Ptakiozdobne.pl - portal miłośników i hodowców drobiu i pktaków ozdobnych
 
lub
Ptaki ozdobne » Kury i kuraki » New Hampshire

Informacje i porady:

Gatunki i rasy:

Indeksy:

Ogłoszenia

Informacje dodatkowe

Nasza hodowla

New Hampshire

Kura rasy New Hampshire
Kura rasy New Hampshire
 • WYGLĄD
 • HODOWLA
 •       Kury tej rasy zostały wyhodowane w USA jak podają źródła w roku 1915. Na tereny Europy dotarły prawdopodobnie w 1950 roku. Kury te znane są jako osobniki o standardowej budowie ciała ora jako miniatury, które zostały wyhodowane w następnych latach. Kura rasy New Hampshire charakteryzuje się średnią budową ciała o dość masywnej budowie całościowej. Jej kształty są widocznie zaokrąglone. Nogi kur są dość szeroko ustawione, z dala od siebie. Dzwonki, grzebień oraz zausznice w kolorze czerwonym. Barwa brązowa jest charakterystyczna dla tej rasy. Te ptaki stanowią najbardziej, znaną i bardzo mocno rozpowszechnioną na całym świecie rasę kur.  WYGLĄD

        Kury tej rasy posiadają średnią budowę ciała, z szeroki m tułowiem oraz piersią z mocno wysuniętym mostkiem. Grzbiet kur jest również szeroki ale wklęsły. Kształt ciała jest zaokrąglony. Głowa kur idealnie pasuje do reszty ciała choć jest stosunkowo mała, na jej czubku znajduje się pojedynczy grzebień (4 -5 zębowy) w kolorze czerwonym, tego samego koloru są dzwonki gładkie i pasujące do pozostałego ciała kur ozdobnych tej rasy. Zausznice z wyglądu przypominają migdały, są także w kolorze czerwonym. Oczy New Hampshire swoją barwą mogą przechodzić od koloru pomarańczowego do czerwonego. Ich dziób jest bardzo silny, prosty, w odcieniu żółtawym, ale czasami może zmieniać kolor na różowy.

        Szyja tych kur jest bardzo mocno opierzona, o długości średniej. Kogut nosi swój ogon na wysokości głowy o nachyleniu około 45°, jest on złożony z szerokich sterówek oraz sierpówek. Skrzydła również posiadają średnią długość i przylegają bardzo mocno do ciała kur. Nogi kur są w kolorze żółtej, nie są opierzone ale nagie, średniej długości. Jako wady rasowe tej kur uważana jest inna barwa nóg niż wzorcowa czyli żółta, grzebień który leży na głowie w kolorze innym niż standardowy.
  Kury rasy New Hampshire występują w odmianach barwnych żółto- brązowych, istnieją kury tej rasy w barwie białej.
  Kury rasy New Hampshire występują także jako miniatury.

  Pisklę rasy New Hampshire
  Pisklę rasy New Hampshire
  Masa ciała - standardowa
 • od 1,0 do 3 do 3,5 kg
 • od 0,1 do 2 do 2,25 kg

  Masa ciała - miniatury
 • od 1,0 do 1,2 kg
 • od 0,1 do 1 kg
  HODOWLA

        Hodowcy od dawien dawna w chowie tych kur chcieli dojść do perfekcji w połączeniu u nich cech doskonałej nieśności oraz mięsności. W krzyżówkach zazwyczaj brały udział kury typu nieśnego z rasami ciężkimi czyli mięsnymi. W hodowli koguty w wieku 20 tygodni osiągają wagę ciała około 1,8 do 3,3 kg, zaś kur około 1,5 do 2,6 kg. Nieśność kur rasy New Hampshire wynosi około od 160 do 200 jaj rocznie, a masa ich jaja osiąga wagę od 52 do 60g.

  Kogut rasy New Hampshire
  Kogut rasy New Hampshire
        Kury New Hampshire w porównaniu z kurami nieśnymi charakteryzującymi się lekkimi osobnikami tego typu użytkowego odznaczają się one znacznie wolniejszym wzrostem, większym zużyciem paszy oraz późniejszym opierzeniem ciała. Tułów tych ptaków ozdobnych jest zbliżony do prostokąta. Występuje u nich najczęściej grzebień pojedynczy, zausznice zaś okrągławe, barwy czerwonej.

        Osoba która chce hodować kury powinna na samym początku zastanowić się nad daną rasą oraz przeznaczeniem. Czy chce chować kury użytkowe czy zależy jej wyłącznie na hobbistycznej stronie chodowi kur ozdobnych. Trzeba mieć na uwadze że są kury łatwe w hodowli i trudne. Należy posiadać informację o podstawach żywieniowych i pielęgnacyjnych kur, oraz w jakich pomieszczeniach należy je trzymać, jak znosi zmienne warunki atmosferyczne i temperatury ujemne jak i dodatnie, jakie lubi wybiegi.