Ptakiozdobne.pl - portal miłośników i hodowców drobiu i pktaków ozdobnych
 
lub
Ptaki ozdobne » Kury i kuraki » Sumatra

Informacje i porady:

Gatunki i rasy:

Indeksy:

Ogłoszenia

Informacje dodatkowe

Nasza hodowla

Sumatra

Sumatra
Sumatra
      Sumatra jest jedną z najstarszych ras kur, która pozostała w niezmienionej postaci od ponad tysiąca lat. Sumatra pochodzi z Sumatry, z której w połowie XIX wieku została sprowadzona do Stanów Zjednoczonych, zaś następnie do Europy. Rasa tych kur jest bardzo efektowna, posiada wspaniałe bujnym upierzenie, które stawia ją niejako pomiędzy bojowcami, a rasami długoogonowymi. Odmiana barwna czarna Sumatry z charakterystycznym zielonym połyskiem uznawana jest za wzorzec rasy. Występuje też odmiana miniaturowa.

Wygląd


      Sumatra posiada małą, wydłużoną głowę, z wyraźnie szerokim czołem oraz dużymi brwiami. Grzebień typu groszkowego, jest słabo wykształcony, tak samo jak dzwonki. Grzebień i dzwonki mają barwę czerwoną. Oczy mają barwę ciemno czerwono-czarną. Podbródek ptaków jest także w barwie czerwonej. Zausznice małe, mają barwę ciemno -czerwoną, są lekko zaczernione. Dzwonki krótkie, ciemnej barwy. Sumatra to rasa o średniej wielkości ciała. Kark ptaków jest średniej długości, znajdują się na nim długie pióra grzywy. Grzbiet jest długi, szeroki w partii ramion, ma kształt walcowaty, z długimi piórami siodła. Pierś szeroka, dość wysoko noszona. Skrzydła krótkie, wysoko noszone. Uda średniej wielkości. Nogi średniej wielkości, mają barwę ciemno-oliwkową, która czasami przechodzi barwę od zielonej do czarnej, piętą oraz spodnia część palców jest żółta. Upierzenie Sumatry bardzo dobrze przylega do ciała, nie maja poduszek. Ogon długi, z długimi i widocznymi sierpówkami. Ogon u koguta jest długi, zawsze trzymany poziomo, zaś sterówki są zagięte.
Najczęściej spotykaną barwą upierzenia tych ptaków, jest barwa czarna.
Kura Sumatra z małymi pisklętami
Kura Sumatra z małymi pisklętami
 • Waga dorosłego koguta wynosi od 2000g do 2500g
 • Waga dorosłej kury wynosi od 1750g do 2250g
 • Waga koguta w odmianie miniaturowej wynosi około 1000g
 • Waga kury w odmianie miniaturowej wynosi około 800g
 • Obrączka koguta 18mm
 • Obrączka kury 16mm
 • Obrączka koguta w odmianie miniaturowej 13mm
 • Obrączka kury w odmianie miniaturowej 11mm

        Sury tej rasy odznaczają się bardzo dobrze rozwiniętym instynktem wysiadywania jaj oraz wodzenia kurcząt. Kury tej rasy są bardzo trudne w hodowli, dlatego rasa ta nie jest bardzo popularną i rozpowszechnioną rasą kur ozdobnych. Kury znoszą około 150 jaj rocznie, o masie około 53g, barwa skorupki jest kremowa, czasami jasnoszara.

 • Komentarze (0)
  Brak komentarzy do tego artykułu

  Dodaj nowy wątek

  Temat:
  Treść:
  Autor: 6minusplus 9 = <= Napisz wynik działania.
  Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteœ robotem :)
  Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!