Ptakiozdobne.pl - portal miłośników i hodowców drobiu i pktaków ozdobnych
 
lub
Ptaki ozdobne » Kury i kuraki » Tuzo

Informacje i porady:

Gatunki i rasy:

Indeksy:

Ogłoszenia

Informacje dodatkowe

Nasza hodowla

Tuzo

Tuzo
Tuzo
      Kury i kuraki rasy tuzo były niegdyś bardzo popularne na terenach Japonii, do której trafiły z Syjamu. Tuzo były używane do walk ptaków, z łatwością potrafiły pokonać dużego i sporego przeciwnika, za pomocą swych specyficznych ataków. Tuzo atakowały swoich przeciwników z powietrza lotem nurkowym. Tuzo czystej rasy, charakteryzują się dużą agresywnością oraz inteligencją.
      Koguty tej rasy kiedyś hodowano wyłącznie do walk kogutów. Do Europy ta rasa trafiła ze Stanów Zjednoczonych. W roku 1983 zostały wpisane do Nienieckiego wzorca ptaków bojowych. Kura rasy tuzo, znosi około 70 jaj rocznie. Waga jaja wynosi około 35g, barwa skorupki popielata lub biała.Wygląd

      Glowa ma kształt okrągły, czoło szerokie z wyraźnymi naroślami ocznymi. Grzebień mały, z widocznymi trzema rzędami (trójrzędy), z których środkowy rząd jest wyższy od pozostałych. Oczy barwy perłowej, popielatej lub pomarańczowej (bursztynowej). Dzwonki tuzo prawie niewidoczne, delikatnie zaznaczone. Gładka część twarzowa cała w barwie czerwonej, kury zazwyczaj mają ją bardziej czerwoną i pokrytą delikatnym puchem. Zausznice czerwone i nie duże. Kury tuzo charakteryzowały się średnim tułowiem, który zwężał się w kierunku pleców, tułów ptaków szeroki względem masy ciała. Rasowe tuzo muszą mieć szeroką oraz duża pierś, która musi być wypięta i uniesiona, razem z średniej długości, dumnie podniesioną i z odpowiednim zagięciem szyją, daje wspaniały widok. Ogon lekko pochylony z opadającymi do dołu i wygiętymi sierpówkami, długi, rozwinięty. Skrzydła tuzo są krótkie, szerokie z wyraźnym załamaniem, bardzo dobrze przylegają do ciała. Uda bardzo muskularne, silne. Nogi ptaków średniej długości, bardzo mocne z idealnie rozwiniętymi ostrogami, ich barwa zależna jest od danej barwy ubarwienia, kolor od ciemnoniebieskich przez niebiesko-białe do żółtych.

Kogut tuzo w klatce
Kogut tuzo w klatce
      Dorosły kogut osiągał wagę ciała około 1800g. Tuzo były hodowane wyłącznie w czarnym upierzeniu. Kiedy jednak cesarz zabronił organizowania walk kogutów, ptaki zaczęło hodować także w innych odmianach barwnych, to właśnie za sprawą wieśniaków powstały następujące odmiany barwne, biała, niebieska, pszeniczna. Walki ptaków były zagrożone nawet kara śmierci dla organizatorów, a jednak rasy takie jak shamo przetrwały.

Komentarze (0)
Brak komentarzy do tego artykułu

Dodaj nowy wątek

Temat:
Treść:
Autor: 2minusplus 2 = <= Napisz wynik działania.
Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteœ robotem :)
Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!