Ojczyzną tych najmniejszych bojowych kur jest Japonia . Rasa tych kur prawdopodobnie istnieją od 880 roku i niestety nadal niewiele jest wiadomości o ich historii pochodzenia. W Japonii od 1933 r występują pod nazwą nankin shamo , rasa ta często jest mylona z innymi bojowcami karłowatymi ,w Japonii rasa ta jest chroniona ,ko shamo to rasa o dużym temperamencie oraz bardzo zadziorna .
Są to bardzo żwawe, o prawie pionowej postawie oraz małych, mocno przystających do ciała skrzydłach, miniatury kur bojowych. Świadczy o tym wygląd ich głowy, na której znajdują się znaki szczególne odpowiadające kurom bojowym. Charakteryzują się bardzo groźnym wyrazem twarzy. Ich ciało zbudowane jest według określonych proporcji: 1/3 przypada na głowę i szyję, 1/3 na tułów, 1/3 na podudzia z nogami.
WYGLĄD
Upierzenie kur na całości jest krótkie, rzadkie, sztywne i mocne oraz dobrze przylegające do ciała. Głowa z porównaniu z całością duża i szeroka, z czaszka wystającą ponad oczy. Nad oczami naroślą skórne. Część twarzowa czerwona, pełna pomarszczonych narośli skórnych. Na głowie szeroko osadzony, zaokrąglony grzebień typu orzechowego. Dzwonki zaokrąglone, małe, z podgardla wychodzi czerwona zwisająca narośl skórna tzw. warna. Część twarzowa pełna narośli i czerwona. Zausznice małe barwy czerwonej. Oczy relatywnie duże, perłowe, jednak u młodych osobników mogą być żółtawe.
|
Kogut - ko- shamo |
Charakterystyczne znaki kur to rzadkie i krótkie upierzenie, na piersi w miejscu mostka brak piór oraz tak zwany krewetkowy typ ogona z lekko podwiniętymi do dołu krótkimi sierpówkami. Ich korpus powinien być szeroki i lekko zwężający się ku tyłowi.
Szyja kur jest długa, bardzo mocna, nieznacznie wygięta, ustawiona pionowo, zwężająca się w kierunku głowy. Pióra pokrywy szyjnej kur są bardzo krótkie. Grzbiet bardzo szeroki, ale średniej długości. Charakterystyczne są szerokie, mocno wysunięte do przodu barki. Skrzydła są bardzo krótkie i mocne, bardzo przystające do ciała. Ogon opuszczony i krótki, a sierpówki powinny krótkie, wąskie i podwinięte do dołu. Pierś duża, zaokrąglona i bardzo muskularna. Uda kur są średniej długości, muskularne, uwydatnione. Również średnie, mocne i grube powinny być skoki kur.
Ogon również krótki jak u samca zaś jest grzebień różyczkowy.
waga koguta wynosi około 1000 g,
waga kury wynosi około 800 g
masa jaja około 30 g
nieśność roczna około 90 jaj
barwa skorupy jaja jest w kolorach od kremowego do brązowego
obrączki 13-11
|
Kury rasy ko-shamo |
Występują odmiany barwne tej rasy mianowicie, można spotkać kury:
pszeniczne
niebiesko pszeniczne
czarno czerwone
czarne
niebieskie
jastrzębiate
dzikie
białe
HODOWLA
Niestety hodowla kur rasy ko - shamo należy do najtrudniejszych z mniejszych bojowców.
Kury tej rasy są bardzo wrażliwe oraz nie odporne na zmienne warunki atmosferyczne panujące w naszym kraju. Łatwo łapią choroby. Są strasznie uparte, mają małą nieśność w porównaniu do innych ras kur.
|
Kogut i kura ko-shamo |
Po mimo tych wszystkich wad związanych z hodowlą tych kur, ko-shamo są najlepszymi bojowcami, są bardzo śmiałe oraz spokojne. Hodowcę traktują jak swojego pana i czasami sprawiają wrażenie jakby rozumiały co się do nich mówi. Warto swoją wolierę wzbogacić o ten gatunek ptaków ozdobnych.
|