Ptakiozdobne.pl - portal miłośników i hodowców drobiu i pktaków ozdobnych
 
lub
Ptaki ozdobne » Kury i kuraki » Czubatka staropolska

Informacje i porady:

Gatunki i rasy:

Indeksy:

Ogłoszenia

Informacje dodatkowe

Nasza hodowla

Czubatka staropolska

Czubatka staropolska - kogut
Czubatka staropolska - kogut
  • WYGLĄD
  • BARWY UPIERZENIA


  •       Czubatka staropolska jest kurą charakteryzującą się krępą budową ciała, obfitym upierzeniem oraz wagą średnio - ciężką. Kury tej rasy są bardzo żywotne, mają bogaty temperament, dobrze zachowują się w hodowli wolno-wybiegowej.

         Waga koguta wynosi od 2500 g do 3000 g, zaś kura od 1800 g do 2500 g. Kury znoszą około 150- 170 jaj rocznie o kremowej barwie skorupy.

    WYGLĄD

          Czubatka staropolska posiada średniej wielkości głowę, patrząc na kurę można stwierdzić, że jej głowa jest krótka. Dziób ptaków jest krótki i bardzo mocny, występuje w barwach od żółtej do rogowej. Grzebień u tej rasy kur jest pojedynczy lub różyczkowy o średniej wielkości, ale zawsze proporcjonalny do głowy ptaka. Grzebień jest ściągnięty w kierunku do przodu, tworzy bardzo duży fałd, który nie opada na dziób. Czubatka staropolska ma duże i wyraziste oczy o pomarańczowej barwie. Podbródek jest barwy czerwonej i nie posiada na sobie żadnych piór tak samo jak policzki. Ptaki posiadają małe, gładkie zausznice, które bardzo dobrze przylegają do głowy, są koloru czerwonego (mała ilość barwy białej jest dopuszczalna na zausznicach). Dzwonki o średniej wielkości, w kształcie są podłużne, posiadają zaokrąglone końce. Czub ptaków jest także o średniej wielkość, swoim kształtem przypomina połówkę kuli, skalda się wyłącznie ze sztywnych piór, które są skierowane do tyłu. Szyja jest szeroka i mocna, przechodzi w sidło, posiada na sobie bujne pióra. Ogon Czubatki staropolskiej jest bardzo mocno upierzony, posiada liczne sterówki, jest noszony przez ptaki pod kontem około 70-90 stopni. Swoją pierś ptaki noszą lekko uniesioną do góry, jest ona szeroka i pełna. Brzuch bardzo wyraźnie wypełniony. Czubatka staropolska ma zwarte skrzydła, które dobrze przylegaj do ciała, przeważnie noszone ukośnie. Ptaki mają bardzo mocne i silne uda, które posiadają gęste opierzenie. Nogi są średniej wysokości, posiadają cztery palce. Barwa nóg jest zależna od barwy upierzenia danego ptaka, występują kolory od żółtego do czarno- żółtego. Upierzenie Czubatki staropolskiej dobrze przylega do ciała, pióra ptaków są szerokie oraz długie, upierzenie nie posiada żadnych poduszek.

    Piskle-czubatki staropolskaiej
    Piskle-czubatki staropolskaiej
         Ubarwienie kuropatwiane -złociste u kogutów rasy Czubatka staropolska : charakteryzuje się piórami na głowie w kolorze brązowym, które przechodząc w sidło rozjaśnia się stopniowo do barwy złocistej. Pióra które znajdują się na siodle są złociste, z czarnym widocznym rysunkiem po jego obu stronach, barwa stosiny jest jasna. Kogut o ubarwieniu kuropatwiato - złocistym posiada plecy oraz pokrywy skrzydeł o barwie czerwono - bordowej, zaś ramiona są w kolorze czarnym. U koguta lotki pierwszego rzędu są koloru czarnego, zaś chorągiewki wewnętrzne charakteryzują się barwą pomarańczową z lusterkiem, z kolei lotki drugiego rzędu są barwy szaro- czarnej. Siodło koguta jest złociste i posiada czarny rysunek, tak samo jak na jego grzywie. Sierpówki ptaka wraz z sterówkami posiadają barwę czarną z intensywnym zielonym połyskiem. U nasady ogona koguta można zauważyć wyraźne jasne puchowe pióra. Pierś ptaka jest koloru czarnego z wyraźnym zielonym połyskiem, możliwe jest wystąpienie niewielkiego złotego nakrapiania, brzuch jest barwy szaro-czarnej, zaś podudzie jest czysto czarne.

         

    Ubarwienie kuropatwiane -złociste u kur rasy Czubatka staropolska

    : Kury o tym upierzeniu posiadają głowę oraz szyje w kolorze żółtym, z czarnym wyraźnym rysunkiem. Pierś ich jest koloru łososiowego, zaś pozostałe części ciała pokryte są barwą szaro- brązową. W odmianie barwnej srebrzystej, kolor złocisty oraz czerwony, zastąpiony jest barwą białą. U kuropatwianej niebieskiej barwa czarna zastąpiona jest barwą niebieską, ze złocistym lub srebrzystym rysunkiem, zaś u odmiany kuropatwiatej jastrzębiatej kolor czarny zastąpiony jest barwą jastrzębiatą, a rysunek posiada prążki które występują na całym upierzeniu kury.

    Czubatka staropolska
    Czubatka staropolska
          Czubatka staropolska o upierzeniu czarnym Posiada całe ciało o jednolitej czarnej barwie, na którym występuje intensywny zielony połysk. Kury o tym upierzeniu mogą mieć nieliczne białe piórka znajdujące się na czubie. Koguty mają upierzenie bardziej połyskliwe niż kury.

          Czubatka staropolska o upierzeniu białym Posiada całe ciało o jednolitej białej barwie. U koguta o barwie białej jest możliwy lekko żółtawy odcień na znajdujący się na grzywie, siodle i skrzydłach.

          Czubatka staropolska o upierzeniu jastrzębiatymPosiada całe ciało w szerokich prążkach. Pióra u ptaków tej barwy są niebiesko - czarne bądź żółte w białe widoczne prążki.

          Czubatka staropolska o upierzeniu maślanym Posiada całe ciało o barwie jednolicie jasnożółtej pastelowej, grzywa , siodło wraz ze skrzydłami koguta posiadają połysk oraz są ciemniejsze niż u kury. Ogon cały jasny, beż żadnych nalotów innej barwy.

          Czubatka staropolska o upierzeniu popielatym Posiada całe ciało o barwie szaro- popielatej, szyja wraz z ogonem jest ciemniejsza. Pokrywy skrzydeł koguta są koloru niebieskiego lub złocisto - żółtym.

          Czubatka staropolska o upierzeniu pstrokatym Posiada całe ciało w plamkach, lub jest nakrapiane na tle kuropatwianym.

    Czubatka staropolska występuje także w odmianach barwnych takich jak : brzozowa, srebrzysto - szyja, złocisto -szyja, przepiórcza.



         Kury rasy Czubatka staropolska - podlegają następującym uwagą podczas ich oceny: Kura która jest mniejsza od koguta, posiada mniejszy grzbiet, dzwonki są krótkie i widocznie bardziej zaokrąglone, sylwetka jej jest wydłużona oraz ma bardzo wyraźnie zaznaczony brzuch. Ogon kury, który jest twardy i noszony niżej niż ogon u koguta. Skrzydła noszone znacząco wyżej, czub kury większy i lekko spłaszczony z góry. Pióra u kur rasy czubatka staropolska rosną nie tylko od tylu ale także rosną na kierując się na boki.

         Wady rasowości Czubatki staropolskiej: Wadą u koguta jest posiadanie prostego grzebienia jak również długiego grzbietu. Ponadto zamknięty i mały ogon, noszony przez koguta zbyt nisko. Wyrastające pióra na skokach oraz na palcach ptaka. Wyraźnie stojący czub na głowie, jak również znajdujące się na nim miękkie i opadające pióra.