Ptakiozdobne.pl - portal miłośników i hodowców drobiu i pktaków ozdobnych
 
lub
Ptaki ozdobne » Kury i kuraki » Perliczka

Informacje i porady:

Gatunki i rasy:

Indeksy:

Ogłoszenia

Informacje dodatkowe

Nasza hodowla

Perliczka (łać.Numida meleagris)

     Perliczka to duży ptak z rodziny perlic, które są często hodowane w gospodarstwach przydomowych oraz przez hodowców ptaków ozdobnych.
Perliczka na żerowisku
 • Wygląd perliczki
 • Hodowla perliczki
 • Rozmnażanie perliczki
 • W naturalnych warunkach perliczka zamieszkuje Afrykę. Fruwa słabo, jest zwierzęciem naziemnym. Bardzo dobrze biega, może przebiec nawet 5 km dziennie. Poza okresem lęgowym perliczki żyją w stadach do 25 osobników. W hodowlach domowych perliczki musza być trzymane z dala od reszty hodowlanego inwentarza.
  Perliczki są bardzo płochliwe, wydają z siebie skrzeczące odgłosy, które czasami mogą być uciążliwe. Dobry dobór perliczek może zagwarantować że ptaki nie będą krzykliwe. Na wolności żyje około 12 lat, w hodowlach żyje znacznie dłużej.  Perliczka z bliska
       

  WYGLĄD PERLICZKI


  Ma małą głowę i okrągłą sylwetkę. Głowa perliczki nie jest opierzona, ma czerwone i niebieskie płatki skóry oraz czerwony lub żółty wyrostek na czubku. Upierzenie szaro-czarne, biało nakrapiane.
  W hodowlach zamkniętych perliczki mogą się krzyżować, przez to mogą występować także zmutowane ptaki o barwie upierzenia białej.
  Skrzydła posiada krótkie i zaokrąglone, ogon krótki.
  Perliczki są bardzo ożywione i energiczne. Z pozoru wydają się na silne i agresywne ptaki w stosunku do innych ptaków hodowlanych.  Perliczki
       

  HODOWLA


  Warunki hodowlane perliczek są podobne do tych, jakich wymagają inne kury.
  Perlicza potrzebuje wybiegów w postaci łąk i sadów, gdzie wykorzystują te tereny jako żerowisko. Dokarmianie w ten sposób ogranicza się do sypnięcia niewielkiej ilości pszenicy, jęczmienia oraz podawania czystej wody pitnej. Perliczki powinny być zawsze pojone i dokarmiane w pobliżu kurnika, ponieważ w ten sposób można je zmusić do nocowania w nim. Hodowle mniejsze też są możliwe i udane, wtedy stadko wynosi maksymalnie do 4 perliczek. W tej sytuacji powinniśmy zadbać o odpowiedni pokarm.
  Przed zbliżającym się okresem nieśności ( w naszym klimacie to polowa kwietnia), pokarm powinien być bardzo wartościowy, bogaty w białko, witaminy oraz makro i mikroelementy. W postaci ziarna skiełkowanego, możemy im podawać jęczmień oraz owies. Ma to wpływ na nieśność perliczek oraz jakość jaj. Białko zwierzęce możemy im podawać w postaci chudego twarogu i posiekanych ugotowanych na twardo jaj.
  Perliczki chętnie zjadają także tartą marchew oraz dużo zieleniny. Jeżeli nie stosujemy pasz dla niosek, powinniśmy ptakom podawać mieszankę mineralną, a dwa razy w tygodniu do pitnej wody dodajemy komplet witamin np. Polfamix Z (pojemniki z witaminami powinny stać w cieniu, bo słońce negatywnie na nie wpływa).  Stado perliczek
       

  ROZMNAŻANIE


  Jaja perliczek mają kolor brązowy i mocną skorupę, są mniejsze od jaj kurzych. Jaja są bardzo trwałe możemy je nawet przechowywać przez rok w temperaturze od 3 do 7°C.
  Perliczki dobrze znoszą jaja do 4 roku życia, później ich nieśność spada. Do wylęgu zaczynamy zbierać jaja gdy samica zacznie je znosić (od połowy kwietnia do końca maja). Uzyskane młode powinny być silne i zdrowe.
  Jaja wylęgowe najlepiej jest przechowywać w temperaturze 15°C, do 10 dni Perliczki przez proces udomowienia straciły instynkt do samodzielnego wysiadywania jaj.
  Czasami zdarza się że samica sama wysiaduje jaja, ale jest to bardzo rzadkie zjawisko.
  Najlepiej podłożyć jaja perlicze kwoce. Młode wykluwają się najczęściej po upływie 26 dni. Odchów ich przebiega tak samo jak odchów kurcząt.
  Niekiedy pisklęta perliczek nie chcą pobierać pierwszego pokarmu, towarzystwo kurcząt dobrze na nie w tym okresie wpływa.
  Wylęg piskląt może odbywać się także za pomocą domowych inkubatorów. Inkubator powinien być zdezynfekowany oparami formaliny (na talerz kładziemy torebkę z zawartością nadmanganianu potasu i zalewamy ją 40% formaliną, po upływie 24 godzin usuwamy formalinę i zaczynamy wietrzyć inkubator) przed włożeniem do niego jaj. Dzięki temu zabiegowi uzyskamy wilgotność w granicy 70-80 %.
  Następnie ustawiamy termostat na 39,5 °C. Jaja do inkubatora wkładamy wtedy, gdy mamy pewność że panuje w nim ustabilizowana temperatura ( przez włożeniem jaj do srodka możemy je zanurzyć w 2% roztworze chloraminy). Nie można obracać jaj przez pierwsze dwa dni od włożenia ich do inkubatora oraz prze 3 dni przed wylęgiem.
  Od 3 do 23 dnia obracamy jaja 3 razy w ciągu doby.
  Po wykluciu się pisklęta przebywają w inkubatorze jeszcze przez 24 godziny. Następnie przenosimy je do pomieszczenia wyposażonego w źródło światła oraz ciepła (promiennik, sztuczna kwoka).
  Pisklęta najlepiej karmić gotową mieszanką paszową dla kurcząt, dzięki tej paszy młode rozwijają się prawidłowo.
  Od siódmego dnia życia piskląt, możemy im podawać :
 • tartą marchewkę
 • siekaną zieleninę (krwawniki, mniszki lekarskie)
 • drobny żwirek

 • Komentarze (22)
  Autor: ~Ludka     (2017-08-21,  08:37:51)      [odpowiedzi: 0]     (IP: 37.47.81.241)Odpowiedz
  Temat:

  Znoszenie jaj przez perliczkę


  Moja młódź perliczka na poczatku sierpnia zaczęła się nieść.Czy to normalne?
  Autor: ~ola     (2016-10-09,  11:39:54)      [odpowiedzi: 0]     (IP: 37.47.25.78)Odpowiedz
  Temat:

  perliki


  Dlaczego samiec perliczy dziobie drugiego samca?
  Autor: ~Jasik     (2016-08-30,  10:30:09)      [odpowiedzi: 1]     (IP: 5.172.238.209)Odpowiedz
  Temat:

  Płeć perliczki


  Jak rozróżnić samicę od samca
  Autor: misiek3567@wp.pl  (2)Iloœć zatwierdzonych komentarzy     (2016-03-16,  17:46:07)      [odpowiedzi: 0]
  Temat:

  perliczka


  zbierać jaja perliczek czy zostawiać bo sie boje ze jak bede zbierał a potem podłoze to nie siadnie
  Autor: misiek3567@wp.pl  (2)Iloœć zatwierdzonych komentarzy     (2016-03-16,  17:44:14)      [odpowiedzi: 0]
  Temat:

  perliczka


  perliczka zniosła mi już 7 jaj czy mogę je zbierać na młode
  Autor: ~GINA     (2016-01-04,  02:14:04)      [odpowiedzi: 0]     (IP: 83.8.175.241)Odpowiedz
  Temat:

  JAK PRZEZIMOWAC PERLICZKE ?


  NA TRAWNIKU WSPOLNOTY ZAGNIEZDZILA SIE PERLICZKA ;SPADL SNIEG -WIEC JAK ZAPEWNIC JEJ MIEJSCE DO SPANIA ;ZEBY NIE ZAMARZLA ?
  Autor: ~shamo     (2015-06-18,  19:11:16)      [odpowiedzi: 0]     (IP: 95.171.197.59)Odpowiedz
  Temat:

  dezynfekcja


  Roztwór formaliny powinien wynosić 30% i gazujemy inkubator przez mak.4 godz.Po 24 godzinnym gazowaniu wietrzenie inkubatora trwałoby pewnie z tydzień.
  Autor: ~Józek     (2014-12-29,  12:16:54)      [odpowiedzi: 0]     (IP: 31.61.136.150)Odpowiedz
  Temat:

  perliczka


  Mięso perliczki jest bardzo smaczne.
  Autor: ~karol wojewoda     (2014-12-02,  19:56:40)      [odpowiedzi: 0]     (IP: 178.37.147.1)Odpowiedz
  Temat:

  Perliczka


  Perliczka to duży ptak z rodziny perlic, które są często hodowane w gospodarstwach przydomowych oraz przez hodowców ptaków ozdobnych.
  Perliczka na żerowisku
  Wygląd perliczki
  Hodowla perliczki
  Rozmnażanie... [->]
  Autor: admin     (2010-08-01,  13:15:13)      [odpowiedzi: 9]
  Temat:

  Komentarze na temat: Perliczka


  Dyskusja użytkowników na temat: Perliczka


  Dodaj nowy wątek

  Temat:
  Treść:
  Autor: 5minusplus 1 = <= Napisz wynik działania.
  Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteœ robotem :)
  Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!