Ptakiozdobne.pl - portal miłośników i hodowców drobiu i pktaków ozdobnych
 
lub
Ptaki ozdobne » Gołębie » Koroniarz sercaty

Informacje i porady:

Gatunki i rasy:

Indeksy:

Ogłoszenia

Informacje dodatkowe

Nasza hodowla

Koroniarz sercaty

Koroniarz polski sercaty w klatce
Koroniarz polski sercaty w klatce
      Koroniarz sercaty jest małym gołębiem o krótkim tułowiu, jego pierś jest dość szeroka, wyraźnie uniesiona do góry. Cała postawa gołębia jest pełna wdzięku, gołąb podczas chodzenia stąpa wyłącznie na koniuszkach palców. Koroniarz sercaty posiada bardzo piękny rysunek upierzenia. Rasa ta występuje w kilku odmianach barwnych, ponadto posiada bardzo obfite upierzenie, które jest zwarte i bardzo dobrze przylega do tułowia. Polska odmiana koroniarza sercatego została wyróżniona na początku XIX wieku, na obszarach Galicji i Małopolski. Podczas kolejnych lat pracy hodowlanej nad tą rasą, hodowcą udało się ustabilizować i uszlachetnić wygląd tych gołębi. Hodowcy z Krakowa włożyli najwięcej pracy w uzyskanie tak pięknych gołębi i nadali im właściwą nazwę Koroniarz sercaty. Obecnie ta rasa jest hodowana na całym terenie Polski.



Wygląd


      Koroniarz sercaty posiada głowę w kształcie przypominającą orzech laskowy, na głowie znajduje się szerokie czoło, które jest umiarkowanie wysokie, dość stromo opadające. Część czołowa, potyliczna i boki głowy wyraźnie zaokrąglone. W partii czołowej głowa jest lekko szersza, zaś z profilu nie ukazuje jednak tzw. wybicia czoła. Partia szczytowa głowy nie może być spłaszczona. Głowa gołębi te rasy jest ozdobiona charakterystyczną obfitą koronką, od ucha do ucha. Koronka ta jest zakończona rozetami. Oczy duże, wyraźnie wystające na zewnątrz głowy. Oczy tej rasy gołębi są bardzo błyszczące, żywe, tęczówka barwy brunatnej. Koroniarz sercaty posiada podwójną brew, drobno ziarnistą. Brew jest bardzo gładka o matowym czerwonym kolorze. Dziób tych gołębi nie ma średniej wielkości tylko mniejszą. Jest dość gruby, tępo zakończony. Dziób jest bardzo szeroki u nasady, bardzo dobrze zwarty, jest ustawiony pod kątem, w ten sposób aby nie wypaczał linii profilu czoła. Dziób ma cielistą barwę, zaś woskówki są drobne biało przypudrowane i dobrze przylegające. Szyja krótka i pełna, bardzo dobrze łączy się z piersią i barkami, bez widocznej granicy. Kark gołębi jest krótki, szeroki i dobrze zaokrąglony. Podgardle wycięte i zaokrąglone. Pierś pełna, bardzo dobrze rozwinięta, dość szeroka, wysunięta lekko do przodu i uniesiona do góry. Plecy krótkie, umiarkowanie szerokie, lekko opadające ukośnie w dół ku ogonowi. Skrzydła krótkie, bardzo dobrze przylegają do tułowia, spokojnie spoczywają lotkami na ogonie. Końce skrzydeł nie sięgają do końca ogona. Ogon krótki, zwarty, utrzymany w jednej linii z linią grzbietową. Nogi o średniej wysokości, maja drobną budowę. Uda są schowane pod piórami podbrzusza, są bardzo słabo widoczne. Skoki nieopierzone o czerwonej barwie. Pazurki w barwie jasnej. Podczas wystaw ptaków ozdobnych koroniarz sercaty jest oceniany za kształt i wygląd głowy, za wygląd oczu, brwi, dzioba, za całą figurę wraz z rysunkiem oraz za ogólny wygląd i dobrostan. Obrączka numer 7.

Koroniarz polski sercaty
Koroniarz polski sercaty
      Koroniarz sercaty posiada bardzo obfite i dobrze przylegające upierzenie. Gołębie tej rasy występują w następujących odmianach barwnych: biało- czarne, brunatne, czerwone, niebieskie oraz żółte. Barwa biała u gołębi tej rasy występuje zawsze na głowie, skrzydłach, podbrzuszu oraz na udach. Biały kolor na głowie sięga do wewnętrznej podstawy koronki, a następnie zachodzi około 5 mm poniżej oka i dzioba gołębia. W barwie brunatnej, czarnej, czerwonej, niebieskiej i żółtej są plecy, grzbiet, ogon, szyja oraz pierś. Linia oddzielająca kolor biały i barwny powinna być bardzo wyraźnie zaznaczona. Bardzo barwny kolor upierzenia znajdujący się na brzuchu i piersiach gołębia, sięga niemal że do ud. Na plecach znajduje się charakterystyczne kolorowe serce, które u czystej rasowości tych gołębi powinno być jak najmniejsze, nie może zachodzić na pokrywy skrzydeł. Wszystkie kolory w jakich występuje ta rasa gołębi powinny być bardzo czyste, intensywne oraz jednolite z widocznym połyskiem.



Wady wyglądu


      Rasowy koroniarz sercaty nie może posiadać wąskiego czoła oraz zbyt długiej głowy. Niedopuszczalne jest nie posiadanie przez gołębia koronki lub jej niskie umieszczenie. Dziób nie może być źle umieszczony, zbyt długi i cienki. Tęczówka oka nie może być w barwie perłowej, zaś samo oko nie może być cięte, pojedyncze. Brew w barwie szarym lub cielistym jest wadą wyglądu. Gołębie tej rasy nie mogą posiadać zbyt cienkiej i długiej szyi. Wadą wyglądu jest także wąska i schowana w skrzydłach pierś. Grzbiet nie może być wydłużony i wąski. Ten gatunek ni może posiadać zbyt dużego białego rysuknu pod dziobem, jak również niedopuszczalne są silne zaciągi koloru na skrzydłach oraz duże zniekształcenie w liniach rozgraniczających kolor biały od barwy. Błędem jest zbyt masywna budowa ciała, wąska i wydłużona budowa ciała, zbyt wysokie nogi, jak również długie wąskie skrzydła, długi ogon, wysokie nogi, opierzony skok i place.

Komentarze (0)
Brak komentarzy do tego artykułu

Dodaj nowy wątek

Temat:
Treść:
Autor: 2minusplus 2 = <= Napisz wynik działania.
Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteœ robotem :)
Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!