Ptakiozdobne.pl - portal miłośników i hodowców drobiu i pktaków ozdobnych
 
lub
Ptaki ozdobne » Kury i kuraki » Kura fryzyjska

Informacje i porady:

Gatunki i rasy:

Indeksy:

Ogłoszenia

Informacje dodatkowe

Nasza hodowla

Kura fryzyjska

Kura fryzyjska
Kura fryzyjska
     Kura fryzyjska jest jedną z najstarszych ras kur wiejskich, wywodzi się z Holandii. Kury fryzyjskie należą do grupy kur prążkowanych, ale stanowią ich oddzielną podgrupę. Prawdopodobnie kury te pochodzą z czasów frankońskich. Na tereny Holandii ptaki przybyły wraz z Fryzami, szybko zaczęły cieszyć się dużą popularnością wśród hodowców, w wyniku czego rozpoczęły się ich hodowle i procesy rozmnażania gatunku, jak również prace nad udoskonaleniem kur i kuraków rasy fryzyjskiej. Kury fryzyjskie są zaliczane do kur i kuraków ogólnoużytkowych. Rasa ta posiada swoją odmianę miniaturową, wersja podstawowa od miniaturowej kury fryzyjskiej niczym się nie różni.Wygląd


     Kury fryzyjskie posiadają średnią wielkość ciała, są bardzo ruchliwymi ptakami. Cechą charakterystyczną tej rasy jest bardzo wysoko osadzony gęsty ogon jak również obfite przylegające do ciała upierzenie o oryginalnej barwie. Lekko podłużna głowa ma średnią wielkość, u rasowych ptaków nie może być ona zbyt szeroka. Na głowie znajduje się bardzo dobrze uformowany grzebień typu pojedynczego ma on od 5 do 6 niezbyt głębokich ząbków, które równo stoją. U kur może się on nieco przechylać na którąś ze stron. Oczy w porównaniu do głowy posiadają barwę od pomarańczowej do czerwonej, ich kolor jest uzależniony od danego rodzaju upierzenia. Dzwonki są małe i idealnie pasują do średniej wielkości głowy kury fryzyjskiej, część twarzowa jest w barwie czerwonej (z dopuszczalnym przez wzorzec lekkim puchem). Zausznice mają barwę biała, są lekko połyskujące, nie są zbyt duże, muszą być płaskie oraz bardzo gładkie, nieco podłużne. Lekko zaokrąglony tułów jest prosty, swoim kształtem przypomina walec. Tułów posiada delikatny kościec. Średniej wielkości grzbiet kur i kuraków posiada na sobie szerokie ramiona. Grzbiet zwęża się do tyłu. Średniej wielkości uda i skoki, powodują że ta rasa nie jest zbyt wysoka. Długie, szerokie i bardzo mocno zagięte sierpówki znajdują się na ogonie, który u rasowych osobników musi być zawsze wysoko uniesiony. Całe ciało kur i kuraków jest bardzo mocno obrośnięte długimi, mocnymi i obfitymi piórami. Kogut rasy fryzyjskiej w dużej części jest jednokolorowy, zaś kura sprawia wrażenie jakby była pokryta płaszczem o wzorze w jednakowe symetryczne cętki barwy czarnej. Kury rasy fryzyjskiej występują w następujących odmianach barwnych białej, czarnej, cytrynowej czarno pręgowanej, czerwonej czarno pręgowanej, czerwonej czarno pręgowanej z białymi piórami, niebieskiej, pręgowanej, srebrzystej czarno pręgowanej, żółtej biało pręgowanej, złocistej czarno pręgowanej.

Dwie kury i kogut rasy gryzyjskiej
Dwie kury i kogut rasy fryzyjskiej
Waga koguta
 • od 1500g do 1600g
  Waga kury
 • od 1200g do 1300g
  Masa jaja
 • 52g
  Nieśność roczna
 • około 160g
  Barwa skorupki
 • biała
  Numer obrączki koguta
 • 15
  Numer obrączki kury
 • 14

 • Komentarze (0)
  Brak komentarzy do tego artykułu

  Dodaj nowy wątek

  Temat:
  Treść:
  Autor: 6minusplus 5 = <= Napisz wynik działania.
  Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteœ robotem :)
  Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!