Ptakiozdobne.pl - portal miłośników i hodowców drobiu i pktaków ozdobnych
 
lub
Ptaki ozdobne » Gołębie » Pocztowy standard

Informacje i porady:

Gatunki i rasy:

Indeksy:

Ogłoszenia

Informacje dodatkowe

Nasza hodowla

Pocztowy standard

Gołab pocztowy standard
Gołab pocztowy standard
 • Wygląd
 • Wady wyglądu


 •       Gołębie te pochodzą z różnych ras gołębi pocztowych typu wystawowego. Hodowane najliczniej na obszarach Górnego Śląska. Z natury ptaki mają wesołe usposobienie. Ich duża wielkość ciała nie oznacza korzyści.  Wygląd        Głowa dobrze wypełniona i proporcjonalna do całości, ponadto jest dość mocno i łukowo zaokrąglona na boki. Na głowie mieści się szerokie czoło. Tylna część głowy jest delikatnie połączona z szyją. Oczy gołąb ma duże, charakteryzujące się śmiałym spojrzeniem i żywym kolorem, osadzone są głęboko w środkowej części głowy. Kolor oczu wacha się między pomarańczowym a ciemnoczerwonym, u tych ptaków jest dopuszczalne tak zwane oko typu "glazer" - rybie oko. Gołębie o upierzeniu białym mają oczy ciemne. Brew musi byc wąska, bardzo gładka, okrągła w kolorze białym lub szaro białym. Gołąb pocztowy standard ma dziób o średniej długości, szeroko osadzony, kształtem klinowy. Kolor dzioba musi być zgodny z barwą upierzenia. Głowa wraz z dziobem jest połączona harmonijnie, tworzy ładny łuk. Woskówki nosowe szerokie, gładkie, dobrze przylegające. Szyja mocna, krótka, rozszerza się przy połączeniu z korpusem, zaś zwęża się przy głowie. Podgardle łagodnie zaokrąglone. Gołąb pocztowy standard ma szeroką, dobrze wypełnioną pierś, która swoim kształtem jest zaokrąglona. Delikatnie podniesiona do góry nieco wysunięta do przodu. Skrzydła lekko odpadające, szerokie w partii ramion, zwężające się w kierunku ogona, nieco opadające. Gołąb posiada szerokie, mocne skrzydła, które przylegają do korpusu. Lotki spoczywają na ogonie, nie krzyżują się ze sobą, skrzydła mają odpowiednią długość co do całego ciała. Ogon ma średnią długość, szeroki u nasady, posiada na sobie 12 sterówek. Ogon zwęża się w jednej linii z plecami. Te gołębie mają tendencje do posiadania dużych ogonów. Nogi bardzo mocne o średniej długości, nieco ugięte, zawsze szeroko rozstawione. Palce nie posiadają upierzenia, pazurki muszą być zgodne z barwą upierzenia. Dopuszczalne jest lekkie upierzenie nóg wyłącznie w części skokowej, podudzie jest upierzone. Podczas wystaw ptaków ozdobnych gołąb pocztowy standard jest oceniany za kształt głowy, za wygląd dzioba, za wygląd ogólny, za kształt I postawę korpusu, jak również za upierzenie I barwę, obrączka nr9.

        typu Pocztowe standard mają upierzenie bardzo obfite, gładkie oraz miękkie. Gołębie tego typu występują w następujących kolorach:jednokolorowe białe, czarne, czerwone, czerwono-płowe, niebieskie, niebiesko-płowe, płowe, srebrne, żółte, żółto-płowe, grochowe czerwone, czerwono-płowe, niebieskie, niebiesko-płowe, płowe, żółte, żółto-płowe, szymlowate czarne, czerwone, niebieskie, żółte, pstre występują we wszystkich kolorach.        Gołębie srebrne są jednolite na całym korpusie, gołębie niebieskie mają jaśniejszy kolor oraz dwa czarne i wąskie pasy na całej szerokości skrzydeł, występuje u nich także wstęga ułożona w poprzek znajdująca się przy końcu ogona. Gołębie żółte i czerwone mają jaśniejsze lotki oraz ogon. Gołebie płowe, jak również niebiesko-płowe, żółto-płowe, czerwono-płowe występują z charakterystycznymi z pasami na skrzydłach. Gołębie grochowe posiadają na ciele równomierny oraz wyraźny rysunek na tarczach skrzydeł, zaś gołębie szymlowate charakteryzują się kolorami jasnymi, łagodnie stonowanymi, ich głowa i szyja s a widocznie ciemniejsze, jak również tarcze skrzydeł i brzuch są rozjaśnione, zaś ogon i lotki jasne bez białych i kolorowych plam. Gołębie szpak występują we wszystkich kolorach, zaś pstre mają rysunek bardzo symetrycznie rozłożony.  Wady wyglądu        Gołąb pocztowy standard nie może mieć wąskiej, przedłużonej budowy ciała, jak również wąskiej i źle wypełnionej głowy. Oczy niedopuszczalne są łamane oraz szeroka, rozlana, czerwona brew. Tego typu rasowe gołębie nie mogą posiadać cienkiego, zakrzywionego dzioba o złej barwie, jak również przerośniętych woskówek. Szyja nie może być cienka, podgardle nie powinno być źle wykrojone, pierś nie może być wąska, mostek nie może być krzywy, a plecy nie mogą być wąskie oraz długie. Niedopuszczalne są obwisłe skrzydła, skrzyżowane lotki, szeroki ogon, za krótkie lub za długie nogi, opierzone palce, nieczysty kolor ze słabym rysunkiem, słabe upierzenie.

  Komentarze (0)
  Brak komentarzy do tego artykułu

  Dodaj nowy wątek

  Temat:
  Treść:
  Autor: 4minusplus 4 = <= Napisz wynik działania.
  Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteœ robotem :)
  Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!