Ptakiozdobne.pl - portal miłośników i hodowców drobiu i pktaków ozdobnych
 
lub
Ptaki ozdobne » Kury i kuraki » Brodacz Antwerpski

Informacje i porady:

Gatunki i rasy:

Indeksy:

Ogłoszenia

Informacje dodatkowe

Nasza hodowla

Brodacz Antwerpski

Kogut Brodacz Antwerpski
Kogut Brodacz Antwerpski
  • WYGLĄD
  •       Brodacz Antwerpski należy do najbardziej znanych karzełków właściwych. Jest starą rasą kur, która z początku była znana w Belgii oraz Holandii, następnie rasa ta była przewieziona do Szwajcarii, Francji oraz Anglii. Brodacz Antwerpski jest rasą kur bardzo dobrze znaną i rozpoznawana na całym świecie. W wielu krajach miłośnicy Brodacza Antwerpskiego założyli kluby zrzeszające hodowców tej rasy, między innymi w Anglii, Niemczech oraz Australii. Kury rasy Brodacz Antwerpski są bardzo przyjazne, aktywne, radosne, nie boją się ludzi i innych zwierząt. Kurki jeśli mają odpowiednia troskliwa opiekę szybko się oswajają i nabierają zaufania do swojego hodowcy i ludzi z najbliższego otoczenia. Koguty mogą przejawiać agresję podczas okresu rozrodczego nawet w stosunku do właściciela. Cechą charakterystyczną Brodacza Antwerpskiego jest jego podniesiona postawa, wysunięta do przodu pierś oraz zwisające skrzydła. Kurki tej rasy są bardzo dobrymi nioskami.

    WYGLĄD


          Kogut rasy Brodacz Antwerpski posiada mocną głowę, która jest szeroka i dobrze zaokrąglona. Ma krótki i mocny dziób, który jest lekko zakrzywiony, jego barwa jest zależna od danej barwy upierzenia. Grzebień koguta jest koloru różyczkowego, delikatnie uperlony, u podstawy jest szeroki, przypomina kształtem klin, a jego kolec dotyka karku. Oczy koguta są duże, bardzo wyraźne, ich kolor zależy od danej barwy upierzenia. Ptak posiada czerwonego koloru policzki, które są częściowo przykryte przez bokobrody. Zausznice koguta są małe i przykrywają je bokobrody. Broda koguta jest zwarta, zamknięta jak bokobrody. Kogut nie posiada dzwonków, albo są tak małe że przykrywa je w całości broda.
    Male Brodacze Antwerpskie
    Male Brodacze Antwerpskie
    Szyja koguta rasy Brodacz Antwerpski jest wygięta do tyłu, bardzo mocno opierzona, w połowie karku tworzy się grzywa, a z boku wąsy przypominające wyglądem piękne falbanki. Tułów koguta jest szeroki, krótki oraz odniesiony do góry zaś ramiona szerokie. Skrzydła opadają luźno i bardzo dobrze przylegają do ciała. Grzbiet kogut posiada szeroki i krótki, nieco opadający. Jak patrzymy z boku na koguta można zauważyć że grzbiet ma kształt półkola. Siodło koguta jest pełne i przechodzi do ogona półkoliście. W kształcie półkuli jest także szeroka pierś koguta, którą nosi podniesioną do góry. Brzuch koguta jest szeroki. Ogon jest średniej długości, nieco kształtem przypomina wachlarz, kogut nosi go podniesionego prawie prostopadle do całego tułowia. Sierpówki przypominają kształtem miecz, są ostro zakończone. Sierpówki są małe i przykrywają w całości lotki. Uda koguta są krótkie i bardzo mocne. Skoki mają średnią długość, nie są upierzone, zawsze są szeroko rozstawione. Kogut palce nosi szeroko rozstawione o średniej długości. Upierzenie koguta rasy Brodacz Antwerpski jest bujne w przedniej części tułowia bardziej niż w tylnej.

          Kura rasy Brodacz Antwerpski podobna jest do koguta, różni się tylko cechami płciowymi. Nosi postawę głębszą niż kogut. Skrzydła nosi bardziej uniesione niż kogut. Kura posiada bardziej widoczne boczne wąsy, ogon kury jest krótszy niż ogon koguta. Przejście kury od siodła do ogona jest wyraźnie zaokrąglone.

    Brodacz Antwerpski
    Brodacz Antwerpski
    Masa ciała
  • kogut około 700g
  • kura około 600g
  • Nieśność rocznie około 90 jaj
  • Masa jaja około 25g
  • Barwa skorupy jaja: od białej do kremowej
  • Rozmiar obrączek: kogut nr. 11, kura nr. 9

    Odmiany barwne kur rasy Brodacz Antwerpski:
          Możliwa jest widoczna różnica w barwie dzioba oraz skoków u kury i koguta. Natomiast barwa i rysunek na znajdujący się na brodzie jest zgodny z barwą i rysunkiem znajdującym się na piersi.
    Biała, biało-czarna gronostajowa, biało-niebieska gronostajowa, brązowa, cytrynowa porcelanowa., czarna, czarno-biała srokata, czerwona, czerwono-niebieska porcelanowa, zerwonosiodłata, izabelowa porcelanowa, jastrzębiata, lawendowa, lawendowa pstra, lawendowo-biała srokata, niebieska, niebieska pstra, niebieska z obwódką, niebiesko-biała srokata, przepiórcza lawendowa, przepiórcza niebieska, przepiórcza niebiesko-srebrzysta, przepiórcza srebrzysta, przepiórcza złocista., srebrzysta czarna łuskowana, srebrzystoszyja, złocista porcelanowa, złocistoszyja, żółta, żółto biała nakrapiana, żółto-czarna gronostajowa, żółto-niebieska gronostajowa, żółta z czarnym ogonem.

    Duże błędy cech rasowości u kur rasy Brodacz Antwerpski. Za bardzo mocny bądź wąski tułów, rzucający się w oczy bardzo długi grzbiet, widocznie płaska pierś, za bardzo wysoko noszona postawa, szyja i broda pokryta małą liczną piór, widoczne dzwonki, grzebień nie posiadający kolca, sierpówki które są za bardzo długie, mocno wygięte oraz zbyt mocno zaokrąglone.

  • Komentarze (2)
    Autor: ~hodowca     (2016-02-02,  17:45:07)      [odpowiedzi: 1]     (IP: 83.23.37.76)Odpowiedz
    Temat:

    Zwykla kradziez


    Zdjęcią skradzione. opublikowane bez zgody autora


    Dodaj nowy wątek

    Temat:
    Treść:
    Autor: 1minusplus 8 = <= Napisz wynik działania.
    Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteœ robotem :)
    Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!