Ptakiozdobne.pl - portal miłośników i hodowców drobiu i pktaków ozdobnych
 
lub
Ptaki ozdobne » Kury i kuraki » Bojowiec madras

Informacje i porady:

Gatunki i rasy:

Indeksy:

Ogłoszenia

Informacje dodatkowe

Nasza hodowla

Bojowiec madras

Bojowiec madras w klatce
Bojowiec madras w klatce
      Kury rasy bojowiec madras zostały wyhodowane w Indiach, prawdopodobnie w uzyskaniu tej rasy brała udział rasa asil ( kura madras oraz asil są do siebie podobne, łączy je charakterystyczna postawa oraz bardzo szerokie barki ). Duży udział w udoskonaleniu wyglądu tej rasy miał profesor dr. Dathe z Berlińskiego Tierparku. Za sprawą jego pracy hodowlanej nad ptakami ozdobnymi w roku 1971 pojawiły się kury maras o barwie biało-czerwonej oraz dzikiej. Dzięki jego pracy możemy dziś podziwiać kury maras z ich charakterystycznym wyglądem głowy, oczu, grzebienia, dzwonków i ramion. Wzorzec rasowy kur rasy bojowiec madras został zapisany w 1970 roku.
Bojowce madras są ptakami bardzo żywymi i ruchliwymi.WYGLĄD


      Bojowiec madras ma bardzo charakterystyczną głowę, która przypomina wyglądem głowę drapieżnego ptaka. Część twarzowa sprawia wrażenie chudej i wysuszonej. Głowa jest o średniej wielkości z szerokim czołem, na głowie znajdują się głęboko umieszczone perłowe oczy oraz bardzo wyraźne wystające brwi, które łączą się ze średnim, mocnym, wygiętym dziobem. Dzwonki są bardzo dobrze rozwinięte, ich skóra jest porośnięta krótkimi szczeciniastymi piórami, zaś zausznice są bardzo małe o barwie czerwonej. Na głowie bojowców madras znajduje się bardzo mocno osadzony grzebień typu groszkowego (trójrzędnego). Po wielkoletniej pracy hodowlanej nad ta rasą, grzebień tych bojowców został nieco powiększony.

      Bojowiec madras jak nazwa wskazuje jest ptakiem bojowym o średniej i muskularnej budowie ciała. Ptaki tej rasy mają grube kości oraz wyraźne szerokie ramiona. Rasowe kury maja szerokie i płaskie ramiona, które nie mogą być wypukłe - bojowce madras z wypukłymi ramionami są eliminowane z dalszego rozrodu (ptaki które posiadają wypukłe ramiona są z krzyżówek najprawdopodobniej kur ras bojowiec malajski). Na ramionach znajdują się wyraźne zaznaczone skrzydła i szeroka, muskularna klatka piersiowa.

Bojowiec madras
Bojowiec madras
      Szyja ptaka jest średniej wielkości, jest nieco opierzona z widocznym zaznaczonym karkiem. U rasowych bojowców pióra znajdujące się na szyi, nie mogą opadać na szeroki grzbiet i ramiona. Uda są szerokie, muskularne oraz bardzo mocno osadzone w tułowiu. Skoki są średniej długości z mocnymi i wydatnymi ostrogami, które posiadają kury. Nogi o grubej kości, mają barwę żółta. Bojowiec madras ma prosto osadzony ogon, który nie jest za długi, posiada na sobie wąskie sierpówki.
Bojowce madras występują w następujących odmianach barwnych: biało-czerwona, dzika, niebiesko-wielobarwna, złocisto-pszeniczna.

      Barwa bojowców madras podczas wystaw ptaków ozdobnych, nie odgrywa znaczącej roli podczas oceny sędziowskiej.

Waga ptaków
 • kogut 3000 do 3500 g
 • kura 2000 do 3000 g
  Masa jaja kur
 • 50 g
  Nieśność roczna kur podstawowych
 • 30 - 40 jaj rocznie
  Skorupa jaja kur rasy Bojowiec madras, jest barwy jasnobrązowej, a niekiedy także żółta i biała.
  Wielkość obrączek
 • kogut 22
 • kura 20

 • Komentarze (0)
  Brak komentarzy do tego artykułu

  Dodaj nowy wątek

  Temat:
  Treść:
  Autor: 3minusplus 5 = <= Napisz wynik działania.
  Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteœ robotem :)
  Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!