Ptakiozdobne.pl - portal miłośników i hodowców drobiu i pktaków ozdobnych
 
lub
Ptaki ozdobne » Kury i kuraki » Feniks onagadori

Informacje i porady:

Gatunki i rasy:

Indeksy:

Ogłoszenia

Informacje dodatkowe

Nasza hodowla

Feniks onagadori

Kura i kogut rasy feniks onagadori
Kura i kogut rasy feniks onagadori
     Feniks onagadori jest rasą kur, która powstała dzięki pracy hodowanej hodowcy Hugo Du Roi z Niemczech. Hodowca skrzyżował pomarańczową kurę rasy onagadori z kurą rasy bojowiec staroangielski. Feniks onagadori jest rasą kur czysto niemiecką. Niekiedy można natchnąć się na informację, że rasa ta wywodzi się z Japonii, a ich protoplastą jest kura rasy shokoku, ale te informacje są nie prawdziwe. Niektórzy twierdzą, że feniks jest pewną odmianą kur onagadori, ale to także jest nie prawdą, ponieważ co roku w okresie pierzenia się koguty feniks gubią ogon, zaś u onagadori nigdy nie pierzy się a wypadanie piór jest oznaka ich choroby. Według opisu wzorca rasowego z 1998 roku różnice między tymi dwoma rasami są zbyt duże, aby twierdzić, że są one spokrewnione. Ponadto szybkość wzrostu sierpówek feniksa, jest o wiele wolniejsza niż u kur rasy onagadori. Istnieje miniaturowa wersja kur rasy feniks onagadori, która powstała w wyniku skrzyżowania koguta miniatury bojowego staroangielskiego i dużej kury rasy feniks. Po raz pierwszy zostały one pokazana na wystawie w Dreźnie wl898 roku.Wygląd


     Głowa mała, z czerwoną częścią twarzową. Głowa jest nieco porośnięta malutkimi piórami. Na głowie znajduje się mały stojący grzebień, typu pojedynczego z ząbkami. Dzwonki są małe w barwie czerwonej, mają zaokrąglony kształt. Zausznice także małe, gładkie w barwie białej. Oczy kur i kuraków rasy feniks onagadori mają barwę od pomarańczowo-czerwonej do czerwonej. Pióra u tej rasy powinny być bardzo długie oraz muszą bardzo mocno przylegać do ciała ptaka. Kura rasy feniks onagadori jest ptakiem o bardzo eleganckiej i opływowej sylwetce. Ich tułów jest bardzo długi, u rasowych osobników powinien być w kształcie walcowatym i nieco pochylony. Szyja ma średnią długość, jest bardzo dobrze rozbudowana. Pierś ptaków jest bardzo ładnie zaokrąglona, ale u rasowych osobników nie może być widocznie i mocno wysklepiona. Pióra grzywy muszą być długie, cienkie i powinny opadać na zaokrąglone ramiona, całkowicie je zasłaniając. Skrzydła musza być wysoko ułożone, u rasowych osobników muszą być długie oraz powinny mocno przylegać do ciała. Kury i kuraki rasy feniks onagadori posiadają grzbiet mocno opierzony, muszą na nim znajdować się długie cienkie pióra, które opadają na boki aż do ziemi. Ogon nie posiada żadnego wyraźnie zaznaczonego przejścia. Ogon jest długi, posiada na sobie długie mocne sierpówki oraz długie sierpówki główne i boczne, które opadają na podłoże. Uda mają średnią wielkość, są dobrze widoczne, posiadają na sobie długie pióra które przedłużają wizualnie uda. Nogi średniej długości, posiadają barwę niebieskoszarą.
Kogut i trzy kury rasy feniks onagadori
Kogut i trzy kury rasy feniks onagadori
Kury i kuraki rasy feniks onagadori występują w następujących odmianach barwnych: biała, dzika, pomarańczowoszyja, srebrzystoszyja, złocistoszyja, zaś u kur i kuraków miniaturowych wyróżnia się jeszcze barwę upierzenia czarną. Według wzorca rasowego nazwę odmiany barwnej upierzenia określa się według piór znajdujących się na pokrywie szyjnej ptaków.
Waga koguta
 • od 2000g do 2500g
  Waga kury
 • od 1500g do 2000g
  Waga koguta miniaturowego
 • od 800g
  Waga kury miniaturowej
 • od 700g
  Masa jaja
 • około 45g
  Masa jaja miniatury
 • około 25g
  Nieśność roczna
 • 160 jaj
  Nieśność roczna miniatury
 • 120 jaj
  Barwa skorupy jaja
 • żółtobiała
  Wielkość obrączki koguta i kury
 • 18 - 16
  Wielkość obrączki koguta i kury miniaturowych
 • 13- 11

 • Komentarze (2)
  Autor: ~Mirek     (2021-04-11,  12:56:47)      [odpowiedzi: 0]     (IP: 83.26.219.123)Odpowiedz
  Temat:

  Feniksy biale


  Witam serdecznie czy posiada ktoś na sprzedaż białe kury feniksa lub jaja lęgowe tylko i wyłącznie od białych Feniksów? Czy ma ktoś jakieś namiary na hodowców? Proszę o info 726458954. Pozdrawiam
  Autor: Andrus  (2)Iloœć zatwierdzonych komentarzy     (2020-04-12,  20:44:30)      [odpowiedzi: 0]
  Temat:

  Proszę o pomoc


  W wolierze w powietrzu lepiej sprawdzą się (brachmy miniaturowe, czubatki, czy Feniks y? Prosiłbym o pomoc.


  Dodaj nowy wątek

  Temat:
  Treść:
  Autor: 4minusplus 2 = <= Napisz wynik działania.
  Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteœ robotem :)
  Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!