Ptakiozdobne.pl - portal miłośników i hodowców drobiu i pktaków ozdobnych
 
lub
Ptaki ozdobne » Kury i kuraki » Karzełek birmański

Informacje i porady:

Gatunki i rasy:

Indeksy:

Ogłoszenia

Informacje dodatkowe

Nasza hodowla

Karzełek birmański

Kury
Kury
      Karzełek birmański zalicza się do bardzo starych ras kur. Rasa ta, uważana jest za przodka wielu innych ras kur karłowatych (np. karzełka łapciatego czy chabo). W Birmie karzełki birmańskie były jednolite, kury różniły się wieloma szczegółami budowy, ale wszystkie były niewielkich rozmiarów, miały krótkie nogi, skoki barwy żółtej i opierzone stopy. Na obszarach Europy do roku 1990, karzełki nie cieszyły się zbyt wielką popularnością, nie posiadały nawet wzorca rasowego, były na krawędzi wyginięcia. Dopiero hodowcy ptaków ozdobnych przyczynili się do uratowania rasy, wykorzystując inne rasy kur, między innymi karzełki japońskie (Chabo), kochiny
miniaturowe, wąsacze belgijskie i inne rasy miniaturowe.
Karzełek birmański posiada nisko osadzony tułów, ma pełne ciało,
nogi ptaków są krótkie z opierzonymi stopami i sępimi skokami.
Karzełki birmańskie posiadają charakterystyczny czub.

WYGLĄD

      Karzełki birmańskie są spokrewnione z karzełkami łapciatymi (cecha wspólna - opierzone stopy i sepie skoki) oraz Chabo (nisko osadzony tułów).
Średnio duży czub ptaka znajduje się na tylnej części głowy, jest dobrze zwarty. Grzebień rogowy swoim kształtem przypomina literę V. Dzwonki karzełka birmańskiego są przykryte częściowo pełną brodą składającą się z bródki i bokobrodów. Oczy barwy czerwonobrązowej. Karzełki birmańskie swoje duże skrzydła noszą dość nisko i częściowo przykrywają obfite sępie skoki. Ogon ptaków jest złożony z łukowatych sierpówek oraz licznych piór pokrywowych. Ogon jest noszony wysoko. Obecnie karzełek birmański jest uznawany jako ptak rasowy w barwie czarnej. Hodowcy nadal pracują nad udoskonaleniem barwy białej, żółtej z czarnym ogonem oraz czarnej złotoszyjnej.

Małe kurczątko
Małe kurczątko

HODOWLA

      Karzełki birmańskie nie potrzebują obszernego wybiegu, ptakom wystarczy w hodowli niewielki, ale zawsze suchy i czysty kurnik (z uwagi na ozdoby z piór). Karzełki birmańskie mogą przebywać także na ogrodzie, ponieważ nie wyrządzają dużych szkód. Hodowca powinien zapewnić ptakom stały dostęp do kurnika, aby w czasie deszczu i chłodu mogły się w nim schronić. Karzełki birmańskie charakteryzują się wysoką nieśnością, znoszą duże, jaja barwy jasnobrązowej. Z natury rasa ta jest bardzo płodna, młode kurczęta bardzo szybko rosną,
zazwyczaj nie chorują. Karzełki birmańskie są bardzo łagodne,
spokojne, szybko i łatwo oswajają się.

Komentarze (0)
Brak komentarzy do tego artykułu

Dodaj nowy wątek

Temat:
Treść:
Autor: 4minusplus 10 = <= Napisz wynik działania.
Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteœ robotem :)
Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!