Ptakiozdobne.pl - portal miłośników i hodowców drobiu i pktaków ozdobnych
 
lub
Ptaki ozdobne » Kury i kuraki » Amrok

Informacje i porady:

Gatunki i rasy:

Indeksy:

Ogłoszenia

Informacje dodatkowe

Nasza hodowla

Amrok

Kogut rasy amrok
Kogut rasy amrok
     Rasa kur Amrok została wyhodowana w USA w wyniku krzyżowana kur rasy dominikańskiej, czarnego kochina oraz czarnej jawy. Poprzez tę krzyżówkę uzyskano rasę kur, która zaspokajała oczekiwania pod względem szybkiego przyrostu masy ciała oraz bardzo wysokiej nieśności. Kura rasy Amrok została wpisana do wzorca rasowego jako rasa ogólnoużytkowa w 1874 roku, ale jako rasa zagrodowa nie była pokazywana na wystawach ptaków ozdobnych. Amrok posiada swój odpowiednik w wersji miniaturowej, która powstała w 1972 roku na terenach Niemiec. Miniatura w niemieckim wzorcu rasowym kur została opisana w 1983 roku. Także miniatury charakteryzują się bardzo dużą żywotnością oraz wysoką nieśnością. Kury niestety bardzo rzadko przejawiają instynkt kwoczenia. Pisklęta rosną szybko i wcześnie osiągają dojrzałość. Z natury kury tej rasy są bardzo spokojne, miłe i przyjacielskie.
Rasa ta bardzo szybko została rozpowszechniona po całym świecie,
kury i kuraki charakteryzują się dobrą odpornością na zmienne warunki klimatyczne.Wygląd


     Grzebień typu pojedynczego nie jest bardzo mocno osadzony, ma średnią wielkość. Grzebień posiada ząbki o prawie takiej samej wielkości. Rasa kur Amrok posiada średnią budowę ciała o silnym i szerokim grzbiecie. Pierś bardzo dobrze wysklepiona i pełna. Skrzydła bardzo dobrze przylegają do ciała, posiadają na sobie szerokie lotki I-go i II-go rzędu. Ogon bardzo szeroko osadzony, posiada na sobie szerokie i sztywne pióra o linii bardzo opływowej. Górny punkt ogona powinien znajdować się
na wysokości dzwonków ptaka.

Kura amrok w kurniku z pisklętami
Kura amrok w kurniku z pisklętami
     Kury rasy Amrok w wersji standardowej oraz miniaturowej występują wyłącznie w jednej odmianie barwnej czyli jastrzębiatej. Na ciele koguta ukazuje się układ prążków 1 do 1, zaś u kur 1 do 2. Kogut i kura nieco się od siebie różnią układem ubarwienia, ponieważ czarne prążki występujące u kury są dwa razy większe niż te występujące u koguta oraz są o wiele ciemniejsze. Koguty posiadają skoki potężne i masywne o barwie żółtej, zaś u dorosłych kur skoki są wyraźnie delikatniejsze o barwie niebieskożółtej, które podczas nieśności przybierają barwę bladożółtą.

     Gdy dana rasa kur posiada gen jastrzębiatości sprzężony z płcią, można u niej bez problemu rozróżnić płeć u kurcząt. Młode kury w odróżnieniu od młodych kogutów posiadają inną barwę nóg - szaroniebieską, zaś ich głowa jest ciemniejsza i posiada na sobie mniejsze plamki.
Waga koguta
 • od 3000g do 4000g
  Waga kury
 • od 2500g do 3000g
  Waga koguta miniatury
 • 1300g
  Waga kury miniatury
 • 1200g
  Dwie kury rasy amrok
  Dwie kury rasy amrok
  Masa jaja
 • 58g
  Masa jaja miniatury
 • 40g
  Nieśność roczna
 • 220 jaj
  Nieśność roczna miniatury
 • 140 jaj
  Barwa skorupki
 • brązowo biała
  Wielkość obrączki koguta i kury
 • kogut 22, kura 20
  Wielkość obrączki koguta i kury miniatury
 • kogut 15, kura 13

 • Komentarze (0)
  Brak komentarzy do tego artykułu

  Dodaj nowy wątek

  Temat:
  Treść:
  Autor: 5minusplus 9 = <= Napisz wynik działania.
  Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteœ robotem :)
  Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!