wówczas wielkie zainteresowanie wśród hodowców ptaków ozdobnych. Dawniej kury te stanowiły pewien aspekt kulturowy, ludu zamieszkującego wyspy malezyjskie, ponieważ kiedyś walki kogutów stanowiły kluczowy szczegół w wierzeniach ludu. W tamtych czasach ludzie nie potrzebowali kury, która zapewniała im mięso oraz jaja, była dla nich ważniejsza kura bojowa, posiadająca duży temperament oraz taka która charakteryzuje się wielką zadziornością podczas walk.

     Rasa kur bojowiec malajski, posiada swoją miniaturową odmianę, która niczym praktycznie nie różni się od kur podstawowych, jedynie swoją wielkością. Odmiana miniaturowa powstała w Anglii w 50-tych latach w wielu XIX, kiedy walki kogutów były tam bardzo popularne, a bojówce bardzo lubiane.WYGLĄD


      Bojowiec malajski ma na głowie narośl skórna w kształcie grzebienia. Dzwonki ptaka są bardzo małe w fazie zaniku, zaokrąglone. Barwę czerwoną maja małe zausznice. Barwa oczów bojowców malajskich występuje od perłowej do żółtej, młode ptaki rasowe mogą mieć pomarańczową barwę oczu.

     Bojowce malejskie posiadają trzy charakterystyczne załamania, pierwsze z nich znajduje się na połączeniu szyi z głową na linii kręgosłupa, czyli na karku, tam bardzo sztywne pióra przypominają grzywę, zaś jej dalsza część jest porośnięta widocznymi małymi, bardzo dokładnie i ściśle przylegającymi do niej piórami. Grzbiet ptaków jest średniej wielkości, nieco zaokrąglony, widocznie szeroki oraz zwęża się ku tyłowi. Ramiona maja kanciasty kształt, tak samo jak skrzydła są wysoko umiejscowione, tzn. znajdują się prawie na siodle i dobrze przylegają do ciała. Najbardziej są cenione te bojowce malajskie, których skrzydła spotykają się na siodle, w tym miejscu znajduje się drugie, charakterystyczne załamanie. Ogon ptaków jest wąski, lekko podniesiony do góry, zbudowany jest z krótkich sterówek, które zakrywają lekko zagięte do dołu sierpówki, w tym miejscu znajduje się trzecie charakterystyczne załamanie. Uda i nogi długie i mocne, bardzo wyróżniające się od całości.

     Upierzenie bojowców malajskich jest rzadkie na całym ich ciele, pióra są bardzo sztywne, mocne oraz krótkie. Na ciele tam gdzie nie ma piór, znajdują się czerwone gołe plamy, potocznie zwane "różami", które stanowią informację dla hodowcy o wysokiej rasowości ptaka. Bojowce malajskie w wersji podstawowej występują w następujących odmianach barwnych biała, brązowa bażancia, brązowo-porcelanowa czarna, dzika, jastrzębiata, złocisto-pszeniczna. Bojowce malajskie w wersji miniaturowej występują w następujących odmianach barwnych czarna biało nakrapiana, dzika,niebiesko-pszeniczna, pomarańczowa, srebrzysto-pszeniczna, srebrzysto-szyja, srebrzysto-szyja z pomarańczowym grzbietem.

Bojowiec malajski w wolierze
Bojowiec malajski w wolierze
Waga ptaków podstawowych:
 • kogut 3500 do 4500g
 • kura 2500 do 3500g
  Waga ptaków miniaturowych:
 • kogut 1700g
 • kura 1300g
  Masa jaja kur podstawowych:
 • 50 g
  Masa jaja kur miniatur:
 • 30 g
  Nieśność roczna kur podstawowych:
 • 100 jaj rocznie
  Nieśność roczna kurych miniaturo:
 • 80 jaj
  Skorupa jaja kur rasy Bojowiec malajski, zarówno u kur podstawowych jak również u kur miniaturowych jest barwy żółtej.
  Wielkość obrączek u kur podstawowych: :
 • kogut 24
 • kura 22
  Wielkość obrączek u kur podstawowych: :
 • kogut 16
 • kura 15
  HODOWLA


        Hodowca już od pierwszych dni życia młodych kurcząt, powinien obchodzić się z nimi według ustalonych zasad hodowania kur bojowych rasy Bojowiec malajski. Wszystkie koguty należy niezwłocznie oddzielić od kur oraz trzeba je trzymać w osobnych klatkach, należy przestrzegać tej zasady, bo w innym razie ptaki w dużym stadzie ze względu na swój niebywały temperament oraz wolę walki mogłyby sobie zrobić krzywdę. Spośród swojej całej hodowli Bojowców malajskich, hodowca powinien wybrać te ptaki, które będzie pokazywać na wystawach ptaków ozdobnych, powinien także wyselekcjonować te kury, które mają mieć w hodowli charakter rozpłodowy w stadzie podstawowym. Hodując kury rasy Bojowiec malajski, powinno zadbać się także o ich wybieg, który musi być odpowiednio zabezpieczony, aby ptaki nie mogły wyjść poza jego obszar. Kury bojowe mogą być zagrożeniem dla innych ras kur, mogą je zabić (w szczególnym niebezpieczeństwie mogą znaleźć się koguty), dlatego bardzo ważne jest wyeliminowanie jakiejkolwiek możliwości na opuszczenie woliery przez nasze Bojowce malajskie. Ze względu na duża bojowość oraz agresję kur rasy Bojowiec malajski , bardzo mało hodowców decyduję się na ich hodowlę, ale istnieją także ich miłośnicy.

 • Komentarze (1)
  Autor: ~Wieśka     (2018-05-06,  18:15:54)      [odpowiedzi: 0]     (IP: 83.8.105.4)Odpowiedz
  Temat:

  minohiki


  Dodaje odpowiednie zdjęęcia do tej rasy - bo to co wpstawione to nie jest minohiki... [->]


  Dodaj nowy wątek

  Temat:
  Treść:
  Autor: 6minusplus 10 = <= Napisz wynik działania.
  Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteœ robotem :)
  Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!