Ptakiozdobne.pl - portal miłośników i hodowców drobiu i pktaków ozdobnych
 
lub
Ptaki ozdobne » Kury i kuraki » Kura Nadreńska

Informacje i porady:

Gatunki i rasy:

Indeksy:

Ogłoszenia

Informacje dodatkowe

Nasza hodowla

Kura Nadreńska

Biała kura
Biała kura
     Kura nadreńska wywodzi się z Holandii, została tam wyhodowana i była bardzo często oraz chętnie hodowana. Wzorzec rasowy tej rasy kur został opracowany w roku 1943, kury nadreńskie były wówczas określane mianem niebieskich brojlerów, ponieważ były wtedy hodowane jedynie w odmianie barwnej niebieskiej i niebiesko jarzębiatej. Hodowcy przykładali się do wyhodowania kury nadreńskiej w innej odmianie barwnej niż tej ze wzorca głównego. II wojna światowa nie zaszkodziła mocno tej rasie kur, po zakończeniu wojny rasa ta nadal była chętnie hodowana. W 1947 roku powstał klub miłośników tej rasy w Niemczech. Na terenach Niemiec hodowcy nazywali kury nadreńskie "Balusperber" tzn. niebieskie jastrzębie. W roku 1954 hodowcą udało się wyhodować miniatury kury nadreńskiej. Posiadały one upierzenie niebiesko jastrzębiate, a sowim wyglądem nie różniły się znacznie od kur podstawowych tej rasy.
     Kury nadreńskie rocznie znoszą około 200jaj, zaś miniatury około 180 jaj. Jaja kur podstawowych posiadają masę około 55g, zaś kur miniatur około 40g. Jaja posiadają jasnobrązowa lub żółtą skorupkę.Wygląd


     Kury nadreńskie są z natury bardzo łagodne, spokojne, oraz charakteryzują się bardzo pokornym charakterem. Swoją masą ciała przypominają inne rasy kur np. Susex czy New hampshire. Kury nadreńskie należą do dość ciężkich ptaków, ich masa ciała ogranicza im możliwość przekroczenia ogrodzenia o wysokości około 150cm. Kury i kuraki nadreńskie posiadają średniej wielkości zgrabną głowę. Na głowie ptaków znajduje się pojedynczy grzebień składający się z 5 do 6 ząbków. Dzwonki nie duże, są wyraźnie pomarszczone, posiadają barwę czerwoną. Zausznice bardzo gładkie, także w barwie czerwonej. Część twarzowa czerwona. Kury nadreńskie posiadają oczy w barwie czerwonej lub pomarańczowej. Dziób zazwyczaj w barwie grafitowej lub jasnej, uzależniony jest od barwy upierzenia. Tułów szeroki , posiada owalny kształt. Grzbiet tak samo jak tułów jest szeroki, posiada średnią długość. Grzbiet posiada bardzo łagodną i wyraźnie zaokrągloną linię, która przebiega przez siodło oraz przed przejściem w ogon. Skrzydła ułożone poziomo, dobrze przylegające do ciała. Skoki grafitowe lub jasne, tak samo jak w sytuacji dzioba, ich kolor jest zależny od danej barwy upierzenia.Ogon wyraźnie szeroki, zamknięty o średniej długości. Sterówki dość szerokie, zaś sierpówki wyraźnie zagięte do dołu.

     Kury nadreńskie obecnie występują w następujących odmianach barwnych: brzozowej, bursztynowej, niebieskiej, niebiesko jastrzębiatej, żółto jastrzębiatej.
Miniatury kury nadreńskiej występują w tych samych odmianach barwnych co kury podstawowe, ale także są hodowane w odmianie barwnej niebiesko-brzozowej oraz niebiesko-pomarańczowej.
Waga koguta
 • od 3500 g do 4000 g
  Waga kury
 • od 2500 g do 3000 g

 • Komentarze (0)
  Brak komentarzy do tego artykułu

  Dodaj nowy wątek

  Temat:
  Treść:
  Autor: 4minusplus 8 = <= Napisz wynik działania.
  Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteœ robotem :)
  Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!