Ptakiozdobne.pl - portal miłośników i hodowców drobiu i pktaków ozdobnych
 
lub
Ptaki ozdobne » Kury i kuraki » Karzełek Kochin

Informacje i porady:

Gatunki i rasy:

Indeksy:

Ogłoszenia

Informacje dodatkowe

Nasza hodowla

Karzełek Kochin

Kogut rasy Karzełek kochin
Kogut rasy Karzełek kochin
  • WYGLĄD OGÓLNY
  • WYGLĄD KOGUTA
  • WYGLĄD KURY
  • WADY WYGLĄDU
  •       Karzełek Kochin jest rasą miniaturową kur i kuraków powstałej na wzór formy dużej kochinów, ale jest od niej rasą zupełnie nie zależną. Niektóre źródła udostępniają informacje, że to właśnie karzełki kochin miniaturki dały początek dużej formy kochinów. Miniaturki tej rasy były hodowane na terenach cesarskich ogrodów w Pekinie. Ptaki te na obszary Europy zostały sprowadzone w 1860 roku, przez angielskich żołnierzy, prawdopodobnie były prezentem dla królowej Wiktorii. Pierwszy raz karzełek kochin został zaprezentowany na wystawie ptaków ozdobnych w Londynie pod nazwą Pekin bantam. Pod tą nazwą do dnia dzisiejszego znane są karzełki kochin w Wielkiej brytani.



    WYGLĄD OGÓLNY

          Karzełki kochin posiadają wiele wspólnych cech wyglądu, które posiadają także duże kochiny tzn. posiadają bardzo obfite upierzenie, upierzone stopy. Różnią się jednak budową sylwetki. Karzełki kochin z każdej strony wpisują się w okrąg, dlatego bardzo często prze hodowców nazywane są "kulką pierza" lub "pierzastą piłką". Karzełki kochin charakteryzują się bardzo spokojnym charakterem, są bardzo zrównoważone.

          Kury i kuraki rasy karzełek kochin występują w następujących odmianach barwnych: biała, biało-czarna gronostajowa, biało-niebiesko gronostajowa, biało-niebiesko-czarna srokata, brązowa falista, czarna, czarno-biała srokata, czerwona, jastrzębiata, kuropatwiana, brunatna falista, kuropatwiana jastrzębiata (bursztynowa), lawendowa, lawendowa jastrzębiata, lawendowo-biała srokata, łososiowa, niebieska, niebiesko-biała srokata, pszeniczna srebrzysta, pszeniczna złocista (pszeniczna), srebrzysta czarna łuskowana, srebrzysta falista, srebrzystopierśna czarna (brązowa), srebrzystoszyja, złocista porcelanowa (porcelanowa), złocistopierśna czarna (brzozowa złocista), złocistoszyja, złocisto szyja niebieska, złocista czarna łuskowana, żółta, żółto-czarna gronostajowa, żółta jastrzębiata, żółto-niebieska gronostajowa. U karzełków kochin szurpatych występuje wyłącznie tylko odmiana barwna: biała, czarna, jastrzębiata, niebieska, żółtaczarna biało nakrapiana.

    Karzełki kochin
    Karzełki kochin
    Masa ciała koguta rasy Karzełek kochin 850g.
    Masa ciała kury rasy Karzełek kochin 750g.
    Nieśność roczna kur w ciągu roku wynosi 80 jaj.
    Kura znosi jaja o masie 30g, ich barwy skorupy jest brązowa.
    Obrączka koguta 16.
    Obrączka kury 15.




    WYGLĄD KOGUTA

          Kogut rasy Karzełek kochin posiada małą i proporcjonalną głowę do reszty jego ciała. Dziób ptaka jest mocny, krótki o barwie zależnej od danej barwy skoków. Kogut posiada pojedynczy grzebień, który jest mały, podniesiony, o równo wykrojonych ząbkach. Oczy koguta są barwy czerwonej (możliwa jest także barwa pomarańczowa, zaś u odmiany brzozowej i czarnej dozwolona jest barwa oczu czerwonobrązowa). Karzełek kochin posiada gładkie policzki, nad oczami porośnięte są delikatnymi piórkami. Zausznice są barwy czerwonej. Kogut ma bardzo dobrze zaokrąglone dzwonki, które są bardzo delikatne i cienki. Szyja jest krótka, znajduje się na niej pełna, szeroka i bardzo miękka grzywa, która opada na ramiona i grzbiet ptaka. Tułów jest bardzo szeroki, mocni wysunięty do przodu i głęboko osadzony. Ramiona koguta są szerokie ale nie wystają. Karzełek kochin ma szeroki, krótki grzbiet, który wznosi się ku tyłowi. Siodło koguta jest bardzo mocne z rozwiniętymi piórami, pierś jest szeroka, pełna i noszona nisko. Brzuch ptaka jest pełny, miękki i bardzo bogato upierzony. Skrzydła są małe, lecz bardzo szerokie mocno przylega do ciała, jest bardzo dobrze wyścielone piórami puchowymi. Ogon koguta składa się z miękkich piór, które dobrze okrywają koniec jego tułowia. Miękkie, krótkie i szerokie pióra na ogonie są zaokrąglone z każdej strony. Uda są mocne, krótkie, bogato upierzone. Z wyglądu przypominają poduszki, są bardzo dobrze rozwinięte i składają się z miękkich piór, tworzą z wyglądu tzw. sepie pióra. Skoki koguta są krótkie, mocno upierzone, o żółtej barwie spodu stopy. Kogut posiada cztery palce o średniej długości. Środkowe i boczne palce są bardzo mocno upierzone.

          Kogut ma gładkie, szurpate i bardzo miękkie upierzenie bogate w pióra puchowe. Pióra pokrywowe są bardzo dobrze rozwinięte w lotki. Na głowie znajdują się pióra, które są skierowane do przodu. Tworzą na grzywie pewnego rodzaju falbanki. Wszystkie pióra koguta muszą posiadać szerokie chorągiewki. Lotki oraz ogon jest mało zwarty jak u odmiany gładkiej.





    WYGLĄD KURY

          Kura rasy karzełek kochin posiada mniej masywne ciało niż kogut. Głowa oraz dzwonki kury są delikatniejsze niż u koguta. Grzbiet kury jest mniej wysunięty niż u koguta. Posiada uboższe upierzenie. Pióra znajdujące się na siodle są pełne i wypełnione. Ogon jest także wypełniony, jego najwyższy punkt znajduje się w jego środkowej części.

    WADY WYGLĄDU

          Kury i kuraki rasy Karzełek kochin posiadające wąski, długi tułów, z wysoką i podniesioną postawą. Ogon płaski, szpiczasty i otwarty. Bardzo słabe pióra na siodle oraz mało rozwinięte i widoczne sępie pióra. Brak widocznego upierzenia na palcach. Zausznice o barwie białej.

    Komentarze (1)
    Autor: ~karol wojewoda     (2014-12-02,  19:47:13)      [odpowiedzi: 0]     (IP: 178.37.147.1)Odpowiedz
    Temat:

    Karzełek Kochin


    Karzełek Kochin jest rasą miniaturową kur i kuraków powstałej na wzór formy dużej kochinów, ale jest od niej rasą zupełnie nie zależną. Niektóre źródła udostępniają informacje, że to właśnie karzełki kochin miniaturki dały... [->]


    Dodaj nowy wątek

    Temat:
    Treść:
    Autor: 1minusplus 3 = <= Napisz wynik działania.
    Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteœ robotem :)
    Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!