Ptakiozdobne.pl - portal miłośników i hodowców drobiu i pktaków ozdobnych
 
lub
Ptaki ozdobne » Kury i kuraki » Gołoszyjka

Informacje i porady:

Gatunki i rasy:

Indeksy:

Ogłoszenia

Informacje dodatkowe

Nasza hodowla

Gołoszyjka

kura rasy Gołoszyjka
kura rasy Gołoszyjka
     Gołoszyjka jest rasą kur, która pierwszy raz była pokazana w 1875 roku podczas wystawy ptaków ozdobnych w Wiedniu. Pokazanie tej rasy wywołało dużą sensację, ponieważ nikt wcześniej nigdy nie widział takich kur. Powstało wiele spekulacji na temat tego, czy szyja kury rasy Gołoszyjka jest naturalnie goła, czy też nie jest lekko zmodyfikowana. Istnieje mocny dowód na to iż szyja ptaka jest naturalnie pozbawiona piór. Dowód stanowi obwódka wokół szyi, która znajduje się na karku kury, swoim wyglądem przypomina grzywę. Gołoszyjki znalazły wiele miłośników, którzy chcą je hodować, po mimo swojego lekko dziwnego wyglądu, który budził wiele kontrowersyjnych rozmyślań i rozważań.

     Gołoszyjka pierwszy raz była ukazana po raz pierwszy w 1905 roku, miało to miejsce na 10 narodowej wystawie kur w Dreźnie, zostały tam uznane za największą atrakcję wystawy. W roku 1907 powstał pierwszy klub miłośników i hodowców gołoszyjki, który liczył około 73 członków. W tym samym roku podczas wystawy w Lipsku, było już pokazanych 110 sztuk gołoszyjki.

     Hodowcy zaczeli prowadzić pracę nad uzyskaniem miniatury tej rasy. Prace trwały bardzo długo bo aż 50 lat, udało się to dopiero po II wojnie światowej. Prace zostały docenione, były określane jako sukcesem w hodowli kur ras Gołoszyjka.WYGLĄD

     Gołoszyjka jest rasą kury o średniej wysokości, posiada mocną budowę ciała. Patrząc na bok kury, możemy zauważyć że ma ona kształt czworokąta, którego wysokość do długości ma się jak 1:2. Głowa ma średnią wielkości, posiada matę, tzn. spiczastą grzywką, która przebiega przez czoło ptaka. Część twarzowa jest barwy czerwonej, zaś pod oczami jest porośnięta rzadkimi piórkami. Szyja oraz głowa ptaka posiada intensywną czerwoną barwę, u kury wyłącznie w okresie znoszenia jaj.

Kury rasy Gołoszyjka
Kury rasy Gołoszyjka
     Gołoszyjki w dwóch wariantach wielkościowych (podstawowe i miniatury), we wszystkich znanych barwach upierzenia, mogą posiadać dwa rodzaje grzebieni: pojedynczy oraz różyczkowy. Typ pojedynczy charakteryzuje się małą lub średnią wielkością z głębokimi ząbkami, które są zaokrąglone i stojące, zaś typ różyczkowy nie ma zbyt dużej wielkości, posiada możliwie długi, okrągły, wystający kolec, który stanowi jego przedłużenie. Zausznice ptaka są bardzo wyraźne, średniej wielkości o barwie czerwonej. Oczy maja barwę ciemnoczerwoną do czerwonej, zależne jest to do danej barwy upierzenia.

     Na szyi gołoszyjki czasami mogą pojawić się pojedyncze piórka, nie stanowią one dużej wady, tych osobników nie należy eliminować z hodowli. Osobniki posiadające pojedyncze piórka na szyi, musza być kojarzone z tymi z idealnie goła szyją, aby mieć pewność że ich potomstwo będzie wolne od piór na szyi.

     Gołoszyjka ma grzbiet o średniej długości, który delikatnie opada w tył. Skrzydła mają średnią długość, mocno przylegają do ciała, które nie mogą wystawać ponad linię grzbietu ptaków. Pierś ptaka jest duża, pełna, dobrze zrośnięta dwoma cienkimi paskami piór, bok gołoszyjki musi być dobrze opierzony. Podudzia ptaka muszą być mocne, doskonale rozrośnięte oraz opierzone, ich strona wewnętrzna musi być wolna od jakichkolwiek piór.

     Gołoszyjka ma nogi o średniej długości, są gładkie, o barwie bladoniebieskiej, która może przechodzić w barwę jasnoróżową. Zależne jest to od barwy upierzenia ptaków.

Gołoszyjka występuje w następujących odmianach barwnych: biała, czarna, czarna biało nakrapiana, niebieska, mahoniowa, żółta pręgowana.
U miniatur dodatkowe barwy upierzenia są następujące: brązowo-porcelanowa, srebrzysta czarno nakrapiana.

Gołoszyjka
Gołoszyjka
Waga ptaków podstawowych:
 • kogut 2500 do 3000 g
 • kura 2000 do 2500 g
  Waga ptaków miniaturowych:
 • kogut 900 g
 • kura 800 g
  Masa jaja kur podstawowych
 • 55 g
  Masa jaja kur miniatur
 • 30g
  Nieśność roczna kur podstawowych
 • 180 jaj rocznie
  Nieśność roczna kurych miniaturo
 • 120jaj rocznie
  Skorupa jaja kur rasy Gołoszyjka zarówno u kur podstawowych jak również u kur miniaturowych jest barwy białej, która przechodzi w barwę szarą.
  Wielkość obrączek u kur podstawowych:
 • kogut 20
 • kura 18
  Wielkość obrączek u kur miniaturowych:
 • kogut 13
 • kura 11

 • Komentarze (1)
  Autor: ~Patryk hajdziony     (2015-07-28,  22:31:36)      [odpowiedzi: 0]     (IP: 82.160.20.58)Odpowiedz
  Temat:

  Maney


  Ile kosztują kury ozdobne goloszyjki


  Dodaj nowy wątek

  Temat:
  Treść:
  Autor: 1minusplus 6 = <= Napisz wynik działania.
  Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteœ robotem :)
  Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!