Ptakiozdobne.pl - portal miłośników i hodowców drobiu i pktaków ozdobnych
 
lub
Ptaki ozdobne » Kury i kuraki » Jersey Giant

Informacje i porady:

Gatunki i rasy:

Indeksy:

Ogłoszenia

Informacje dodatkowe

Nasza hodowla

Jersey Giant

Kura rasy Jersey Giant
Kura rasy Jersey Giant
     Jersey Giant należy do przedstawicieli jednej z największych współcześnie występujących ras kur. Rasa ta jest hodowana głównie dla pozyskania mięsa, rzadziej dla pozyskania jaj, po mimo tego, że kury są dość dobrymi nioskami. Jersey Giant jest bardzo popularną rasą hodowaną na terenach całej Europy, największą popularność zyskała w latach 20-tych XX wieku. Na terenie Polski rasa ta znana jest pod nazwą Jersey Olbrzymie, które zostały wyhodowane około 1880 roku w stanie New Jersey w Ameryce Północnej. Przy pracach hodowlanych do utworzenia tej rasy, olbrzymie udziały miały kury rasy Jawa, Brahma oraz Road Langshans.Wygląd


     Rasa Jersey Giant posiada na głowie pojedynczy grzebień. Zausznice oraz policzki posiadają bardzo mocno intensywny kolor czerwony. Ptaki tej rasy posiadają bardzo masywne, wydłużone, szerokie ciało. Grzbiet jest bardzo długi i osadzony poziomo. Pierś bardzo szeroka, pełna i kształtem wyraźnie zaokrąglona. Kształt sylwetki przypomina nieco kształt prostokąta, niektórzy określają ten kształt ceglasty (przypominający cegłę). Kury rasy Jersey Giant stanowią obecnie jedną z największych żyjących kur na świecie. Skrzydła bardzo dobrze przylegają do tułowia. Ogon bardzo duży i rozpięty, zawsze noszony na umiarkowanej wysokości. Nogi posiadają barwę wierzbową, która czasami może przechodzić w barwę czarną. Nogi posiadają intensywny zielonkawy połysk. Koguty tej rasy osiągają wagę ciała około 5000g (występują także osobniki posiadające wagę ciała około 6000g).

Kura i kogut rasy Jersey Giant
Kura i kogut rasy Jersey Giant
     Rasa Jersey Giant została wyhodowana jako kury występujące tylko w czarnym upierzeniu. Czarna barwa upierzenia była uznawana jako wzorzec rasowy. Przez wieloletnie i czasochłonne prace hodowlane udało się wyhodować w XX wieku ptaki tej rasy o białej barwie upierzenia. Do wzorca odmian barwnych niedawno także dopisano barwę niebiesko łuskowatą tej rasy.Hodowla


     Chcą hodować kury tej rasy musimy zaopatrzyć się w dużą i przestronną wolierę lub wybieg, jest to uwarunkowane dużym gabarytem ptaków. Rasa ta nie potrafi latać, więc nie trzeba martwić się o zadaszenie obszaru na jakim mają się znajdować, kury mogą swobodnie poruszać się po wybiegu czy też po podwórzu. Młode pisklęta rasy Jersey Giant rosną bardzo szybko. Hodowcy, który prezentują swoje okazy hodowlane na wystawach ptaków ozdobnych starają się wyprowadzać lęgi w zimie, aby ptaki osiągnęły pożądaną masę ciała do sezonu wystawowego w kolejnym roku. Rasa kur Jersey Giant należy do bardzo spokojnych, łagodnych, łatwych do oswojenia ptaków. Rasa ta jest zazwyczaj bardzo tolerancyjna wobec siebie. Kwoki są bardzo dobrymi nioskami. Jaja znoszone są dość duże i posiadają skorupkę o barwie brązowej.

Komentarze (0)
Brak komentarzy do tego artykułu

Dodaj nowy wątek

Temat:
Treść:
Autor: 2minusplus 1 = <= Napisz wynik działania.
Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteœ robotem :)
Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!