Ptakiozdobne.pl - portal miłośników i hodowców drobiu i pktaków ozdobnych
 
lub
Ptaki ozdobne » Kury i kuraki » Fryzyjka miniaturowa

Informacje i porady:

Gatunki i rasy:

Indeksy:

Ogłoszenia

Informacje dodatkowe

Nasza hodowla

Fryzyjka miniaturowa

Kura
Kura
      Fryzyjka miniaturowa jest rasą kur, która pochodzi z Holandii. Holenderskim hodowcą bardzo podobało się prążkowane upierzenie kur, dlatego zaczęli je hodować. W Niemczech kury tej rasy były bardzo rzadko spotykane, obecnie się to zmieniło. Pierwsze zmianki o tych kurach miniaturowych zostały zapisane w 1990 roku. Kury te są zaliczane do kur ogólnoużytkowych. Fryzyjka miniaturowa w odmianie podstawowej znosi rocznie 160 jaj, zaś kura w odmianie miniaturowej znosi 120 jaj. Skorupy jaj Fryzyjek są w barwie białej o wadze 30g.WYGLĄD
      Fryzyjka miniaturowa ma głowę o średniej wielkości. Swoim kształtem jest lekko podłużna. Na głowie kury znajduje się grzebień pojedynczy, z pięcioma lun sześcioma ząbkami. Zausznice kur są w kształcie okrągłym, o barwie białej i mają na sobie delikatny połysk. Zausznice nie są duże i są lekko podłużne. Część twarzowa kury jest w barwie czerwonej, ma na sobie delikatny puch. Fryzyjka miniaturowa ma oczy o barwie pomarańczowej, która przechodzi do barwy czerwonej, jest to zależne od danej barwy upierzenia.

Piskle
Piskle
      Tułów Fryzyjki miniaturowej jest zaokrąglony, swoim kształtem przypomina walec. Grzbiet kury jest średniej długości, delikatnie zwęża się w tył. Ramiona ptaków są bardzo szerokie. Ogon jest wyraźnie mocno zagięty, długi oraz szeroki, noszony przez ptaka mocno uniesiony w górę. Uda średniej długości, skoki nie są zbyt wysokie. Kury Fryzyjki miniaturowe są bardzo mocno i obficie opierzone.
 • Masa ciała kur wynosi 500 g
 • Masa ciała koguta wynosi 600 g

        Fryzyjka miniaturowa występuje w następujących odmianach barwnych prążkowanych (cętkowanych): czerwona czarno cętkowana, cytrynowa czarno cętkowana, srebrna czarno cętkowana, żółta biało cętkowana, złota czarno cętkowana.

        Koguty odmiany Fryzyjka miniaturowa są w swojej odmianie w większości jednolite. Ogon kogutów jest w barwie cętek kur (np. kura żółta biało cętkowana, kogut będzie żółty z białym ogonem), zaś kury tej rasy są pokryte całe (wyłącznie bez grzywy) w cętki białe bądź czarne, w zależności od odmiany barwnej: biała, czarna, czarna nakrapiana, czerwona nakrapiana, jasnożółta z ciemnożółtą grzywą oraz ogonem, niebieska.

 • Komentarze (0)
  Brak komentarzy do tego artykułu

  Dodaj nowy wątek

  Temat:
  Treść:
  Autor: 5minusplus 3 = <= Napisz wynik działania.
  Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteœ robotem :)
  Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!