Kochiny olbrzymie są krzyżówką, która powstała w Chinach. Do Europy ten gatunek dotarł w 1860 roku. Kury na ogół są po to aby znosić jajka ale ten gatunek urzekł wielu hodowców, którzy postanowili go hodować dla przyjemności. Wzbudzają duże zainteresowanie wśród hodowców i stały się popularne. Największe hodowle Kochinów mieszczą się w Anglii gdzie w 1863 roku odbyła się ich pierwsza wystawa. W Niemczech Kochiny pojawiły się w 1886 roku.Aktualnie kury tej rasy są najbardziej rozpoznawalne wśród polskich hodowców. Mimo iż są to kury mięsne typu ciężkiego często stanowią uzupełnienie przydomowych wolier i eksponowane są razem z innymi ptakami ozdobnymi.
Wygląd kochinów i zachowanie w olierze
Gatunek ten jest jednym z największym pośród wszystkich kur hodowlanych. Dorodny kogut może ważyć nawet 5.5 kg. Kochiny olbrzymie różnią się od innych kur wielkością, upierzeniem oraz barwą.
Posiada bujne upierzenie, krępą oraz szeroką budowę ciała. Posiada obfite upierzenie stóp, skoków oraz szyi. Z natury są powolne, poruszają się dumnie po swoim wybiegu. Właśnie wygląd i majestatyczna prezencja Kochina Olbrzymiego to cecha rozpoznawalna nie tylko wśród amatorów drobiu ozdobnego ale i hodowców kur niosek utrzymywanych na jajka.
Hodowla kur Kochinów Olbrzymich
Kury Kochiny Olbrzymie są łatwe w hodowli, potrzebują zadaszonych oraz suchych wolier z trawiastym wybiegiem. Mają długie pióra, łatwo się brudzą, więc najlepiej gdy ich wybiegi nie są zabłocone, ponieważ brudne tracą swój urok i wdzięk. Są łagodne i spokojne.
Polscy hodowcy kupują Kochiny u zachodnich sąsiadów (jest duży wybór około dwadzieścia odmian).
Żywią się standardową mieszanką z żyta, pszenicy, rzepaku, jęczmienia, grochu oraz kukurydzy.
Jeżeli hodowca decyduje się na prowadzenie dużej hodowli tych kur, musi zadbać o odpowiednio duże woliery jedynie dla Kochinów aby zapewnić sobie czystość tej rasy. Trzymanie Kochimów z innymi gatunkami doprowadzi do powstania niepożądanych krzyżówek. Trzeba także pamiętać o opiece weterynaryjnej. Musimy im zapewnić także grzędy, umieszczone nie za wysoko.
Rozmnażanie Kochinów jest łatwe
Kochiny olbrzymie występują w kilku barwach, np.białe, złote, niebieskie, czarne, krogulcze, czarne nakrapiane. Jeżeli zależy nam na posiadaniu czystej rasy każde z Kochiny o różnej barwie należy trzymać osobno aby się nie krzyżowały.
Kury Kochiny są dobrymi nioskami, a jeszcze lepszymi mamkami.
Kury znoszą dobrze. Ich jaja mają barwę kremową lekko nakrapianą. Czas ich inkubacji to 21 dni czyli tak jak u większości ras kur domowych.
Inkubując jaja należy pamiętać o ich dobrym przechowywaniu. Podczas zimy należy odwiedzać swoje kury częściej niż zwykle, aby jaja nie zamarzły na mrozie. Jaja przechowujemy w chłodnym miejscu, musimy pamiętać aby codziennie zmieniać ich pozycję, ponieważ gdybyśmy tego nie robili zarodek przywrze do skorupki. Standardowo w 18-tym dniu inkubacji jaja przenosimy do klujnika i od tego momentu już ich nie obracamy.
|