|
Dwa gołębie rasy modena niemiecka w gołębniku |
Modena niemiecka została wyhodowana we Włoszech. Gołąbie był tam hodowlane jako gołąbie lotne. Po mimo faktu, że modena niemiecka należy go kuraków, bardzo dobrze lata. Gołębie zostały sprowadzone do Niemiec prawdopodobnie w pierwszej połowie XVIII wieku. Na początku były różnie nazywane, na przykład nosiły nazwę małego maltańczyka lub nosiła miano gołąb kuropatwa. Hodowcy ptaków ozdobnych, pracują nad otrzymaniem innych odmian barwnych tych gołębi. Modena niemiecka jest najliczniej hodowanym gołębiem na terenach Niemiec.
Wygląd
Modena niemiecka jest małym gołębiem, najmniejszym wśród kuraków. Gołąb charakteryzuje się bardzo elegancką budową ciała, ma dumną postawę. Modena niemiecka jest wyższa niż dłuższa. Głowa gołębia musi być proporcjonalna do reszty korpusu. Brew wąska, u ciemnych osobników barwy ciemnej, zaś u jasnych barwa jasna. Oczy barwy pomarańczowej, powinny być otoczone brwią. Wyłącznie u gołębi o umaszczeniu białym (schietti), oczy mogą mieć barwę ciemną. Woskówki są małe, bardzo płaskie, mają barwę biało pudrową. Rasowy gołąb tej rasy powinien wpisać się swoim kształtem ciała w prostokąt, który składa się z sześciu kwadratów. Wysokość głowy oraz szyi ptaka, powinna wynosić tyle samo, co sama wysokość korpusu gołębia. Dziób ptaka ma średnią długość, osadzony jest w głowie pod kątem rozwartym z czołem, jego barwa uzależniona jest od barwy upierzenia. Długa szyja, szeroka przy piersi, a zwężająca się w kierunku głowy łączy się z nią. Modeny niemieckie posiadają szerokie ramiona, zaś plecy są poziomo ułożone, swoim wyglądem wydają się bardzo szerokie. Tylna część tułowia tych rasowych gołębi, powinna być bogata w pióra puchowe i z podniesionym do góry krótkim ogonem pod kątem 45%. Nogi gołębia powinny mieścić się w pierwszym oraz dolnym kwadracie. Obecnie modeny niemieckie występują w wielu odmianach barwnych. Wiele odmian barwnych moden angielskich ma swój odpowiednik w odmianach moden niemieckich. Gołąb występuje w rysunkach gazzi, schietti oraz magnani. Obrączka numer 7.
|
Dwa gołębie rasy modena niemiecka |
Wady wyglądu
Rasowe gołębie modeny niemieckie nie powinny mieć zbyt długiego tułowia, zbyt grubej opadającej i niskiej postawy, ogon nie może być trzymany płasko. Szyja nie może być gruba, lub za bardzo cienka. Dużym błędem w wyglądzie modeny niemieckiej jest płaska głowa, za długi i cienki dziób, za bardzo grube brwi oraz obwisłe skrzydła. Gołębie rasowe nie mogą posiadać matowej barwy upierzenia, przy zamkniętych skrzydłach nie może być widoczna na lotkach rdza, bądź nie czysty nie wyraźny kolor pasów. U gołębi o rysunku gazzi błędem jest nierównomierny rysunek na szyi oraz karku, jak również błędny kolor grzbietu i kolorowe pióra na białym kolorze tułowia i szyi. U gołębi o rysunku schietti błędem są zbyt daleko odbiegające barwy i rysunek od wzorca rasowego, między innymi błędem są lotki barwy białej, bądź pióra w ogonie. U gołębi o rysunku magnani bledem są jednokolorowe lotki oraz sierpówki, oraz mniej niż trzy kolory w rysunku.
Hodowla
Gołębie tej rasy bardzo dobrze wychowują swoje potomstwo. Ptaki stanowią bardzo dobry materiał do pracy, dzięki czemu można z powodzeniem hodować inne odmiany barwne. Modeny niemieckie można hodować w gołębnikach, z których bez problemu będą mogły wylatywać na pobliskie tereny zielone, bądź ogrodzić można gołębniki dużą przestronną wolierą. Gołębie te bardzo dobrze fruwają, z chęcią szukają pożywienia na polach, gdzie z łatwością potrafią znaleźć pożywienie dla siebie oraz dla swojego potomstwa.
|