Ptakiozdobne.pl - portal miłośników i hodowców drobiu i pktaków ozdobnych
 
lub
Ptaki ozdobne » Kury i kuraki » Wyandotta

Informacje i porady:

Gatunki i rasy:

Indeksy:

Ogłoszenia

Informacje dodatkowe

Nasza hodowla

Wyandotta

      Kury tej rasy zostały wychowane w połowie XiX wieku w Ameryce Północnej, nazwa ich pochodzi od szczepu Wyandotty, należącego do plemienia Huronów.
Wyandotta
Wyandotta
 • WYGLĄD
 • HODOWLA
 •       Pierwsze kury tej rasy sprowadzono do Europy w 1883 roku, od razy zyskały one popularność wśród hodowców. W ostatnich latach kury rasy Wyandotte straciły na popularności na rzecz swojej karłowatej odmiany. Miniaturowe Wyandotty są obecnie jedną z najczęściej hodowanych ras kur karłowatych na świecie. W tworzeniu rasy wykorzystano między innymi kury Kochiny. Na początku kury te były nazywane "amerykańskimi sebrytkami" jak i mianem mianem "excelsiors".  WYGLĄD


        Wyandotta jest duża kurą ogólnoużytkową, o krępej budowie ciała, charakteryzuje się szybkim przyrostem masy ciała oraz duża nieśnością. Przez swoje obfite upierzenie wydaje się znacznie cięższą kurą niż jest w rzeczywistości. Wersja miniaturowa jest kopią kur typu standard, pod względem wyglądu, jak i cech użytkowych.
  Waga
 • standard - kogut 3,4 do 3,8 kg, kura 2,5 do 3,0 kg
 • miniatura - kogut 1,3 kg, kura 1,1 kg
  Nieśność roczna
 • standard - 180 jaj
 • miniatura - 160 jaj
  Masa jaja (Skorupa jaja ma kolor jasno-brązowy, przechodzący do kremowej)
 • standard - 55 g
 • miniatura - 40 g
  Wielkość obrączek
 • standard - kogut 20, kura 18
 • miniatura - kogut 15, kura 13.
  Wyandotty
  Wyandotty

        Wyandotta posiada małą, okrągłą głowę, ozdobioną grzebieniem różyczkowym z kolcem, który układa się wzdłuż jej linii szyi. Koguty maja szeroki oraz bardzo mocno wyeksponowany ogon zakończony zagiętymi do dołu sierpówkami.

        Dzwonki wyandott mają kolor czerwony, są zaokrąglone, u kogutów średniej wielkości, natomiast u kur są małe. Zausznice także mają barwę czerwoną. Oczy małe, barwy brunatnej z czerwonawym odcieniem. Skoki długie, masywnej budowy, o barwie żółtej. U odmian o ciemnym upierzeniu dopuszczalne są nogi ciemnej barwy.

        Ubarwieniem pierwotnym była odmiana srebrna łuskowana. Wyandotty dziś występują aż w 35 odmianach barwnych, hodowcy ciągle tworzą nowe barwy, dlatego trudno jest nadążyć za nowościami w przypadku tej rasy.

  Wyandotty w klatce
  Wyandotty w klatce


  HODOWLA


        Kurysą godne polecenia do hodowli, szczególnie dla początkujących hodowców, gdyż nie przysparzają żadnych kłopotów i są łatwe do oswojenia. Świetnie nadają się do rodzinnych hodowli, w których ptakami opiekują się tez dzieci.

        Są przyjazne oraz ufne, szybko przyzwyczajają się do opiekuna i nowego otoczenia.
        Mogą przebywać na otwartych wybiegach, zwykłych podwórkach oraz wybiegach, ponieważ słabo latają. Kury tej rasy dobrze znoszą nasze warunki atmosferyczne. Można używać je do wychowywania kurcząt innych ras. Są też stosunkowo odporne na choroby.
        Są rasą silną, wytrzymałą i bardzo energiczną.
        Kury są dobrymi nioskami i przejawiają instynkt kwoczenia. Rocznie mogą znieść około 200 jaj o różnym zabarwieniu skorupki.

 • Komentarze (1)
  Autor: ~karol wojewoda     (2014-12-08,  10:48:46)      [odpowiedzi: 0]     (IP: 178.37.147.1)Odpowiedz
  Temat:

  Wyandotta


  HODOWLA

  Kurysą godne polecenia do hodowli, szczególnie dla początkujących hodowców, gdyż nie przysparzają żadnych kłopotów i są łatwe do oswojenia. Świetnie nadają się do rodzinnych hodowli, w których ptakami opiekują... [->]


  Dodaj nowy wątek

  Temat:
  Treść:
  Autor: 2minusplus 1 = <= Napisz wynik działania.
  Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteœ robotem :)
  Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!