Ptakiozdobne.pl - portal miłośników i hodowców drobiu i pktaków ozdobnych
 
lub
Ptaki ozdobne » Kury i kuraki » Chabo

Informacje i porady:

Gatunki i rasy:

Indeksy:

Ogłoszenia

Informacje dodatkowe

Nasza hodowla

Chabo

Kura rasy Chabo
Kura rasy Chabo
 • WYGLĄD
 • HODOWLA
 •       Kurki rasy Chabo są jednymi z najmniejszych hodowlanych kur na świecie, posiadają wagę nie przekraczającą 1 kg. Pochodzą z Japonii. Do Anglii zostały sprowadzone prawdopodobnie w 1850 roku przez Woodcooka.

        Kurki rasy Chabo występują w kilku odmianach barwnych: biała z czarnym ogonem, biała z niebieskim ogonem, bursztynowa, czarna, czerwonosiodła, jastrzębiata, kuropatwiana, niebieska, porcelanowa, pszeniczna, srebrzysta, srebrnoszyja, złotoszyja, żółte białoplamiste, żółta z czarnym ogonem, żółta z niebieskim ogonem.  Pisklęta rasy Chabo
  Pisklęta rasy Chabo

  WYGLĄD

        Kurki tej rasy posiadają krótki ale szeroki korpus, ogon długi, widoczny za głowy. Właśnie ogon jest charakterystyczną cechą tych kur. U innych gatunków ogon wzniesiony jest do góry, u kur chabo ogon pionowo sterczy ku górze, zaś końcówki piór powinny być zgięte do tyłu. Grzebień i dzwonki są duże. Oczy brązowe. Kurki posiadają bardzo krótkie nogi, utrudniają jej poruszanie się. A co zaskakujące to właśnie te kurki o krótkich nogach, które ciągną po ziemi swoje lotki skrzydeł są najwyżej oceniane na różnych wystawach ptaków ozdobnych oraz są najwyżej cenione wśród hodowców. Co do koguta, najlepiej żeby kogut tej rasy miał długie nogi, bo rozmnażanie kur chabo nie jest zbyt duża właśnie ze względu na krótkie nogi u kogutów. Potomstwo koguta o długich nogach i kury o krótkich nogach, wydaje na świat potomstwo z nogami o rożnej długości, rodzą się pisklęta jedne z długimi nogami a drugie z krótkimi. Więc z jednej strony źle ponieważ kury o krótkich nogach są bardziej cenione, lecz z drugiej dobrze ponieważ w ten sposób populacja kurek się zwiększa.

  Masa ciała:
 • kogut 0,6-0,7 kg
 • kura 0,5-0,6 k

  Kury rasy chabo występują w kilku odmianach między innymi są to :
 • daruma
 • japońskie
 • tajlandzkie
 • taikan
  HODOWLA

        Rasa kur Chabo jest bardzo chętnie hodowana przez hodowców, ponieważ ich utrzymanie oraz karmienie nie należy do trudnych spraw. Kurki nie jedzą zbyt dużo i nie są wybredne, ale muszą mieć zapewnioną odpowiednią dietę. Potrzebują pełnowartościowej karmy. Kurki chętnie spożywają płatki kukurydziane, owsiane, ryż, kaszę, otręby pszenne, warzywa, owoce, ziemniaki oraz odpadki z kuchennych stołów. Kurki powinny spożywać małe ilości nasion oleistych, ponieważ mogą wywoływać biegunkę.

  Kogut rasy Chabo
  Kogut rasy Chabo
        Kurki rasy Chabo nie są wymagające co do jedzenia i także do pomieszczeń w których są trzymane. Woliery dla nich nie muszą być duże, jak to bywa u innych ras ptaków ozdobnych. Najważniejsze jest to aby woliera miała suche podłoże, wysypane z wiórów bądź też żwiru. Kurki powinny mieć zapewnione schronienie przed nadmiarem słońca czy chłodnych dni.

 • Komentarze (2)
  Autor: ~Anna     (2019-05-22,  10:48:04)      [odpowiedzi: 0]     (IP: 31.182.242.174)Odpowiedz
  Temat:

  Chabo


  Kolejny raz zakupiliśmy chabo, od 2 różnych hodowcóe (no to już w sumie od trzech), jedna z nich była ponad roczną kurą, reszta wyglądała na ciut młodsze. 2 razy była para białych i ostatnio była tez jedna czarna (kurka obrączkowana,... [->]
  Autor: ~chodowca www.pl.     (2019-03-13,  12:29:13)      [odpowiedzi: 0]     (IP: 185.12.20.254)Odpowiedz
  Temat:

  kurki,liliputki,japonskie, kogut rasy chabo kurka rasy chabo kurka rasy japonskiej sławomir lisowiec łaski 135 jasło 3-8200


  kurka liliputka japnska czarna kogutek czarny rasy japonskiej


  Dodaj nowy wątek

  Temat:
  Treść:
  Autor: 2minusplus 3 = <= Napisz wynik działania.
  Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteœ robotem :)
  Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!