Araucana popularnie znana jako kura Arakuana to gatunek pochodzący z Ameryki Południowej. Rasa ta wzięła swoją nazwę od chilijskich Indian, którzy od wieków hodowali je w celach gospodarczych. Nie zachowały się żadne informacje na piśmie odnośnie pochodzenia czy przodków tego gatunku. Ze względu na oryginalny wygląd można jednak przypuszczać, że ma ona zupełnie innych przodków niż pozostałe rasy kur ozdobnych. Araucana stanowi połączenie dwóch różnych gatunków kur: Collonocas oraz Quetros. Do Europy została ona sprowadzona w XVI wieku. W Polsce rasa ta pojawia się na niemal każdej wystawie drobiu.
Opis gatunku:
Wyprostowana postawa ciała u rasy Araucana przypomina sylwetkę kur bojowych. Podobną ma też budowę czaszki, która u tego gatunku jest krótka i szeroka. Główną cechą różniącą gatunek Araucana od innych jest owalny kształt spowodowany brakiem kości ogonowej, choć występują też odmiany z ogonem. W miejscu zausznic gatunek ten posiada także charakterystyczne brodawki porośnięte kępkami piór, które nazywane są "baczkami". Zgodnie ze wzorem powinny rosnąć nieco do tyłu. W hodowlach występują też różne kierunki selekcji kur, jak odmiany z brodą, bokobrodami oraz wąsami, a także takie gdzie najbardziej rozwinięta jest broda. Rasa Araucana posiada wałkowaty, nieregularny oraz dość wąski grzebień, który często bywa skręcony. Nogi są koloru zielonego, a skrzydła mocno przylegają. Jeśli chodzi o upierzenie to najwięcej wariantów występuje w Niemczech, gdzie rasa ta cieszy się sporym powodzeniem. Występują między innymi odcienie pszeniczne, płowe, białe, czarne, czarne srebrnoszyjne oraz kuropatwiane w odcieniu srebrnym, niebieskim, żółtym czy płowym. W krajach skandynawskich uznaje się jedynie trzy barwy: niebieska, biała oraz "płowa". Wszystkie warianty można ze sobą krzyżować, upierzenie nie jest jednak najistotniejsze podczas oceny gatunku. Ciekawostką jest to, że jaja tej rasy mogą mieć różne odcienie koloru zielonego, błękitnego czy nawet różowego. Stąd też w USA czy Wielkiej Brytanii nazywane są "nioskami wielkanocnymi". Fenomen dotyczący jaj o różnych barwach związany jest, zdaniem naukowców, z niższym poziomem cholesterolu, stąd uchodzą one za wyjątkowo zdrowe. W dorosłym wieku dość łatwo odróżnić kurę od koguta, który jest masywniejszy oraz ciemniejszy. W młodym wieku osobniki czasem trudno rozpoznać, gdyż cechy oraz wygląd mają bardzo podobne.
Cechy w wyglądzie zewnętrznym:
Rasa bez kości ogonowej, choć występują odmiany z ogonem.
Sylwetka wyprostowana.
Czaszka krótka, szeroka oraz zaokrąglona.
Brodawki w miejscu zausznic, porośnięte kępkami piór.
Mocno przylegające skrzydła.
Silne uda, skoki w odcieniu zielonym.
Grzebień nieregularny, wąski, często skręcony.
Występuje wiele odmian barwnych, w zależności od kraju.
Galeria:
Hodowla:
Rasa Araucana posiada łagodny charakter, dający się łatwo oswoić. Ze względu na to, że są to zwierzęta żywe oraz pełne temperamentu, warto zapewnić im dużo przestrzeni. Pomimo tego, że nie posiadają ogonów dość dobrze fruwają. Lubią też przesiadywać w miejscach znajdujących się ponad powierzchnią swojego wybiegu, np. na drzewach. Mogą być hodowane w zamkniętym wybiegu np w wolierze, ale można też umożliwić im swobodne poruszanie po ogrodzie czy podwórku. Rasa ta dobrze znosi zimy i nie choruje.
Film
Film obrazujący cechy charakterystyczne kur rasy Araucana. Pokazuje kurę uczącą młode zdobywać pokarm.
Posiadam kurki o czarnym ubarwieniu z blaskiem zieleni czy granatu, czerwonym grzebieniu (bez białego) znoszące jajka w odcieniu seledynowym.... co to może być za rasa? już nie mam siły szukać...
Proszę podpowiedź
Posiadam kurki o czarnym ubarwieniu z blaskiem zieleni czy granatu, czerwonym grzebieniu (bez białego) znoszące jajka w odcieniu seledynowym.... co to może być za rasa? już nie mam siły szukać...
Proszę podpowiedź