Ptakiozdobne.pl - portal miłośników i hodowców drobiu i pktaków ozdobnych
 
lub
Ptaki ozdobne » Kury i kuraki » Włoszka

Informacje i porady:

Gatunki i rasy:

Indeksy:

Ogłoszenia

Informacje dodatkowe

Nasza hodowla

Włoszka

Włoszka
Włoszka
 • Wygląd
 • Rozmnażanie
 •      Kura włoszka jest bardzo starą rasą, a do tego bardzo popularną i chętnie hodowlaną. Rasa ta została wyhodowana jak nazwa wskazuje we Włoszech. Na tereny Niemiec kury włoszki zostały sprowadzone w 1870 roku, gdzie również cieszyły się dużym zainteresowaniem. Kury włoskie zostały wyhodowane w standardowych rozmiarach i spotykane są w 22 odmianach barwnych upierzenia, zaś koguty mogą posiadać dwa rodzaje grzebienia tzn. pojedynczy bądź groszkowy. Wyhodowano także odmianę miniaturowa kur włoskich w 1920 roku w Niemczech i obecnie występują w 20 odmianach barwnych.  Wygląd


       Kury włoszki posiadają wysoki i bardzo gładki grzebień typu pojedynczego, który jest bardzo mocny, a swoim wyglądem przypominają nerkę. U rasowych ptaków na grzebieniu powinno się znajdować od 4 do 5 głębokich zębów, sięgających do połowy szerokości i których środkowa linia przebiega idealnie na wysokości oczu. U kur grzebień nieco kładzie się na jedną ze stron, ale niedopuszczalne jest aby zasłaniał oczy. Dopuszczalny jest także grzebień typu różyczkowego, który jest mocno osadzony oraz wydatny. Taki grzebień jest długi, wystający, kształtem przypomina okrągły kolec. Grzebień typu różyczkowego jest lekko zagięty w kierunku szyi, ale nie może on jej dotykać. Rasa ta charakteryzuje się średnią wielkością. Tułów jest długi, mocny, szeroki, opływowy oraz zwęża się do tyłu. Skrzydła długie, zamknięte, doskonale przylegają do ciała. Skrzydła położone są dość wysoko. Pierś bardzo masywna, szeroka, mocna i wyraźnie pełna.Ogon jest bardzo obficie porośnięty w pióra. Jest prawie zawsze wysoko uniesiony, posiada na sobie bardzo długie sierpówki, które są zazwyczaj zagięte do dołu u kogutów, zaś u kur jest pełny i ma na sobie duże sierpówki.
        Kurki włoszki hodowane są w następujących odmianach barwnych: białej, białej czarno gronostajowej, bursztynowej, czarnej, czarnej biało nakrapianej, czerwonej, kuropatwianej, niebiesko-kuropatwianej, niebiesko- pomarańczowej, niebieskiej, niebieskiej biało nakrapianej, pręgowanej, perłowoszaro-pomarańczowej, srebrzystej, złocistej, złocistej biało łuskowanej, złocistej niebiesko łuskowanej, złocistobrązowo-porcelanowej, złocistej czarno łuskowanej, żółtej.
  Waga koguta
 • od 2500 do 3000 g
  Waga kury
 • od 1750 do 2000 g
  Waga koguta miniatury
 • około 1100 g
  Waga ciała kury miniatury
 • około 900 g
  Kogut i kura włoszka
  Kogut i kura włoszka
  Masa jaja
 • około 55g
  Masa jaja miniatury
 • około 35 g
  Nieścność roczna
 • od 180 do 200 jaj
  Nieśność roczna miniatury
 • do 140 jaj
  Barwa skorupy jajaj
 • biała
  Wielkość obrączek
 • kogut 18, kura 16
  Wielkość obrączek miniatury
 • kogut 13, kura 11  Rozmnażanie


       Kury włoszki są bardzo lubiane ze względu na swój wygląd oraz za walory ogólnoużytkowe. Kury włoszki bardzo szybko się rozmnażają wcześnie dojrzewają płciowo i przez wiele lat są doskonałymi nioskami. Charakteryzują się bardzo szybkim przyrostem masy mięsnej. U jednodniowych kurcząt ptaków o barwie upierzenia jastrzębiatej, można łatwo określić płeć.

 • Komentarze (1)
  Autor: ~9123M     (2019-01-04,  17:52:55)      [odpowiedzi: 0]     (IP: 89.228.179.201)Odpowiedz
  Temat:

  Włoszka


  Witam. Nie istnieje czasem barwa włoszki taka jak:
  biała czerwonosiodłata lub po prostu czerwonosiodłata?


  Dodaj nowy wątek

  Temat:
  Treść:
  Autor: 3minusplus 7 = <= Napisz wynik działania.
  Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteœ robotem :)
  Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!