Ptakiozdobne.pl - portal miłośników i hodowców drobiu i pktaków ozdobnych
 
lub
Ptaki ozdobne » Kury i kuraki » Appenzeller

Informacje i porady:

Gatunki i rasy:

Indeksy:

Ogłoszenia

Informacje dodatkowe

Nasza hodowla

Appenzeller

Kogut rasy Appenzeller
Kogut rasy Appenzeller
 • WYGLĄD
 •      Appenzeller jest rasą kur która powstała ze starych odmian czubatek. Rasa ta należy do jednych z najstarszych oraz bardzo rzadkich okazów gatunkowych, ptaków ozdobnych. Kury zostały wyhodowane w Szwajcarii na terenie Appenzell (od tej miejscowości wzięła się ich nazwa), nosiły one zaszczytne miano - kur najcenniejszych. Kury te hodowano na bardzo wysokich terenach otwartych w górach.

       Kury tej rasy bardzo dobrze znosiły warunki klimatyczne jakie panowały na terenach ich hodowli w Szwajcarii. Kury rasy Appenzeller są bardzo piękne i ruchliwe, bardzo dobrze czują się w dużej wolierze. Najpowszechniejsze i najczęściej spotykane ubarwienia tych kur to:
 • czarna
 • niebieska
 • srebrna czarna nakrapiana
 • złota czarna nakrapiana

  Małe kury rasy Appenzeller
  Małe kury rasy Appenzeller
       W dzisiejszych czasach wzrasta coraz bardziej zainteresowanie hodowlą tych kur. Z jednej strony jest to informacja pozytywne, ale z drugiej bardzo problemowa, ponieważ w niektórych hodowlach może nastąpić utrata pewnych cech charakterystycznych gatunku tych ptaków ozdobnych.

       Niektórzy hodowcy ze Szwajcarii zaczęli prowadzić kursy i różne szkolenia na temat odpowiedniej hodowli kur rasy Appenzeller, dla osób zainteresowanych ich hodowlą. Jest to doskonała metoda na zachowanie czystości rasy tego gatunku kur.  Kury rasy Appenzeller
  Kury rasy Appenzeller

  WYGLĄD

       Głowa nie należy do dużych, jej wielkość jest średnia, ma charakterystyczny czub pokryty piórami nastroszonymi w kierunku przodu, widoczny jest także wyrostek. Grzebień z wyglądu przypomina zaokrąglone rogi, które rozchylają się w gorę. Skrzydła są umiejscowione dość wysoko, bardzo dobrze przylegają do tułowia kur. Appenzellery posiadają średniej długości nogi, z czterema palcami (pazury kur są barwy jasnej). Skoki charakteryzują się niebieskim odcieniem. Kury tej rasy posiadają szeroki i lekko pochylony grzbiet. Ogon koguta przypomina z wyglądu sterczący oraz wysoki wachlarz. Dziób jest bardzo mocny, posiada kolor rogu na którym mieni się niebieski odcień.
 • masa ciała koguta wynosi około 1,5 - 1,8 kg
 • masa ciała kury wynosi około 1,2 - 1,5 kg
 • masa jaja kurzego wynosi około 55 g (skorupka jaja ma kolor biały)