Ptakiozdobne.pl - portal miłośników i hodowców drobiu i pktaków ozdobnych
 
lub
Ptaki ozdobne » Kury i kuraki » Kura hamburska miniaturowa

Informacje i porady:

Gatunki i rasy:

Indeksy:

Ogłoszenia

Informacje dodatkowe

Nasza hodowla

Kura hamburska miniaturowa

Kury hamburskie miniaturowe
Kury hamburskie miniaturowe
     Dawniej przodkami dzisiejszych kur hamburskich były kury znane pod nazwą "Hamburg". Kury tej rasy hodowano na terenach Niemiec oraz Wielkiej Brytanii już na początku XVII wieku. Niemcy, Wielka Brytania oraz Holandia przypisują sobie miano stworzenia tej rasy kur i kuraków, ale do dnia dzisiejszego trudno ustalić gdzie faktycznie rasa ta została wyhodowana. Prawdopodobnie w Anglii wyhodowano odmiany jednobarwne kur Hamburskich miniaturowych, zaś w Holandii wyhodowano gatunek o kreskowym rysunku. Na pewno w Anglii powstała wersja miniaturowa kury hamburskiej. Na samym początku kura hamburska standardowa, czy też miniaturowa była hodowana ze względu na nieśność jaj, z czasem jednak zaczęto je hodować ze względu na ich piękny wygląd w celach hobbystycznych. Kury hamburskie miniaturowe były krzyżowane z innymi ozdobnymi rasami kur w celu uzyskania coraz to ciekawszych efektów upierzenia i wyglądu. Kury hamburskie miniaturowe zaliczane są do jednych z bardziej eleganckich kur ozdobnych. Kury tego gatunku są bardzo lekkie zgrabne i mocno zbudowane. Są to kury niezwykle żywe i aktywne, doskonale czują się na podwórzu czy w ogrodzie. Można utrzymywać na wybiegu jednak musi być przestronny, i być wyposażony różne atrakcje, ponieważ szybko się nudzą i mogą zacząć się nawzajem dziobać. Kury hamburskie to rasa pierwotnie nieśna, więc znoszą stosunkowo dużo jaj jak na kury ozdobne. Ich ilość zależy od sposobu utrzymania ptaków.Kura hamburska miniaturowa
Kura hamburska miniaturowa

Wygląd


     Kury hamburskie miniaturowe posiadają bardzo ładnie zbudowaną głowę, na której znajduje się długi, różyczkowy szeroki z przodu grzebień. Oczy w barwie czerwonobrązowej. Dziób krótki, bardzo silny, w barwie rogu. Dziób jest wyraźnie ciemniejszy ku nasadzie. Dzwonki cienkie, okrągłe, sprawiają wrażenie bardzo delikatnych. Zausznice w barwie białej, bardzo dobrze przylegają do ciała. Sylwetka jest nieco wydłużona. Ciało kury hamburskiej jest wydłużone, linia grzbietu opada ku tyłowi. Grzbiet długi, nieco pochylony. Pierś kur tego gatunku jest wysoka i widocznie lekko zaokrąglona. Skrzydła bardzo długie, wyraźnie ale lekko odstające od tułowia. Ogon u koguta jest bardzo wysoki, posiada na sobie bardzo liczne, długie i zagięte sierpówki. Kogut tego gatunku nosi swój ogon bardzo nisko oraz jest do tego szeroko rozpięty i bardzo bogato upierzony w liczne sierpówki, dlatego nadaje to kogutowi nieco bażanciego wyglądu. Nogi długie, uda bardzo zgrabne także wysokie. Skoki cienkie w barwie niebieskawej. Kury hamburskie miniaturowe występują w różnych odmianach barwnych-złote i srebrne z czarnymi plamkami, złote kreskowany, srebrny kreskowany, żółty biało kreskowany, cytrynowy kreskowany, złoty niebiesko kreskowany, niebieskie, białe i czarne. Najpopularniejszą jest odmiana barwna srebrna z czarnym nakrapianiem.
Waga koguta miniaturowego
 • około 950g
  Waga kury miniaturowej
 • około 800g
  Masa jaja kury miniaturowej
 • około 35g - 40g
  Barwa skorupki jaja kury miniaturowej
 • biała

 • Komentarze (0)
  Brak komentarzy do tego artykułu

  Dodaj nowy wątek

  Temat:
  Treść:
  Autor: 1minusplus 7 = <= Napisz wynik działania.
  Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteœ robotem :)
  Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!