Ptakiozdobne.pl - portal miłośników i hodowców drobiu i pktaków ozdobnych
 
lub
Ptaki ozdobne » Kury i kuraki » Brabancka kura

Informacje i porady:

Gatunki i rasy:

Indeksy:

Ogłoszenia

Informacje dodatkowe

Nasza hodowla

Brabancka kura

Kura Brabanacka
Kura Brabanacka
      Brabancka kura pochodzi z początku XVII wieku, jest starą rasą kur, ma pochodzenie holenderskie. W Holandii w roku 1920 rasa kur Brabancka została prawie uznana za przeszłość, groziło jej wyginięcie. Obecnie ptaki są częściej spotykane, ponieważ zostały odtworzone na nowo za pomocą krzyżowania niderlandzkich ras, które były z nią spokrewnione. Prace hodowlane przyniosły świetny rezultat, ponieważ udało się podtrzymać tą rasę. Swój wkład w tworzeniu rasy Brabanckiej miały nawet nasze czubatki Polskie. Największym problemem hodowlanym było przywrócenie czuba do dawnego kształtu, który jest dość charakterystyczny, w przeciwieństwie do ras kur o okrągłym kształcie czubka. Niestety kury tej rasy nie występują w Polsce, trudno się temu dziwić, ponieważ w swej ojczyźnie jest także bardzo rzadkim okazem hodowlanym. Koguty rasy Brabanckiej, a w szczególności kury, posiadają charakterystyczny czub, który znajduje się za grzebieniem w tylnej partii głowy. Ptaki rasy Brabanckiej posiadają wiele odmian barwnych, z których to najczęściej występują osobniki o ubarwieniu przepiórczym oraz dzikim. Ta rasa kur posiada wiele nazw w różnych językach czyli: w Niemczech - Brabanter, w Angli- Brabanter, w Hiszpani- Brabanzona Holandese, we Włoszech- Brabante Olandese, we Francji - Brabanter.
Brabancka kura jest rasą przeciętnie nieśną. Kury rasy rasy Brabanckiej są niestety wyjątkowo płochliwe, ale za to są bardzo żywotne i temperamentne. Ptaki tej rasy dojrzewają bardzo późno.

Biała kura Brabanacka
Biała kura Brabanacka

Wygląd


      Ptaki posiadają grzebień w barwie rogowej, jest bardzo gładki i posiada kształt w literze "V" (dopuszczalna wielkość grzebienia u kur to 1cm, zaś u kogutów 2cm). Kury brabanckie należą do tupu kur podwórkowych, czyli do kur wiejskich. Ptaki tej rasy posiadają średnia wagę ciała, cała budowa ciała nie jest duża lecz średnia. Kury brabanckie posiadają szczególnie charakterystyczna brodę, czub oraz rogowy grzebień. Broda posiada kształt, na który składają się trzy części, musi u rasowych ptaków być pełna oraz bardzo bujna. Czasami występuje u kur skłonność do wyskubywania sobie piór nawzajem, niestety takie zachowanie ptaków, prowadzi do występowania na ich upierzeniu ubytków. Ale ubytki te mogą zniknąć, ponieważ pióra odrastają podczas okresu pierzenia się ptaków. Brabancka kura
  • Masa ciała dorosłych kur wynosi około 2000g
  • Mada ciała dorosłych kogutów wynosi około 2500g

  • Komentarze (0)
    Brak komentarzy do tego artykułu

    Dodaj nowy wątek

    Temat:
    Treść:
    Autor: 6minusplus 9 = <= Napisz wynik działania.
    Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteœ robotem :)
    Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!