Ptakiozdobne.pl - portal miłośników i hodowców drobiu i pktaków ozdobnych
 
lub
Ptaki ozdobne » Gołębie » Murzynek lotny

Informacje i porady:

Gatunki i rasy:

Indeksy:

Ogłoszenia

Informacje dodatkowe

Nasza hodowla

Murzynek lotny

Gołąb Murzynek lotny
Gołąb Murzynek lotny
  • Wygląd
  • Wady wyglądu
  •      Murzynek lotny jest gołębiem wywodzącym się z Polski. Charakteryzuje się średnią budową ciała, upierzeniem silnie przylegającym do ciała, średniej długości nogami, oraz opierzonymi lub nieopierzonymi łapciami o średniej wielkości. Został utworzony na początku XX wieku przez hodowców zamieszkujących centralną Polskę. W celu utworzenia tej rasy wykorzystano gołębie pospolite lotne, które są potocznie nazywane "ciemnymi" o ubarwieniu niebieskich oraz czarnych "murzynków", jak również gołębi srebrzystych łapciatych z widocznymi białymi ogonami oraz koronami. W wyniku końcowym powstała rasa gołębi Murzynków lotnych, które występują wyłącznie w barwie niebieskiej i czarnej. Rasa ta charakteryzuje się zwinnością i łatwością w locie.



    Wygląd


         Murzynek lotny posiada niedużą umiarkowanie wąską, lekko spłaszczoną głowę, na której mieści się niewysokie czoło. Głowa tej rasy gołębi jest gładka, bądź może być ozdobiona koroną znajdująca się na wysokości ciemnienia. Korona jest zazwyczaj zakończona małymi rozetami, lekko zachodzi na boki głowy. Oczy gołębia o małej źrenicy umiejscowione są w środkowej części głowy, tęczówka ma barwę białą. Brew bardzo delikatna, w barwie ciemnej z widocznym odcieniem śliwkowym. Dziób gołębia ma średnią długość, jest cienki, w barwie czarnej. Woskówki małe, dobrze przylegające, w barwie jasnej, lekko przypudrowane. Murzynek lotny ma szyję krótką, cienką, idealnie wyciętą pod dziobem. Szyja widocznie poszerza się w kierunku dołu, łagodnie przechodzi w pierś oraz barki. Szerokość piersi pasuje do całego ciała gołębia, jest wyraźnie zaokrąglona, nieco wypukła oraz uniesiona. Plecy dość szerokie, zaokrąglone, opadające ukośnie. Skrzydła przylegają do ciała, lekko spoczywają na ogonie, nie krzyżują się ze sobą. Skrzydła są krótsze od ogona. Ogon prosty, zwarty, wyraźnie podniesiony do poziomu, ma średnią długość. Cała wielkość ogona jest proporcjonalna w stosunku do wielkości gołębia. Murzynek lotny ma skoki i palce gołe lub mocno opierzone, łapcie dobrze rozłożone na boki, pazurki jasne. Podczas wystaw ptaków ozdobnych Murzynek lotny jest oceniany za kształt figury, za wielkość głowy, za kształt i wielkość dzioba, za wygląd i kolor oczu, za postawę, za kolor i rysunek, za kolor upierzenia nóg oraz za wygląd ogólny. Obrączka numer 7.

    Gołębie Murzynki Lotne na dachu
    Gołębie Murzynki Lotne na dachu
         Upierzenie dobrze rozwinięte, bardzo obfite, dobrze przylegające do ciała. Murzynek polski występuje w kolorach biało- czarnych, biało- niebieskich. Występują dwie odmiany tych gołębi - czarne i niebieskie. Gołębie w odmianie czarnej posiadają bardziej intensywne upierzenie o metalicznym połysku. Kolor u nich znajduje się na głowie, szyi, piersi oraz plecach. Podbrzusze, skrzydła, uda oraz ogon mają barwę białą. Rysunek musi być równy i wyrazisty. Na tarczę skrzydeł gołębie nie mogą przechodzić barwne pióra znajdujące się na plechach. U gołębi w odmianie niebieskiej głowa ma barwę brunatno - czarną, metaliczny połysk ma słabszy. Szyja ma tą samą barwę, ale połysk metaliczny jest na niej bardziej wyrazisty. Plecy, pierś oraz barki mają barwę ciemnoszarą, z lekkim przedzierającym się odcieniem brązowym, który przechodzi w dół w odcień jaśniejszy, szaro- niebieski. Linie oddzielająca kolory u tej odmiany gołębi powinna być wyraźna oraz równa. Barwne pióra znajdujące się na plecach nie powinny zachodzić na tarcze skrzydeł.



    Wady wyglądu


         Murzynek lotny nie może posiadać zbyt dużej głowy względem reszty ciała, jak również nie może być ona opuszczona w dół. Dziób nie może być krótki w jasnej barwie. Niedopuszczalne są duże woskówki w barwie różowej. Wadą są także oczy o innym kolorze niż kolor opisany we wzorcu rasowym. Brew nie może być zbyt jasna, pomarańczowa bądź zbyt szeroka. Rude pióra na szyi nie mogą występować u gołębi w odmianie niebieskiej, zaś na głowie, szyi i plecach nie może być zbyt jasnej barwy niebieskiej. Niedopuszczalna jest także w tej rasie gołębi zbyt długa barwa znajdująca się na plecach, która tworzy fartuch na ogonie.

    Komentarze (1)
    Autor: ~szymcio     (2019-06-20,  19:06:13)      [odpowiedzi: 0]     (IP: 178.36.46.23)Odpowiedz
    Temat:

    golab


    niech leci do cieplych panstw


    Dodaj nowy wątek

    Temat:
    Treść:
    Autor: 3minusplus 2 = <= Napisz wynik działania.
    Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteœ robotem :)
    Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!