|
|
Kura Forwerk (łać.Vorwerk)
|
|
Kura rasy Forwerk |
Forwerk to rasa kur która powstała w roku 1900. Została wyhodowana przez hodowcę kur z Niemiec Oscara Vorwerk'a. Pracował on nad wyhodowaniem rasy kur, która swym wyglądem przypominałaby kurę rasy lakenfelder. Po upływie paru lat Oscar Vorwerk w roku 1912 był gotowy do zaprezentowania innym nowej rasy kur. Swoje kury krzyżował także ze zwykłymi kurami wiejskimi, które przyczyniały się do tego, że nowo uzyskane kury miały o wiele lepszą odporność na zmienne warunki atmosferyczne. Podczas okresu międzywojennego oraz w czasie II wojny światowej kury rasy Forwerk musiały walczyć o swoje przetrwanie, kury saksońskie oraz turyńskie były dla nich największymi rywalkami.
Rasa kur Forwerk występuje także jako miniatury. Zostały one wychodowane bardzo późno, tzn. pod koniec lat trzydziestych ubiegłego wieku. Po wielu próbach przebicia się na wystawach kur ozdobnych, kury miniaturowe rasy Forwerk zdobyły pierwsze zwysciestwo tytuł championa w roku 1962 w Lipsku.
WYGLĄD
Głowa kur rasy Forwerk jest szeroka i o średniej wielkości, znajduje się na niej mocno osadzony, duży i stojący pojedynczy grzebień z płytkimi równymi ząbkami. Grzebień u kur zazwyczaj jest lekko przechylony na którąś ze stron, lewą lub prawą. Cała twarz posiada czerwony kolor, znajdują się na niej małe piórka (inny kolor na twarzy niż czerwony jest niedopuszczalny).
Dzwonki kur są średniej wielkości o kształcie zaokrąglonym. Zausznice są gładkie, barwy białej, także o średniej wielkości. U starszych kur zausznice posiadają białe obrzeże.
Tułów u kur rasy Forwerk jest bardzo mocno zaokrąglony, szeroki i masywny. Taka kurwa po wyglądzie przypomina zaokrąglony czworokąt. Kury noszą swój szeroki grzbiet lekko opadający do dołu, jest on bardzo mocno opierzony i wyraźnie widać na nim przejście do ogona. Ogon nie jest za duży, ma średnia wielkość, jest lekko uniesiony. Na ogonie są umieszczone sierpówki boczne i główne. Ogon nie powinien mieć wąskich piór oraz nie może być zbyt otwarty.
|
Kury Forwerk |
Kury rasy Forwerk mają szeroką pierś, która jest pełna i bardzo dobrze wysklepiona. Skrzydła ma o średniej wielkości, które bardzo dobrze przylegają do reszty ciała. Uda kur są widoczne, średniej wielkości, bardzo mocne i dobrze umięśnione. Nogi także są średniej wielkości o barwie łupkowo - niebieskiej. Pióra na całym ciele kur tej rasy są bardzo gładkie i dobrze przylegają do ciała. Oczy u tej rasy są koloru pomarańczowego, ale mogą przechodzić czasami w kolor prawie czerwony.
Kury rasy Forwerk występują i najczęściej są spotykane w jednej odmianie barwnej. Posiadają żółte upierzenie, tylko jej szyja i ogon są koloru czarnego. Inne ubarwienie jest uważane za niedopuszczalne.
Waga dorosłego koguta wynosi od 2500 do 300 g
Waga dorosłej kury wynosi od 2000 do 2500 g
Waga koguta miniatury około 1100 g
Waga kury miniatury około 900 g
Masa jaja dużej kury wynosi około 55 g, zaś kury miniaturowej około 37 g
Nieśność roczna dużych kur wynosi około 170 jaj rocznie, zaś kur miniaturowych około 140 jaj rocznie
Jaja mają skorupy o barwie żółtej
Wielkość obrączek koguta 20, kury 18
Wielkość obrączek koguta miniaturowego 13, kury miniaturowej 11
|
|
|
Komentarze (5)Autor: ~koniarz (2017-09-17, 18:05:03) [odpowiedzi: 2] (IP: 95.49.240.218)Odpowiedz Temat: Rety! Gniada albo bułana kura! Bardzo lubię te maści, choć wydawało mi się, że "noszą je" tylko konie :-) | Autor: ~wodnik (2017-04-24, 22:23:43) [odpowiedzi: 0] (IP: 95.160.107.62)Odpowiedz Temat: To bardzo nie ładnie w opisie wyglądu tak pięknego ptaka używać zwrotu "Taka kurwa po wyglądzie przypomina..." Należy ją niezwłocznie przeprosić ! Dorosłego koguta również należy przeprosić za podanie nieprawdziwej masy jego ciała... [->] | Autor: ~Paweł (2016-02-22, 21:44:36) [odpowiedzi: 0] (IP: 46.215.23.37)Odpowiedz Temat: Jestem zainteresowany ta rasa i chiałbym sie skontaktować z hodowcami tej rasy , w celu nabycia itp. Prosze o kontakt na nr 727526486 |
|