Bantamka to popularna rasa kury domowej z grupy ozdobnych kur karłowatych, hodowana jako ptak ozdobny. Nazwą bantamki lub karzełki określane są również niektóre inne rasy kur karłowatych, a także miniaturowe odmiany innych ras.
Bantamka należy do najstarszych ras kur karłowatych, ich dokładne pochodzenie niestety nie jest znane, prawdopodobnie wywodzi się z Japonii, niektórzy hodowcy uważają, że miejsce ich pochodzenia to prowincja Bantam na Jawie, a nazwa rasy pochodzi od portu Bantam. Rasa tych kur została przywieziona do Niemiec w 1870 roku. W roku 1909 powstał niemiecki związek hodowców bantamek. Rasa tych kur ozdobnych osiągnęła wysoki poziom uszlachetnienia i doskonałości estetycznej.
Bantamki są amatorsko hodowane na całym świecie.
.
WYGLĄD
Bantamki charakteryzują się swobodnie opuszczonymi skrzydłami i wypiętą piersią, co nadaje im śmiały, wyzywający wygląd. Kogut posiada krótki, zaokrąglony tułów i małą głowę, ozdobioną czerwonym, różyczkowatym, delikatnie ząbkowanym, pełnym grzebieniem. Oczy są w barwie od ciemnobrunatnych do pomarańczowych oraz czerwonych (w zależności od danej odmiany barwnej). Policzki są czerwone, nieopierzone, gładkie, zausznice duże, okrągłe, białe, dzwonki okrągłe, czerwone, kark i plecy pokryte obfitą grzywą. Ogon ptaki posiadają długi oraz szeroki, łukowato wygięty.
Masa ciała kogut wynosi około - 0,6 kg
Masa ciała kury wynosi około - 0,5 kg
|
Bantamki-kury |
HODOWLA
W trakcie hodowli wyselekcjonowano kilkanaście odmian kolorystycznych, m.in. dzika, złotoszyja, srebrnoszyja, gronostajowa, czarna, niebieska, biała, żółta, jastrzębiata i porcelanowa. Pierwotnie hodowana tylko w odmianie czarnej jako dobra kura nioska
Bantamki cechują się dużym temperamentem, zrównoważonym charakterem, mocno rozwiniętym instynktem macierzyńskim, ale niską nieśnością. Skorupka jaja tych kur jest koloru białego.
Najważniejszą rzeczą w hodowli jest oczywiście dostawa pokarmu oraz czysta woda.
Kury muszą mieć schron przed wiatrem, deszczem, śniegiem czy nadmiernym słońcem, można wykorzystać do tego wolierę.
Młode po wykluciu możemy trzymać w skrzynkach, w których podłoże to ciepłe płótno, ściany z każdej strony i jakieś nakrycie, w środku powinny znajdować się 2 żarówki, jedna która świeci ciągle, druga mocniejsza służy do ogrzania tego małego pomieszczenia.
Następnie pisklęta powinny trafić gdy podrosną, do większych już pomieszczeń, gdzie mogą swobodnie fruwać (jeśli już dadzą radę) i wskakiwać na nieco wyższe grzędy.
|
Bantamki na wybiegu |
Częstym problemem może być rozbijanie jajek, które chcemy dać do inkubatora, lub pozostawić samicy do wysiedzenia. Najlepszym sposobem na zlikwidowanie tego problemu w hodowli, jest zastosowanie tzw. "sztucznego jaja". Kurą z czasem znudzi się dziobanie jajek, ponieważ nic z tego nie mają, to sprawia, że prawdziwe jajka nie są rozbite.
Bardzo dużym problemem są dla hodowców drapieżniki. Wiele osobników z hodowli skończyło tragicznie za sprawą drapieżników. Jeżeli ten problem nas dotyczy najlepiej jest zastosować, pułapkę żywochwytną. Jest to klatka, do której dajemy najlepiej jajko na blaszkę, jeśli drapieżnik wejdzie na klapkę wtedy klatka automatycznie się zamyka (skuteczna na kuny, łasice, lisy). Nie czyni drapieżnikowi żadnej krzywdy, w klatce możemy je wywieść w bezpieczne miejsce i wypuścić na wolność. A nasze kury będą bezpieczne.
|