Ptakiozdobne.pl - portal miłośników i hodowców drobiu i pktaków ozdobnych
 
lub
Ptaki ozdobne » Kury i kuraki » Kura Breda

Informacje i porady:

Gatunki i rasy:

Indeksy:

Ogłoszenia

Informacje dodatkowe

Nasza hodowla

Kura Breda

Rasa kur breda
Rasa kur breda
      Breda należy do kur o dużej nieśności oraz o szybkim przyroście masy, dlatego tak bardzo są cenione wśród hodowców ptaków ozdobnych. Kury i kuraki rasy Breda cieszą się bardzo dużą popularnością w Holandii, są tam znane w każdej odmianie barwnej. Breda posiada charakterystyczną grzywkę na głowie, szerokie barki, osiągają średnią wielkość ciała, są mocne i wysokie, tułów ma kształt walcowaty i nieco opada.


      Hodowla Bredów w Holandii zawsze była na wysokim poziomie, w każdym przydomowym gospodarstwie hodowlano kury i nazywano je nazwą miasta w jakim się wyhodowały. W latach 30-stych ubiegłego stulecia w Holandii zaczęto pracę nad miniaturami tej rasy, zakończyły się one wielkim sukcesem. Miniatury są idealną kopią ptaków dużych rasy Breda.Wygląd


      Kury rasy Breda posiadają na głowie małą grzywkę, oprócz tego ich charakterystycznymi cechami wyglądu jest znikający o barwie czerwonej grzebień oraz zrogowaciała narośl na bardzo mocnym dziobie. Twarz kury jest barwy czerwonej, nie posiada na sobie żadnych białych nalotów(Intensywność barwy czerwonej na części twarzowej mówi o żywotności danego osobnika). Ledwo zauważalne mieszczące się na głowie są dzwonki oraz zausznice barwy białej, tylko one są miękką częścią ciała ptaków. U kogutów tej rasy czupryna jest nieco zaznaczona, zaś u kur musi być wyraźnie większa i widoczna.

      Wzorzec rasowy kur i kuraków rasy Breda zaznacza aby ogon był szeroko osadzony i wysoko podniesiony. Pióra znajdujące się na ogonie muszą być u rasowych osobników sztywne, kruche, łamliwe, bowiem pióra na ogonie swój docelowy wygląd osiągają po całkowitym wyrośnięciu. Jego wykształcone sierpówki przyjmują kształt szabli, dotyczy to w szczególności tych głównych. Uda tych ptaków są mocne, średniej wielkości, bardzo obficie upierzone, posiadają wąskie i ostre piorą które sięgają podłoża, wychodzą one z boków ud tzn. sępie pióra. Nogi posiadają taką samą długość jak uda, są bardzo szeroko rozstawione. Zewnętrzna strona skoków ptaków i ich palców jest obrośnięta średnimi, twardymi piórami. U rasy Breda jest nie dopuszczalne, aby nogi ptaków były obrośnięte długimi piórami w kształcie tak zwanych łapci, jakie występują u kur rasy sułtan. Nogi Bredów mają barwę od jasnoniebieskiej do barwy jasnoróżowej. Najczęściej spotykane barwy upierzenia kur i kuraków rasy Breda to: biała, czarna, jastrzębiata, niebieska oraz perłowoszara (tylko u dużych).
Masa ciała koguta
 • od 2500 g do 3000g
  Masa ciała kury
 • od 1750 g do 2250g
  Masa ciała koguta miniatury
 • 1100g
  Masa ciała kury miniatury
 • 850g
  Masa ciała kury podstawowej
 • 55g
  Masa ciała kury miniaturowej
 • 40g
  Nieśność roczna kur podstawowych
 • 180-220jaj
  Nieśność roczna kur miniaturowych
 • 140jaj
  Barwa skorupy jaja
 • biała
  Wielkość obrączki koguta i kury
 • kogut 20 a kura 18
  Wielkość obrączki koguta i kury miniaturowej
 • kogut miniatura 16 a kura miniatura 14

 • Komentarze (1)
  Autor: ~wieslaw     (2016-02-24,  19:09:28)      [odpowiedzi: 0]     (IP: 188.228.37.58)Odpowiedz
  Temat:

  Kury Breda- zdjecie innych kur


  Zdjecie kur breda przedstawia zupelnie inne kury. Charakterystyczna cecha kur breda jest brak grzebienia


  Dodaj nowy wątek

  Temat:
  Treść:
  Autor: 6minusplus 8 = <= Napisz wynik działania.
  Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteœ robotem :)
  Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!