Ptakiozdobne.pl - portal miłośników i hodowców drobiu i pktaków ozdobnych
 
lub
Ptaki ozdobne » Gołębie » Krymka Polska

Informacje i porady:

Gatunki i rasy:

Indeksy:

Ogłoszenia

Informacje dodatkowe

Nasza hodowla

Krymka Polska

Gołąb rasy Krymka Polska
Gołąb rasy Krymka Polska
      Krymka polska jest znaną rasą gołębi typu lotnego. Do naszego kraju gołębie tej rasy zostały sprowadzone z krajów Bliskiego Wschodu. Krymka polska swoją nazwę zawdzięcza dawnemu stosowanemu nakryciu głowy tzw. " krymka", która obowiązywała na terenie wschodniej Polski. Krymka Polska jest gołębiem nadal chętnie hodowanym w naszym kraju.

      Krymka Polska jest ptakiem o średniej i smukłej budowie ciała, posiada wyższą postawę ciała niż średnia. Gołąb ten na połyskujące upierzenie, które bardzo dobrze i ściśle przylega do jego ciała. Upierzenie to nadaje gołębiowi elegancki wygląd. Krymka Polska ma bardzo bystre spojrzenie, nie jest ptakiem płochliwym, ma bardzo żywe usposobienie, bardzo mocno przywiązuje się do swojego gołębnika.



WYGLĄD


      Krymka Polska posiada wąską i wydłużoną głowę, która ma owalną spłaszczoną linię o łagodnym zaokrąglonym czole, które nie jest zbyt wysokie. Głowa tej rasy gołębi może być zupełnie gładka lub może być przyozdobiona w tylnej partii obfitą koroną. Górna część korony u rasowych gołębi nie może być gęsta, zwarta oraz nie może być w kształcie muszlowatym. Wewnętrzna część korony jest nieco wgłębiona i nie przylega do głowy, zaś u jej szczytu pióra są skierowane w przód. Po obu stronach głowy Krymki Polskiej, korona jest zakończona małymi rozetkami.

Gołąb Krymka Polska w klatce
Gołąb Krymka Polska w klatce
      Gołąb rasy Krymka Polska ma oczy o barwie perłowej, źrenica ich jest bardzo mała. Brwi nie są zbyt szerokie, są gładkie, o barwie cielistej. Dziub ptaków tej rasy jest długi o jasnej barwie, dość mocny i zwarty, zaś woskówki nosowe dobrze przylegają są w barwie przypudrowanej. Linia przedłużająca podział dzioba przebiega stykając się z dolną częścią oka.

      Szyja Krymki Polskiej wynosi jej 1/3 wysokości, jest smukła i lekko poszerza się w dół, przy czym harmonijnie łączy się z piersią. Szyja ptaka jest lekko pochylona do przodu. Pierś ma kształt zaokrąglony, zaś plecy są lekko opadające. Skrzydła Krymki Polskiej są bardzo dobrze zwarte i przylegają do jej tułowia. Spokojnie spoczywają sobie na ogonie, lecz swoimi lotkami nie dochodzą do końca linii ogona, nie krzyżują się ze sobą.

      Ogon Krymki Polskiej jest zwarty, długość ma proporcjonalną do reszty swojego ciała, noszony jest w równej linii pleców. Nogi ma średniej wielkości, występują jako gładkie bądź mocno oraz gęsto opierzone. Duże łapcie znajdujące się na nich są dobrze rozwinięte oraz opierzone na udach. Pióra, które rosną na stopach ptaka w pobliżu piety oraz na palcach są bardziej sztywne i mają rozłożysty kształt.

      Upierzenie jest bardzo obfite i przylegające. Podstawową barwą Krymki Polskiej jest barwa biała. Barwa czapeczki oraz ogona u rasowych gołębi jest dopuszczalna we wszystkich kolorach. Całe ciało gołębia jest o białej barwie umaszczenia z wyjątkiem czapeczki tzw. "Krymki" znajdującej się na głowie ptaka oraz na jego ogonie. Krymka swoja wielkością zakrywa górną partię głowy, a linia dzieląca barwny rysunek czapeczki od białego tła jest przedłużeniem linii podziału dzioba oraz przebiega stykając się z dolną częścią oka, a kończy się u samej podstawy wewnętrznej strony korony. U gołębi gładkogłowych krymka otacza równą linią cały tył głowy. Co do rozgraniczenia barw na ogonie od całego białego upierzenia znajdującego się na gołębiu, mówią ogólne przyjęte zasady. Wszystkie istniejące barwy u Krymek Polskich są dopuszczalne, barwa musi być jednolita, bardzo czysta, wyraźna i musi posiadać połysk. Barwa oraz odcień znajdujący się na ogonie oraz na czapeczce musi być zawsze jednakowy.

      Podczas wystaw Krymka Polska jest oceniana pod względem swojej figury, budowy, postawy, struktury upierzenia głowy i nóg, za kształt dzioba oraz jego barwy, za kolor oczu, za rysunek całego upierzenia oraz za jego kolor.





BŁĘDY W UPIERZENIU


      Błędami w wyglądzie rasowych Krymek Polskich są: głowa posiadająca owalny profil oraz czoło które jest uwypuklone. Dziob o mniejszej długości niż średnia, o barwie ciemnej bądź sinorogowej u gołębi o barwie niebieskiej, czarnej, czerwonej lub także dziób o barwie różowoczerwonej. Oczy o barwie ciemnej, żółtej (błędem jest także tak zwane "krwawe oko", które posiada wiele krwawych żyłek), nie dopuszczalne jest także oko łamane tzn. o dwu barwnej tęczówce oka lub o "rozlanej" źrenicy. Nie dopuszczalne jest również posiadanie przez ptaka jednego oka o barwie perłowej, a drugiego o barwie brunatnej.

      Błędem wyglądu tych gołębi jest także ubogie opierzenie piór, wyraźnie zniszczona korona, kolorowe piórka znajdujące się na wewnętrznej jak i na tylnej części korony. Zbyt nisko osadzona korona, za bardzo mocno przeciągnięte rozetki. Za bardzo krótka i za bardzo gruba szyja, brak wycięcia w podgardlu. Skrzydła zbyt luźno trzymane przy tułowiu , i źle zwarte w lotkach. Skrzydła przez Krymkę Polską nie mogą być noszone obwiśle, poniżej partii ogona. Błędem są także za bardzo zaokrąglone kształty, za drobna budowa oraz mała wielkość gołębia. Mała budowa tej rasy jest udokumentowana poprzez krzyżówki z krymkami hamburskimi nowego typu. Za bardzo krótkie lub w jakimś stopniu zgięte nogi ptaka. Zniekształcona krymka. Pióra znajdujące się na ogonie, które zachodzą klinowo lub za daleko białym pasem na barwną partię piór ogona. "Lustra" lub zbyt mocno zabielona barwa sterówek. Barwa zbyt niewyraźna, niejednolita lub niepełna.

Komentarze (0)
Brak komentarzy do tego artykułu

Dodaj nowy wątek

Temat:
Treść:
Autor: 3minusplus 6 = <= Napisz wynik działania.
Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteœ robotem :)
Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!