Ptakiozdobne.pl - portal miłośników i hodowców drobiu i pktaków ozdobnych
 
lub
Ptaki ozdobne » Kury i kuraki » Karzełek łapciaty

Informacje i porady:

Gatunki i rasy:

Indeksy:

Ogłoszenia

Informacje dodatkowe

Nasza hodowla

Karzełek łapciaty

      Nie można ustalić dokładnego pochodzenia tego gatunku. Prawdopodobnie hodowle Karzełków łapciatych prowadzono w Europie w wielu miejscach. Z początku nazywane były Mille-fleurs (tzn. milion kwiatków). Karzełek łapciasty jest łagodną oraz ruchliwą kurą o krótkiej, szorstkiej oraz dobrze zaokrąglonej postawie, na opierzonych nogach. Wszystkie odmiany barwne występują z brodą lub bez niej.
Karzełek łapciaty - biały
 • Wygląd
 • Hodowla
 •      

  Wygląd.

  Karzełek łapciaty charakteryzuje się opierzonymi nóżkami. Ten gatunek jest jednym z najpopularniejszych oraz ulubionych ras kur miniaturowych. Kogut posiada głowę średniej wielkości. Dziób mocny o barwie zgodnej z barwą skoków. Grzebień posiada pojedynczy o średniej wielkości, który jest dobrze osadzony na głowie koguta (ząbki są równomierne wycięte).Blaszka jest wolno stojąca, ale nie przylega do karku. Szyje posiada mocną, nieco wygiętą do tyłu, z bardzo bogatą grzywą (u brodatych na przedniej części jest napuszona broda). Policzki koloru czerwonego o delikatnej strukturze. Oczy są duże a ich barwa zależy od upierzenia. Kogut brodaty posiada bogatą w pióra brodę, a inne mogą mieć ja mniejszą. Zausznice są koloru czerwonego. Karzełek łapciasty dzwonki ma małe, o okrągłym kształcie i delikatnej strukturze. Brodate koguty nie posiadają dzwonków, albo są tak małe że nie są widoczne z pod brody. Ramiona szerokie, dobrze zaokrąglone. Tułów szeroki, krótki. Grzbiet koguta także jest krótki i lekko opada. Siodło ma pełne, szerokie oraz dobrze zaokrąglone. Pierś koguta jest także szeroka, pełna z odpowiedni zaokrągleniem, nieco podniesiona. Brzuch szeroki. Skrzydła wielkości średniej, nieco zwisające, dolna linia skrzydeł jest równoległa do sępich piór na udach. Ogon nieco więcej niż średniej długości, szeroki u podstawy, w kształcie przypomina wachlarz, który jest bogato upierzony, szerokie ma głównie sierpówki które przypominają szable sięgające około 4 cm. Karzełek łapciaty uda ma mocno upierzone, wyraźnie widoczne, które nadają mu charakterystycznego wyglądu. Skoki ma średniej długości, gęsto upierzone, barwa ich zależy od danego upierzenia. Posiada cztery palce, zewnętrzne i środkowe mocno upierzone, upierzenie to tworzy tzw. łapcie, dobrze zamknięte.
  Kura ma podobne cechy wyglądu do koguta z wyjątkiem różnic spowodowanych przez pleć. Posiada nieco dłuższą wklęsłą linię grzbietu.
  Masa ciała: kogut-ok.750g,kura-ok 650g.
  Rozmiar obrączki: kogut-16,kura-15.
  Odmiany barwne:
  - biała
  - biało-czarna gronostajowa
  - biało-niebieska gronostajowa
  - cytrynowa porcelanowa
  - czarna
  - czarna biało nakrapiana
  - czarno-srebrzysta
  - czarno-złocistoszyja
  - czerwona
  - czerwona biało nakrapiana
  - czerwonosiodłata
  - izabelowa porcelanowa
  - jastrzębiata
  - kuropatwiana jastrzębiata (bursztynowa)
  - lawendowa
  - lawendowa biało nakrapiana
  - niebieska
  - niebieska biało nakrapiana
  - niebieska z obwódką
  - pomarańczowoszyja
  - pręgowana
  - srebrzystopierśna czarna (brzozowa)
  - srebrzysta porcelanowa
  - srebrzystoszyja
  - srebrzystoszyja z pomarańczowymi plecami
  - z pomarańczową piersią
  - złocista porcelanowa (porcelanowa)
  - złocisto-niebieska porcelanowa
  - złocistoszyja
  - złocistoszyja niebieska
  - żółta
  - żółta biało nakrapiana
  - żółto-czarnagronostajowa
  Karzełek łapciaty - czarny
       

  Hodowla.

  Karzełki łapciate są bardzo towarzyskie. Z natury są bardzo opiekuncze oraz troskliwe. Dobrze wodzą swoje stadko. Nie są agresywne, unikają niepotrzebnych bójek oraz zatargów z innymi samcami. Samice są bardzo dobrymi matkami i dobrze opiekują się swoim potomstwem. Z uwagi na mocno opierzone nogi karzełków łapciatych musimy bardziej zadbac o ich pielegnację i opiekę. Kurniki oraz woliery musza być starannie sprzatane i czyszczone, trawniki muszą być często koszone (aby zapobiec temu żeby poranna rosa nie moczyla mocno kur). Mokre kurki i brudne tracą swój urok. Czasami trzeba przycinać zbytnio wyrosnięte pióra na nogach kur, aby mogly normalnie się poruszać. W odrożnieniu od innych kur gatunek ten nie lubi za bardzo grzbania się w ziemi, dlatego jest mało szkodliwy dla uprawianych roślin. Jedzą to samo co inne kury, nie potrzebuja wyszukanego pożywienia. Musimy im podawać mieszanki mineralne oraz witaminy ogólnie zalecane dla drobiu. Szczepienia oraz zwlczanie pasożytów jest stosowane według zaleceń lekarza weteryniarnii. Samice dobrze wysiadują jaja. Niesłość roczna to 150 jaj (masa jednego jaja to 30 g). jaja mają kolor od bialego do brązowego. .

  Komentarze (5)
  Autor: ~mamakurlakow     (2021-12-02,  15:23:10)      [odpowiedzi: 0]     (IP: 46.230.141.160)Odpowiedz
  Temat:

  moje kurki lapciate


  Troche sie usmialam, bo moje kurki KOCHAJA grzebac sie w ziemi wiec sa czesto bialo czarne. :) Moje sa faktycznie bardzo towarzyskie, przychodza co jakis czas zeby je glasac wiec wszystkie po kolei musze. Znosza mi 3 jajka dziennie ( mam 3 kury i... [->]
  Autor: ~jaaa     (2020-11-26,  12:58:22)      [odpowiedzi: 0]     (IP: 188.146.230.232)Odpowiedz
  Temat:

  karzełek


  nieśność, a nie niesłość, bo to mi umknęło w poprzednim komentarzu
  Autor: ~jaaa     (2020-11-26,  12:56:29)      [odpowiedzi: 0]     (IP: 188.146.230.232)Odpowiedz
  Temat:

  karzełek


  łapciaty, czy łapciasty?
  "spod brody", nie "z pod brody"... Jak już się coś pisze, to najlepiej pisać poprawnie
  Autor: ~bambo     (2015-09-01,  21:41:18)      [odpowiedzi: 0]     (IP: 37.152.18.103)Odpowiedz
  Temat:

  karzełek


  365dni a czasem nawet dłużej...trudna rasa
  Autor: ~irma     (2015-07-07,  09:44:31)      [odpowiedzi: 0]     (IP: 31.1.103.177)Odpowiedz
  Temat:

  karzelek lapciaty


  ile dni wysiaduja jajaka karzelki lapciate?


  Dodaj nowy wątek

  Temat:
  Treść:
  Autor: 2minusplus 6 = <= Napisz wynik działania.
  Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteœ robotem :)
  Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!