Ptakiozdobne.pl - portal miłośników i hodowców drobiu i pktaków ozdobnych
 
lub
Ptaki ozdobne » Kury i kuraki » Ayam Cemani

Informacje i porady:

Gatunki i rasy:

Indeksy:

Ogłoszenia

Informacje dodatkowe

Nasza hodowla

Ayam Cemani

Kogut rasy Ayam Cemani
Kogut rasy Ayam Cemani
     Ayam Cemani stanowi bardzo rzadką oraz ciekawą rasę kur ozdobnych, w bezpośrednim tłumaczeniu ich nazwa oznacza "kogut czarny". Rasa ta wywodzi się z Sumatry. Niegdyś ta rasa kur i kuraków uchodziła na dziwną, ponieważ była cała czarna, cała pokryta wyłącznie czarnymi piórami. Jeden hodowca niejaki Jan Steverink, który zainteresował się tą rasą kur i kuraków przywiózł na tereny Europy kilkadziesiąt jaj, z których to na świat wykluły się cztery pisklaki. Następnie przywiózł kolejne jaja na tereny Holandii, gdzie z dwudziestu jaj wykluło się prawdopodobnie siedem piskląt, z których przeżyło wyłącznie cztery (trzy kurki i jeden kogut). W ten sposób rozpoczęła się hodowla tej rasy ptaków ozdobnych. Niewielu hodowców podjęło się hodowli tej odmiany, ponieważ jest ona bardzo cenna. Wśród hodowców Ayam Cemani panuje "ciche porozumienie", które mówi o tym aby nie sprzedawać ptaków za cenę poniżej 100 Euro/za sztukę.

     Po ostatniej tragedii w Indonezji złowieszcze trzynastometrowe tsunami zagarnęło z powierzchni ziemi dziesiątki tysięcy niewinnych istniej ludzkich i tym samym przyczyniło się do zniszczenia naturalnych siedlisk rasy Ayam Cemani. Rasa ta na obszarac Indonezji była znana od 700 lat, jak nie więcej. Wszystko wskazuje na to, że Jan Steverink przyczynił się ogromnie do odnowienia tej starej ale rzadkiej rasy kur, której obecnie hodowla spokojnie rozwija się na terenach Europy, zyskując nowych zwolenników.Piskle rasy Ayam Cemani
Piskle rasy Ayam Cemani

Wygląd


     Na świecie istnieją także inne kury i kuraki które posiadają czarne upierzenie, na przykład rasa kur chabo, ale nie z tego powodu rasa Ayam Cemani jest jedyna w swoim rodzaju, nie czarne pióra są tego przyczyną, ale po części i one. Rasa Ayam Cemani jest wyjątkowa, ponieważ posiada czarne pióra, czarny grzebień, ponadto charakteryzuje się również całkowicie czarnymi kośćmi, mięsem oraz nawet ich krew ma barwę czarną.

     Sam czarny wygląd to nie wszystko, co przyczyniło się do wielkiego zamiłowania tą rasy kur na terenach Indonezji. Na tamtejszych obszarach kura ta ma charakter także mityczny. W Indonezji istnieje wiara, która skłania do składania ofiar z żywych zwierząt, a w szczególności z czarnego koguta rasy Ayam Cemani. Inni zaś twierdzą, że posilenie się czarnym mięsem oraz wypicie czarnej krwi zapewni mężczyznom dużej witalności i wigoru.

Komentarze (3)
Autor: ~Tomasz Nasiński     (2022-01-21,  07:45:01)      [odpowiedzi: 0]     (IP: 31.60.138.45)Odpowiedz
Temat:

Krew jest czerwona


Krew kur jest barwy czerwonej a nie czarnej.
Autor: ~Hieronim      (2019-03-16,  11:25:36)      [odpowiedzi: 1]     (IP: 37.47.155.6)Odpowiedz
Temat:

nieścisłości


kury nie pochodzą z Sumatry a Jawy.


Dodaj nowy wątek

Temat:
Treść:
Autor: 6minusplus 6 = <= Napisz wynik działania.
Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteœ robotem :)
Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!