Ptakiozdobne.pl - portal miłośników i hodowców drobiu i pktaków ozdobnych
 
lub
Ptaki ozdobne » Kury i kuraki » Appencelska czubata

Informacje i porady:

Gatunki i rasy:

Indeksy:

Ogłoszenia

Informacje dodatkowe

Nasza hodowla

Appencelska czubata

Kura Appencelska czubata
Kura Appencelska czubata
      Appencelska czubata jest rasą kur, która wywodzi się z obszarów Szwajcarii, została wyhodowana prawdopodobnie w 1890 roku. Cechą charakterystyczną tej rasy jest czub oraz rogowy grzebień.
      Kury rasy Appencelskiej czubatej należą do bardzo ruchliwych oraz płochliwych ptaków. Najlepiej czują się na dużych i przestronnych wybiegach (podstawowe ogrodzenia nie stanowią dla nich żadnych barier). Kury tej rasy są bardzo odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne. Kury odznaczają się dobrą nieśnością wynoszącą około 160 jaj na rok. Niektóre z kur bardzo chętnie przystępują do wysiadywania jaj, ale niestety nie wszystkie kury wykazują instynkt macierzyński, czasami warto więc zaopatrzyć własną hodowlę w aparat wylęgowy.
      Kury rasy Appencelskiej można hodować w stadzie, ponieważ koguty tej rasy nie są agresywne w stosunku do innych kogutów. Kury nie są wymagające w hodowli.

Wygląd

      Na głowie ptaków znajduje się bardzo wyraźny czub, który jest skierowany do przodu. U kogutów Appencelskich grzebień wystękuje w postaci szerokich rogów w kształcie litery "V", u kur taki sam, lecz jest prawie niewidoczny. U rasowych ptaków czubek musi być zakończony cienkim szpicem. Kury i kuraki rasy Appencelskie czubate, nie posiadają brody, ale inne kury pochodzące z terenów Szwajcarii posiadają brody. Dzwonki bardzo obfite. Zausznice są barwy białej, z nieco delikatnym ale widocznym nalotem. Oczy ciemnobrązowe. Kolor dzioba ptaków jest różny, może mieć barwę niebiesko-grafitową, która przechodzi w barwę ciemno-szarą.

      Ptaki tej rasy posiadają średnią wielkość ciała o wąskiej sylwetce, spód ciała jest zaokrąglony, a linia grzbietu nieco opada. Pierś pełna, noszona zawsze wysoko. Kura Appencelska czubata posiada zaokrąglone przejścia do ogona i szyi. Skoki niebieskie lub niebiesko- różowe, średnio długie. Uda u rasowych ptaków muszą być przykryte przez pióra brzucha. Szeroki ogon jest zawsze uniesiony do góry( ogon wachlarzowy). Obrączki kogut nr 16, zaś kura nr 15.
      Kury Appencelskie czubate występują w następujących odmianach barwnych: czarnej, chamois (nie jest uznana w holenderskim wzorcu), niebieskiej (nie jest uznana w holenderskim wzorcu), srebrnej (cętkowanej) oraz złotej (cętkowanej).
Waga kur podstawowych
 • kogut od 1500g do 1800g
 • kura od 1200g do 1500g
  Waga kur miniaturowych
 • kogut od 700g do 800g
 • kura od 600g do 700g

 • Komentarze (0)
  Brak komentarzy do tego artykułu

  Dodaj nowy wątek

  Temat:
  Treść:
  Autor: 5minusplus 8 = <= Napisz wynik działania.
  Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteœ robotem :)
  Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!