Ptakiozdobne.pl - portal miłośników i hodowców drobiu i pktaków ozdobnych
 
lub
Ptaki ozdobne » Gołębie » Sroczka Polska Krótkodzioba

Informacje i porady:

Gatunki i rasy:

Indeksy:

Ogłoszenia

Informacje dodatkowe

Nasza hodowla

Sroczka Polska Krótkodzioba

Sroczka Polska Krótkodzioba
Sroczka Polska Krótkodzioba
  • Wygląd
  • Błedy wyglądu
  •      Najwięcej pracy hodowlanej w tworzeniu rasy tego gołębia wykonali hodowcy ptaków z Kalisza, Łodzi, Zduńskiej Woli oraz z Warszawy w latach 1920-1940. Hodowcy z innych regionów naszego kraju dołączyli się do hodowli tych gołębi w roku 1945, między innymi z Gdańska, Włocławka oraz Płocka. Hodowcy zaczęli krzyżować ptaki z Krymką Białostocką, Wywrotkiem Mazurskim i Królewieckim Jednokolorowym z białymi lotkami. Hodowcy poprzez te krzyżowania chcieli uzyskać ptaka o mniejszej figurze, skróconym dziobie, większych łapciach znajdujących się na stopach. Hodowcą udało się uzyskać swój zamierzony cel, pod koniec lat 80-tych, wyhodowali gołębia rasy Sroczka Polska Krótkodzioba o ładnej budowie i rysunku, posiadającą mniej niż średnią wielkość figury, dość wysoką na nogach postawę oraz piękne i duże łapcie na stopach.
          Sroczka Polska Krótkodzioba charakteryzuje się pięknym kształtem, sylwetką, dumną postawą, ma wypiętą i uniesioną pierś oraz lekko wygiętą szyję do tylu. Sroczka Polska Krótkodzioba jest gołębiem typu lotnego o dziobie krótkim, dwukolorowa, nie płochliwa łagodna.

    Wygląd


          Głowa Sroczki Polskiej Krótkodziobej jest mała, ma kształt okrągły, czoło wysklepione szerokie i wysokie. Gołębie te występują jako gładkogłowe oraz koroniaste. Koronka jest obfita w pióra muszlowato ukształtowana, jest bardzo wysoko osadzona, górna krawędź korony skierowana jest lekko do przodu, z dwóch stron jest zakończona rozetami. Oczy o średniej wielkości, perłowa tęczówka, mała źrenica. Brew Sroczki Polskiej Krótkodziobej jest jasnocielista, dwurzędowa, cienka, nie posiada żadnych zgrubień. Krótki, szeroki u postawy, gruby, tępo zakończony, nieco ukośny dziób. Nosówki małe, dobrze przylegające, nieco przypudrowane. Szyja ptaka jest średniej długości, stożkowo ukształtowana, nieco wygięta do tyłu, nieznacznie pulsująca. Podgardle gołębi tej rasy jest wyraźnie i ładnie wykrojone. Pierś szeroka, wygięta do przodu, zaokrąglona, jest wysoko i paradnie noszona przez Sroczkę Polską Krótkodziobą. Plecy gołębia są pełne, lekko zaokrąglone, krótkie, ukośnie opadające. Średniej wielkości skrzydła są dobrze przylegające do ciała, zwarte, spokojnie spoczywają na ogonie, nie krzyżują się ze sobą lotkami. Średniej długości jest także ogon, który jest dobrze zwarty i zawsze noszony równo z linią pleców. Nogi są średniej wysokości, są bardzo mocno opierzone na całej długości, przy udzie z orlimi piórami (bufy), przy stopie znajdują się duże, rozłożyste oraz obfite w pióra łapcie.
    Sroczka Polska Krótkodzioba podczas wystaw ptaków ozdobnych, jest oceniana za budowę figury, za postawę, za wygląd i kształt głowy, za koronę, dziób, oczy, brew oraz ich barwę, opierzenie nóg, rysunek, kolor oraz za ogólny wygląd. Obrączka numer 9.

    Para- Sroczka Polska Krotkodzioba
    Para- Sroczka Polska Krotkodzioba
          Sroczka Polska Krótkodzioba posiada bardzo piękne i dobrze przylegające upierzenie, gołąb występuje w następujących odmianach barwnych: biało -czarnej, czerwonej, niebieskiej i żółtej. Sroczka Polska Krótkodzioba jest gołębiem dwubarwnym, w połowie jest biała i w połowie kolorowa. Skrzydła gołębia, brzuch, nogi oraz łacie są w barwie białej, pokryte kolorem są następujące części ciała- głowa, szyja, pierś, plecy, ogon oraz pióra pod ogonem. Rasowe gołębie powinny posiadać wyraźny rysunek, który powinien być równo odcięty na styku upierzenia białego z kolorem, na piersi, na plecach w kształcie serca i pod ogonem. U gołębi czarnych, czerwonych, żółtych oraz niebieskich, na końcu ogona przebiega czarny pas. Kolory gołębia muszą być bardzo intensywne, jednolite bez najmniejszego zabarwienia, muszą posiadać odpowiedni połysk.

    Błedy wyglądu


          Sroczka Polska Krótkodzioba nie może mieć wąskiej, spłaszczonej lub kanciastej głowy, z za nisko osadzoną koroną. Dziób u rasowych gołębi nie może być cienki, spiczasty o średniej długości, nie może być w barwie ciemnej, sino-rogowej lub różowo-czerwonej. Błędem jest ciemne oko, barwy pomarańczowej z krwawymi żyłkami lub z rozlanymi źrenicami. Krótka szyja, brak wycięcia w podgardle, brew nie może być gruba, różowa lub czerwona. Skrzydła nie mogą być obwisłe i trzymane poniżej ogona. Nogi gołębia nie powinny być słabo opierzone i niskie nogi, małe łapcie. Sroczka Polska Krótkodzioba nie może mieć zbyt małej budowy ciała. Rysunek serca powinien być idealny, a nie rozlany i zniekształcony, błędem wyglądu jest także rozlany kolor, aż na upierzenie nóg - tzw. "portki", białe pióra z przodu na szyi - tzw. "krawat". Barwa nie może być mało intensywna, niejednolita i z domieszką innego koloru.

    Komentarze (0)
    Brak komentarzy do tego artykułu

    Dodaj nowy wątek

    Temat:
    Treść:
    Autor: 2minusplus 9 = <= Napisz wynik działania.
    Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteœ robotem :)
    Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!