Kury Bojowiec asil należą do jednej z najstarszych znanych ras ptaków ozdobnych (została wyhodowana co najmniej ok 3000 lat temu). Rasa ta należy do starych azjatyckich kur bojowych.
WYGLĄD
Bojowiec asil ma małą głowę, na której znajduje się pojedynczy równie mały grzebień o typie groszkowym. Dzwonki ptaka są mało widoczne. Oczy o barwie brązowej, umieszczone są bardzo głęboko. Tułów ptaków jest średniej wielkości, posiada bardzo mocne kości, ponadto jest szeroki i muskularny z bardzo dobrze przylegającymi do jego ciała krótkimi piórami. Bojowiec asil ma śliczną i elegancką sylwetkę. Kury wykazują bardzo mocno rozwinięty charakter wojowniczy, szczególnie można to zauważyć u kogutów. Chcąc pokazywać na wystawach młode koguty, musimy je oswoić z klatką wystawową, dlatego wcześniej możemy je w nich umieszczać, zamiast cały czas trzymać je na wybiegach. Dzięki temu ptaki będą spokojniejsze i wyciszone, a podczas wystawy nie będą bały się siedzieć w klatce. Bojowce asil maja krótki i szeroki grzbiet, który przypomina wyglądem duże jajo, gdy patrzymy na kury i kuraki z góry. Pierś jest szeroka i bardzo dobrze wysklepiona oraz płaska, tak samo jak u innych ras kur i kuraków bojowych. Uda ptaków są średniej długości, są mocno muskularne i dobrze zbudowane. Nogi krótkie i grube, o barwie żółtej. Ogon zawsze zamknięty i bardzo lekko pochylony do dołu. Sierpówki także są krótkie, wąskie oraz lekko wygięte, pod nimi znajdują się rzadko rozłożone sterówki. Bojowiec asil spotykany jest w następujących odmianach barwnych pierzenia jak: biała, czarna biało nakrapiana, dzika, brązowo-bażancia, czerwono-wielobarwna, niebieska, niebiesko-wielobarwna, niebiesko-srebrzystoszyja, złocisto-pszeniczna, srokata czerwona, jak również u kur miniatur biała, czerwono-wielobarwna, żółto-wielobarwna. Podczas wystawy ptaków ozdobnych ras bojowiec asil, barwa jest zawsze ostatnim oraz najmniej liczącym się kryterium oceny sedziów. Miniatury kur i kuraków rasy bojowiec asil, w ogóle praktycznie niczym się nie różnią od kur podstawowych.
HODOWLA
Hodowla tej rasy nie należy do łatwego zadania. Chcąc posiadać Bojowce asil w swojej hodowli, należy ptakom poświęcić wiele pracy oraz czasu. Bojowiec asil przechodzi dwa okresy lęgowe podczas jednego roku. Kury charakteryzują się bardzo dobrym instynktem macierzyńskim, są dobrymi matkami i z czułością opiekują się swoim potomstwem, które za sobą wodzą. Hodowca który chce pokazywać na wystawach ptaków ozdobnych młode kurki w klasie juniorów, powinien w hodowli przeprowadzać lęgi w lutym (najpóźniej w marcu). Jest to ważne, ponieważ bojowce asil potrzebują około 8 miesięcy, aby wszystkie ich cechy charakterystyczne były odpowiednio ukształtowane, by mogły z gracją i wdziękiem prezentować się na wystawie podczas jesieni. Dojrzałość płciową ptaki tej rasy osiągają po ukończeniu 14 miesięcy życia.
Waga ptaków podstawowych:
kogut 2000 do 2500 g
kura 1500 do 2000 g
Waga ptaków miniaturowych:
kogut 1000 g
kura 900 g
Masa jaja kur podstawowych:
40 g
Masa jaja kur miniatur:
30 g
Nieśność roczna kur podstawowych:
180 jaj rocznie
Nieśność roczna kurych miniaturo:
150 jaj
Skorupa jaja kur rasy Bojowiec asil, zarówno u kur podstawowych jak również u kur miniaturowych jest barwy kremowej, która przechodzi w barwę brązową.
Wielkość obrączek u kur podstawowych: :
kogut 20
kura 18
Wielkość obrączek u kur podstawowych: :
kogut 15
kura 13
|