|
|
Kur zielony (łać.Gallus varius)
|
Zakres występowania: Jawa i otaczające wyspy stąd tez inna nazwa tego gatunku to kur jawajski. W naturalnym środowisku zamieszkuje lasy i ziemie uprawne blisko wybrzeży.
- Nazwa łacińska: Gallus varius
- Nazwa angielska: Green Junglefowl
Kur zielony łatwy do odróżnienia od pozostałych kurów, ze względu na duży, niekarbowany grzebień. Tenże grzebień jest koloru niebieskiego u dołu, tuż przy głowie, a powyżej jest fioletowo- czerwony. Korale nie są podzielone i są tego samego koloru jak grzebień, z wyjątkiem, iż część niebieska jest na zewnątrz, a żółta łatka jest wewnątrz, blisko gardła. Upierzenie jest głównie metaliczno zielone i czarne, z jasnozielonymi i niebieskimi wstawkami na karku i szyi. Pióra pokrywające skrzydła są przeplatane spiżowymi, długimi, swobodnymi piórami. Ogon znajduje się niżej niż u innych ptaków z rodziny Fallus. Na zadzie są takie same swobodne pióra jak na skrzydłach, tylko, że w kolorze ciemnozielonym z żółtymi brzegami.
Samica kura jawajskiego jest znacznie ciemniejsza niż inne kury, a także jest bardziej podobna do bażantów pod względem wielkości jak i wyglądu. Nie posiada widocznego grzebienia, jeśli tak to jest krzyżówką z Kurem czerwonym. Upierzenie samicy jest właściwie ciemnobrązowe, u góry przeplecione ciemnozielonymi piórami, które przypominają łuskę. Poniżej pióra są już jaśniejsze z mniejszą ilością ciemnozielonych piór.
Obecność na wolności: nie wiele wiadomo na ten temat. Uważa się, że mieszkańcy słabiej zaludnionych terenów Jawy schwytali i hodują Kura zielonego razem z innym ptactwem domowym.
Dane hodowlane:
- Obecność w hodowli:często trzymany w Amerykańskich hodowlachale nie w dużej ilości, w Polsce i Europie mało popularny. Spotkać go można w hodowlach wolierowych.
- Okres rozrodczy: od połowy kwietnia do końca czerwca
- Okres dojrzałości:niektóre osobniki są płodne w pierwszym roku życia, jakkolwiek nie osiągają one pełnej dojrzałości przed drugim rokiem życia.
- Wielkość miotu: od 5 do 10 jaja
- Okres inkubacji: 21 dni jak większość kur
Porady hodowlane:
Kur zielony są bardzo delikatne, w porównaniu do innych kurów. Nie za dobrze znoszą zimę i mogą potrzebować ogrzewania podczas zimowych dni. Nie wymagają dużych ptaszarni, ale powinno się w nich znajdować dużo roślin i cienia. Samice mogą wykorzystywać skrzynki lęgowe do składania jaj, które powinny znajdować się na wysokości ok. 1 metra nad ziemią.
Pisklęta często mają problemy z jedzeniem, dlatego często umieszcza się je razem z pisklętami Bażanta złocistego, aby te nauczyły je jak jeść.Dla dobrej witalnośc izaleca się dokarmianie larwami co najmniej 3 razy dziennie. podczas pierwszych dni po wykluciu podawanie wysokobiałkowego pokarmu jest wymagana - idealnie tutaj sprawdzają się larwy.
|
|
|
Komentarze (4)Autor: admin (2010-08-01, 13:15:13) [odpowiedzi: 3] Temat: Dyskusja użytkowników na temat: Kur zielony |
|