|
|
Czubatka polska bezbroda
|
Czubatki polskie bezbrode (białoczuby polskie) należą do najstarszych ras kur ozdobnych. Hodowcy ptaków od bardzo dawna toczą między sobą spór o ich pochodzenie oraz ich ojczyznę. Prawdopodobnie praprzodek czubatki polskiej bezbrodej, tak samo jak i innych kur czubatych swój popularny pochód przez świat rozpoczęły ze wschodnich obszarów średniowiecznej Rzeczpospolitej. Czubatki polskie bezbrode były bardzo chętnie portretowane oraz malowane przez mistrzów niderlandzkich począwszy od XVI stulecia. Prawdopodobnie hodowcy Holenderscy włożyli największy wkład w udoskonalenie tej rasy kur. W latach ubiegłych udało się wyhodować ptaki posiadające zarówno biały czub, jak i brodę. Można też spotkać ptaki nie posiadające brody, ale dzwonki i kolorowy czub.
Chcąc hodować tą rasę, należy wziąć pod uwagę fakt, że ten gatunek potrzebuje ze względu na ich wielką ozdobę, czyli śnieżnobiały czub, specjalnej obsługi i miejsca. Należy tym ptakom ozdobny zapewnić odpowiednio ciepłe, suche i dobrze wentylowane pomieszczenie, kurnik. Dla tej rasy najbardziej szkodliwa jest wilgoć w kurniku. Czubatki polskie bezbrode (białoczuby polskie) są bardzo podatne na choroby górnych dróg oddechowych.
Zasady przestrzegania higieny są warunkiem i jedynym rozsądnym rozwiązaniem na posiadanie zdrowego stada ptaków. W kurnikach oraz na wybiegach zawsze powinien panować porządek i czystość. Odchody ptaków powinny być usuwane co najmniej jeden raz w tygodniu Wybiegi w wolierach muszą być utrzymywane w czystości, należy je dezynfekować. Kurki musza być profilaktycznie szczepione i odrobaczone. Wszystkie ptaki tej rasy powinny mieć podcinane pióropusze, aby w ten sposób odsłonić im oczy i umożliwić w miarę normalne widzenie. Z uwagi na bardzo ograniczone widzenie czubatek polskich bezbrodych przy zbliżaniu się do stada oraz przy kontakcie z kurami należy cały czas przemawiać do nich łagodnym głosem, dzięki temu ptaki się nie płoszą, a co najważniejsze nabierają ufności do swoich opiekunów.
|
Czubatka polska bezbroda |
Wygląd
Czubatki polskie bezbrode są kurami o średniej wielkości i smukłej budowy. Sprawiają wrażenie bardziej eleganckich niż ich siostry - czubatki polskie brodate. Głowa ptaków posiada średnia wielkość, z wyraźnym wypukłym ciemieniem, z którego wyrasta duży czub. Czub składa się z długich piór, jest duży, pióra na czubie opadają na szyje i na obie strony głowy. Czub posiada biała barwę, a z przodu znajduje się tzw. "motylek", tzn. pióra o czarnej barwie, rozłożone symetrycznie na dwie strony. Czubatki polskie bezbrode nie posiadają grzebienia. Dziub długi, posiada widoczne otwory nosowe. Oczy mają barwę czerwoną lub ciemną. Podbródek nie posiada na sobie żadnych piór, ma barwę czerwoną. Zausznice mają barwę biała, są małe. Dzwonki średniej wielkości. Kark o średniej wielkości, posiada opierzoną grzywę. Czubatki polskie bezbrode posiadają szeroki w ramionach grzbiet, który wyraźnie zwęża się w tylnym kierunku. Grzbiet jest lekko wygięty. Brzuch wraz z piersią tworzy półkole, sama pierś jest wypukła i szeroka. Skrzydła średniej długości. Ogon ptaków jest zwarty, dość długi, posiada na sobie piękne zwisające pióra, jest wysoko noszony pod kątem około 45°. Uda nie są mocno widoczne, są obficie opierzone. Nogi średnio długie, nie posiadają na sobie żadnych piór. Kury tej rasy posiadają bardziej uwidoczniony brzuch, ich czub jest bardziej okrągłe niż kogutów, składa się z szerokich piór, które są zaokrąglone na końcach. Czub u kur posiada kształt zbliżony do pełnej chryzantemy.
Czubatki polskie bezbrode (białoczuby polskie) posiadają bardzo dobrze przylegające do ciała, pióra nie posiadają poduszek. Kury tej rasy występują w następujących barwach: białe, czarne, czarno białe, cętkowane, niebieskie.
ptaki białe posiadają barwę w tonacji czysto białej, nie może być u nich żadnej barwy bądź żółtego nalotu. Dziób oraz nogi mogą mieć barwę od białej do niebiesko-szarej
ptaki czarne posiadają barwę czarną z widocznym zielonym nalotem, białym czubem. Nogi oraz dziób w barwie od ciemno- niebieskiej do czarnej
ptaki czarno-białe posiadają barwę czarną z zielonym połyskiem. Te ptaki posiadają plamki białe, które są równomiernie rozłożone na całym ciele. U młodych kur plamki są małe, ale robią się większe w drugim roku po upływie pierzenia. Czub wraz z dziobem białe, zaś nogi w czarnej barwie.
ptaki cętkowane są w barwie czarnej, ale na każdym piórku ptaków znajduje się szaro-niebieski rysunek. Czub biały zaś dziób oraz nogi szaro-niebieskie. Kogut w tym ubarwieniu jest wyraźnie jaśniejszy od kury.
ptaki niebieskie posiadają równomiernie rozłożoną ciemno-niebieską barwę, czasami barwa ta ma ciemniejszy rysunek, czub jest w białej barwie, zaś dziób i nogi mają barwę ciemno-niebieską.
Wzorzec rasowy tej rasy, jest taki sam dla kur o podstawowych wymiarach jak i dla miniatur.
Waga kogutów standardowych
od 2000g do 2500g
Waga kur standardowych
od 1500g do 2000g
Waga kogutów miniaturowych
od 800g
Waga kur miniaturowych
od 700g
Kura standardowa znosi rocznie
od 100 do 140 jaj, które osiągają masę około 50g, barwa skorupki biała
Kura miniaturowa znosi rocznie
do 80 jaj, które osiągają masę około 30g, barwa skorupki biała
|
Czubatka polska bezbroda na trawie |
Hodowla
Kury rasy Czubatki polskie bezbrod uchodzą za nienajlepsze matki, obecnie krąży opinia że nie kwoczą, ale gdy zapewni się im maksymalne i odpowiednie warunki hodowlane są w stanie do wysiadywania własnych jaj. Niestety instynkt macierzyński nie objawia się u wszystkich kur. Kury powinny mieć zapewniony duży wybieg na którym mogą się paść i wypoczywać. Kury powinny być żywione sałatą, szpinakiem, jarmużem. Hodowca powinien im podawać także startą marchewkę, kabaczki, ogórki, dynię oraz cebulę. Kury tej rasy zjadają także jabłka. Najlepiej jest podawać ptakom starte warzywa z karmą granulowaną. W żywieniu czubatki polskiej bezbrodej nie może zabraknąć dobrej jakości pszenicy.
Pomieszczenia (kurniki) w których przebywają czubatki polskie bezbrode powinny być dobrze ocieplone, najlepiej aby znajdowały się na podwyższeniu, bardzo ważny jest także wiatrochron. Pomieszczenie takie powinno mieć otwór wejściowy, do którego prowadzi drabinka, oka w kurniku powinny być uchylne, aby można było przez nie czyścić i odkażać kurnik. W kurnikach powinny znajdować się otwory wentylacyjne. W kurnikach powinny być zamontowane na wysokości około 20 cm od podłoża drewniane grzędy. Podłoga w kurniku najlepiej aby była pokryta dobrej jakości piaskiem, aby wygrabianie odchodów było łatwiejsze. W okolicy kurnika pod wiatrochronem powinno znajdować się poidło wraz z karmidłem. Podczas okresu znoszenia jaj, karmidło i powidło powinno być umieszczone w środku kurnika. W kurniki o wymiarach około 120 cm x 80 cm x 80cm może znajdować się jeden kogut z trzema kurkami.
|
|
|
Komentarze (5)Autor: ~Kasia (2021-01-08, 12:15:52) [odpowiedzi: 0] (IP: 46.204.49.15)Odpowiedz Temat: Co zrobić brudnym czubem kurki | Autor: ~ZBIGNIEW.FANATYK.KUR (2020-11-27, 23:55:38) [odpowiedzi: 0] (IP: 94.154.25.237)Odpowiedz Temat: BARDZO ŁADNA KURA CZUBATKA POLSKA BEZBRODA! SZWAGIER ZBIGNIEW USMARZYŁ MI TAKąĄ kurkem,........ SMAKUJE JAK GRZYB PURhawa olbRYZMIA | Autor: ~F. Brzóska, IZ-PIB Kraków (2020-01-13, 14:26:20) [odpowiedzi: 0] (IP: 37.47.96.208)Odpowiedz Temat: Na stronie Czubatka polska brodata pokazano silkę biała brodatą. Potrzebna korekta. | Autor: ~F. Brzóska, IZ-PIB Kraków (2020-01-13, 14:26:16) [odpowiedzi: 0] (IP: 37.47.96.208)Odpowiedz Temat: Na stronie Czubatka polska brodata pokazano silkę biała brodatą. Potrzebna korekta. | Autor: ~Robert (2018-02-17, 21:48:16) [odpowiedzi: 0] (IP: 37.47.42.228)Odpowiedz Temat: Kto pisał te brednie? Autor postu chyba byl na "haju" |
|