Ptakiozdobne.pl - portal miłośników i hodowców drobiu i pktaków ozdobnych
 
lub
Ptaki ozdobne » Kury i kuraki » Kura Denizli

Informacje i porady:

Gatunki i rasy:

Indeksy:

Ogłoszenia

Informacje dodatkowe

Nasza hodowla

Kura Denizli

Kogut rasy Denizli
Kogut rasy Denizli
      Kura Denizli jest bardzo starą rasą kur, która została wyhodowana w Turcji. Pierwsze zmianki na temat tych kur ukazały się w roku 1288 na obszarach Republiki Osmańskiej. Kura na tamtejszych terenach była bardzo ceniona, ze względu na swój charakterystyczny wysoki oraz długi głos podczas piania oraz jego sposób. Denizli swoją popularność na terenach Europy zyskała poprzez zmianki jakie zamieścił o niej Ernest August Wolf w 1850 roku. Był on producentem jedwabiu oraz sędziował na wystawach ptaków ozdobnych, tak bardzo zachwycił się wyglądem tej rasy że sprowadził ją do miejscowości Barmen. Kury Denizli bardzo szybko zyskały wielu miłośników, w skutek czego, zostały uznane za kury rasowe w roku 1991, a później opisane we wzorcu rasowym. Koguty rasy Denizli posiadają bardzo specyficzny, długi i cudowny sposób piania. Hodowcy w bardzo szybkim czasie zorientowali się, że w celu uzyskania kur o pięknym pianiu, należy je hodować w bliskim pokrewieństwie, otóż trzeba krzyżować córki z ojcem oraz synów z matką.



WYGLĄD


      Kura Denizli z wyglądu przypomina zwykłą, użytkową kurę wiejską, która posiada prostą postawę oraz opadający grzebień. Rasa ta przez wielu uważana jest za rasę kur bojowych, ale ich upierzenie na to nie wskazuje.

      Denizli posiadają wysoką oraz dumną pierś, co charakteryzuje wszystkie kury bojowe. Skrzydła kur są bardzo dobrze osadzone, równolegle do ich korpusu, zaś ramiona są o średniej wielkości, bardzo dobrze uwydatnione, mają na sobie bardzo zwarte upierzenie. Nogi kur rasy Denizli są długie, masywne w barwie ciemnopopielatej, która przechodzi do barwy czarnej, stopy są w barwie oliwkowo zielonej. Ogon Denizli jest bardzo masywnie umieszczony, znajduje się prawie pod kontem prostym.

Trzy kury rasy Denizli
Trzy kury rasy Denizli
      Głowa kury Danizli jest o średniej wielkości, posiada na sobie grzebień z pięcioma lub sześcioma ząbkami. Kury na głowie posiadają małą czuprynę, która jest porośnięta puchem. Dzwonki są o średniej długość, zaś część twarzowa kur oraz zausznice są w barwie czerwonej. Oczy ptaków są bardzo głęboko osadzone, mają one barwę ciemnobrązową.

      Kury rasy Denizli występują w następujących znanych odmianach barwnych: czarna oraz srebrzysto-czarna (reszta odmian upierzenia, nie jest jeszcze do końca dość dobrze opracowana).

Waga koguta:
  • od 2500 do 3000 g
    Waga kur:
  • kogut od 2000 do 2500 g
    Masa jaja:
  • 55g
    Nieśność roczna kur :
  • 170 jaj rocznie
    Skorupa jaja kur rasy Denizli jest w barwie białej, która przechodzić może w barwę kremową.
    Wielkość obrączek kogutów: :
  • kogut 20
    Wielkość obrączek kur: :
  • kogut 18

  • Komentarze (0)
    Brak komentarzy do tego artykułu

    Dodaj nowy wątek

    Temat:
    Treść:
    Autor: 1minusplus 6 = <= Napisz wynik działania.
    Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteœ robotem :)
    Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!